Η ευστοχία του Αμύντα από την περιφέρεια έκανε ΟΛΗ τη διαφορά στο κλειστό του Υμηττού. Η ομάδα του Μάη Κωνσταντινίδη ευστόχησε σε 16 από τα 33 τρίποντα που επιχείρησε και νίκησε το Ψυχικό 85-75 για την 11η αγωνιστική της Α2, σημειώνοντας την 5η σερί εντός έδρας νίκη του.

Ο Ανδρέας Κανονίδης (18 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ του Αμύντα (6-5), που δημιούργησε δύο φορές διαφορές 15 πόντων στο 2ο ημίχρονο (67-52 στο 30’ και 72-57 στο 34’), αλλά χρειάστηκε ένα μεγάλο τρίποντο του Τοπάλι 1’34’’ πριν από τη λήξη, προκειμένου να κάνει το σκορ 80-72 και να “τελειώσει” ουσιαστικά το παιχνίδι.

Χωρίς τον (αισθητά αδυνατισμένο λόγω του κορονοϊού) Νίκο Παπανικολάου παρατάχθηκε στο κλειστό της Πυρκάλ το Ψυχικό (7-3), το οποίο είχε πρώτο σκόρερ τον Χρήστο Ιορδάνου (21 πόντοι), αλλά ήταν πολύ άστοχο από την περιφέρεια (5/25 τρίποντα) και έβλεπε σταθερά την πλάτη των γηπεδούχων μετά το 7ο λεπτό.

Ο Αμύντας ξέφυγε για πρώτη φορά στο 11’ με 26-16 χάρις σε ένα σερί 10-0 και δεν έχασε το προβάδισμα από εκεί και πέρα, με εξαίρεση το χρονικό σημείο που το Ψυχικό ισοφάρισε το σκορ (33-33) στο τελευταίο λεπτό του 1ου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι απομακρύνθηκαν εκ νέου στην 3η περίοδο (48-35 στο 22’) με ένα νέο ξέσπασμα (15-2), μία διαφορά που ανέβασαν μέχρι και τους 15 πόντους στην 4η. Το καλύτερο που μπόρεσε να κάνει το Ψυχικό, ήταν να μειώσει τη διαφορά μέχρι τους επτά πόντους στο 36’ (72-65).

Διαιτητές: Μηλαπίδης, Θεοδωρόπουλος, Αναστασίου

Δεκάλεπτα: 24-16, 36-33, 67-52, 85-75

Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Avare 3 (1), Ζούπας, Τοπάλι 8 (2), Σιούντρης 7, Γκρέκας 10 (2), Βαρδιάνος 12 (3), Κουκουνιάς 11 (3), Γκάτζο 3 (1), Μπέλη 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Βύρλας 8 (8 ριμπάουντ), Κανονίδης 18 (3/6 τρίποντα, 4/5 δίποντα, 1/2 βολές).

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 10 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Κουφόπουλος 9, Πολυτάρχου 13 (1), Μαλέλης 3, Ulvydas 12, Αθανασούλας 7 (1), Αναγνωστόπουλος, Ιορδάνου 21 (6/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 βολές, 10 ριμπάουντ).

15. Οίακας 0-10 (576-994) 10

* Εκκρεμεί ο αγώνας Χαρίλαος Τρικούπης – Καρδίτσα (10η αγωνιστική, 12/1).

* Η πρώτη ομάδα της κανονικής περιόδου προβιβάζεται απευθείας στην Basket League. Οι επόμενες τέσσερις (θέσεις 2-5) θα συμμετάσχουν στα playoffs, από τα οποία θα προκύψει η δεύτερη ομάδα, που θα προβιβαστεί.
* Οι τελευταίες δύο ομάδες της κανονικής περιόδου υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική. Οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13, θα συμμετάσχουν στα playouts, μέσω των οποίων θα υποβιβαστούν άλλες δύο στη Β’ Εθνική.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (12η, 22/12, 17:00)

Καβάλα – Καρδίτσα (26/1/22, 17:00)