Ένα σουτ χώριζε τον Αμύντα από τη μεγαλύτερη φετινή νίκη του. Δεν μπήκε όμως και η Καρδίτσα έφυγε από το κλειστό του Υμηττού με μία πολύ σημαντική νίκη με 64-66, στο εξ αναβολής παιχνίδι για τη 14η αγωνιστική της Α2.

Απόντος του Γιάννη Μπουρούση, ο Δημήτρης Βεργίνης (16 πόντοι) πήρε πάνω του την Καρδίτσα (16-1) στα δύσκολα και με τέσσερις διαδοχικούς πόντους στο τελευταίο λεπτό τη βοήθησε να σημειώσει την 4η σερί νίκη της και την 7η σε 8 εκτός έδρας αγώνες. “Βουνό” κάτω από τα δύο καλάθια ήταν επίσης ο Milovan Draskovic (8 πόντοι, 22 ριμπάουντ) για την ομάδα του Δημήτρη Λιόγα, η οποία κυριάρχησε στα ριμπάουντ (39-28) στο κλειστό της Πυρκάλ.

Στην αντίπερα όχθη, o Dillon Avare (15 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ του Αμύντα (9-9), που πάλεψε μέχρι τέλους, απείλησε το μεγάλο φαβορί για το πρωτάθλημα και θα μπορούσε να φύγει με τη νίκη, ωστόσο το τρίποντο του Λεωνίδα Ζούπα λίγο πριν από τη λήξη δεν βρήκε στόχο. Κάπως έτσι η ομάδα του Μάη Κωνσταντινίδη ηττήθηκε εντός έδρας για πρώτη φορά έπειτα από 5 συνεχόμενες νίκες.

ΤΟ ΔΡΑΜΑΤΙΚΟ ΦΙΝΑΛΕ ΚΑΙ Ο CLUTCH ΒΕΡΓΙΝΗΣ

Το παιχνίδι ήταν σκληρό (ενδεικτικά και οι δύο ομάδες σούταραν με ποσοστά χειρότερα από 40%) και αμφίρροπο από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Η Καρδίτσα ξέφυγε με 10-19 στο 8’ και με 20-31 στο 12’, ωστόσο οι γηπεδούχοι “έκλεισαν” τη διαφορά μέχρι τους δύο πόντους στο τέλος του 1ου ημιχρόνου (33-35) και στο 22’ προηγήθηκαν για πρώτη φορά (37-35). Από εκεί και πέρα καμία ομάδα δεν δημιούργησε διαφορά μεγαλύτερη των τεσσάρων πόντων (49-45 στο 29’, 52-56 στο 34’) και το σκορ ήταν ισόπαλο (61-61) λίγο παραπάνω από ένα λεπτό πριν από το τέλος.

Σε εκείνο το σημείο “μίλησε” η κλάση του Βεργίνη. Ο έμπειρος γκαρντ κέρδισε πρώτα φάουλ, έβαλε τις δύο βολές και εν συνεχεία σκόραρε, κάνοντας το σκορ 61-65 με 23’’ να απομένουν. Το τρίποντο του Avare κράτησε ζωντανό τον Αμύντα στα 9,9’’ (64-65) και ο Χάλαρης είχε 1/2 βολές στα 9,1’’, αφήνοντας ανοιχτή την πόρτα για τον Αμύντα. Ο Ζούπας δεν βρήκε πάντως στόχο…

Αμύντας – Καρδίτσα 64-66
Διαιτητές: Χαλαμπαλάκης, Κοντίλης, Χριστινάκης
Δεκάλεπτα: 15-23, 33-35, 49-45, 64-66
Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Avare 15 (5/7 τρίποντα, 5 ασίστ, 5 λάθη), Ζούπας 8, Τοπάλι 4 (3 κλεψίματα), Γκρέκας 3, Βαρδιάνος 5, Κουκουνιάς 2, Γκάτζο 2, Μπέλη 5 (1), Βύρλας 11 (7 ριμπάουντ), Κανονίδης 9 (1).
Καρδίτσα (Λιόγας): Γράβας 11 (2), Τσιλούλης 4, Καρράς 3, Κακλαμάνος 8 (2), Σπυριδονίδης 6 (1/3 τρίποντα, 7 ασίστ), Χάλαρης 3, Draskovic 8 (22 ριμπάουντ, 4 λάθη), Τσούκας, Βεργίνης 16 (2), Πεφάνης 6 (2).