Ο Απόλλων Πατρών μετά την τεράστια νίκη επί του Ηρακλή συνεχίζει την προετοιμασία του ενόψει του αγώνα με το Μαρούσι εκτός έδρας με το κλίμα πλέον να είναι αρκετά ήρεμο και τις προσδοκίες σιγά σιγά να ανεβαίνουν.

Στο χτεσινό φιλικό των “μελανόλευκων” με τον Κόροιβο, την παράσταση έκλεψε ο Άλεξ Άκερ, ο οποίος μπορεί να αγωνίστηκε συνολικά 14′ λεπτά και όλα στο α’ ημίχρονο μιας και ένιωσε ενοχλήσεις στη μέση και προφυλάχθηκε, όμως κατάφερε σε αυτό το χρονικό σημείο να δείξει τις… προθέσεις του για τη συνέχεια. Συγκεκριμένα, ο Αμερικανός με ιταλικό διαβατήριο γκαρντ πέτυχε 11 πόντους με 1/2 βολές, 2/2 δίποντα και 2/4 τρίποντα δείχνοντας ότι μπορεί να γίνει ένας ακόμα πολύτιμος παίκτης στο σκορ.

Για την ιστορία, ο Κόροιβος ήταν ο νικητής του φιλικού κερδίζοντας με 83-71, με τον κοόυτς Παπαδόπουλο να βγάζει όμως τα απαραίτητα συμπεράσματα που ήθελε ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.