Ο Απόλλων Πατρών συνεχίζει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την προσπάθεια του στην Α2, με την ομάδα του Δημήτρη Παπαδόπουλου να δείχνει τα… δόντια της και εκτός έδρας, κερδίζοντας με 53-65 το Μαρούσι, παρότι βρισκόταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Το Μαρούσι μπήκε πιο δυνατά από νωρίς και με ένα σερί 7-0 βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 14-10 στο τέλος της α’ περιόδου. Η συνέχεια βρήκε τον Άλεξ Άκερ να ανεβάζει στροφές και να δείχνει ένα μέρος του ταλέντου του και γιατί θεωρείται ένα από τα αστέρια της κατηγορίας. Ο Αμερικανός έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 18-20 μετά και την ασίστ που έδωσε στον Μαστρογιαννόπουλο, όμως το 3ο φάουλ του Μαστρογιαννόπουλου αποσυντόνισε τους Πατρινούς, με το Μαρούσι να τρέχει στο τέλος του δεκαλέπτου ένα σερί 10-0 και το ημίχρονο να κλείνει στο 35-27.

Στο β’ ημίχρονο οι “μελανόλευκοι” έβγαλαν περισσότερο το επιθετικό τους προφίλ, κυρίως όμως προστάτεψαν την άμυνα τους, με αποτέλεσμα να δεχθούν μόλις 11 πόντους, με την ομάδα των Βορείων Προαστίων να χτυπά κυρίως από τα 6,75. Ο Ματαλών ανέβασε στροφές, δείχνοντας ότι ξεπέρασε τις ενοχλήσεις στον ώμο και μαζί με τον Παπαβασιλόπουλο κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και το δεκάλεπτο να κλείσει στο 46-44.

Το τελευταίο μέρος του αγώνα ήταν μία… παράσταση για ένα ρόλο από τους Πατρινούς. Ο Άκερ πέτυχε στο τελευταίο μέρος 8 πόντους, την ώρα που ο Γόντικας είχε τον απόλυτο έλεγχο στις ρακέτες, ενώ σημαντικές βοήθειες πρόσφερε και ο Κιτσούλης. Το αποτέλεσμα ήταν ο Απόλλωνας να τρέξει ένα σερί 31-9 και να πάρει στο τέλος τη σπουδαία νίκη με 53-65.

ΜΑΡΟΥΣΙ-ΑΠΟΛΛΩΝ Π. 53-65
Δεκάλεπτα: 14-10, 35-27, 46-44, 53-65
Διαιτητές: Παγώνη-Μαλαμά-Χαλαμπαλάκη.
Μαρούσι (Κεραμιδάς): Σεργιένκο 5 (3), Στασινός 11 (2), Μπάκας 4, Ξύδας 6, Ντακούλιας 2, Γκαουλτιέρι 3, Κανέλλης, Στούκας 3 (1), Ρεκουνιώτης 10, Σουρλής 3 (1), Παπαγεωργόπουλος 2, Μιχαλούτσος 4.
Απόλλων Π. (Παπαδόπουλος): Ερμείδης, Άκερ 16 (2), Ματαλλών 3, Αποστολίδης 2, Τσιάρας 5 (1), Παπαβασιλόπουλος 5 (1), Κιτσούλης 8, Χείλαρης 8 (2), Αναγνωστόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 3, Κουρέπης, Γόντικας 15.