Η 10η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α2 ολοκληρώθηκε με ένα σημαντικό παιχνίδι ανάμεσα στο Ηράκλειο και την ΑΕΛ όπου οι φιλοξενούμενοι έφυγαν νικητές με 66-65. Όλα κρίθηκαν στο τέλος του αγώνα όπου οι «βυσσινιοί» φάνηκαν πιο ψύχραιμοι στις βολές που εκτέλεσαν και προηγήθηκαν με 66-64, ενώ οι Κρητικοί αστόχησαν με τον Μαραγκάκη στις κρίσιμες βολές από την γραμμή της «φιλανθρωπίας» και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στους παίκτες της ΑΕΛ οι οποίοι στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 20-16, ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την διαφορά να είναι στους 5 πόντους (30-35) και το δεύτερο μέρος να αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον. Στην τρίτη περίοδο η εικόνα ήταν ίδια, με τους γηπεδούχους να μην αφήνουν τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν πολύ στο σκορ και απλά η διαφορά αυξήθηκε λίγο (43-50). Το ματς έγινε θρίλερ στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου τελικά οι Κρητικοί αστόχησαν στις κρίσιμες βολές και οι παίκτες της ΑΕΛ έφυγαν νικητές από το γήπεδο με 66-65.

Τα δεκάλεπτα: 16-20,30-35,43-50,65-66

Ηράκλειο (Βισκαδουράκης): Γεωργόπουλος, Παπαδάκης 7, Μαραγκάκης 14 (3), Πετράκης 6(2) , Κουπίδης , Λόλας 6 , Λιανός 17(1), Λάτοβιτς 3(1), Πάλλης 8,Πάνου 4 .

ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Σαρημπαλίδης 8(2) , Καρατάσιος, Σταμπουλής 13(1) , Παπαχρήστος 5(1), Δεληγιώργης 4 , Κουτίνας, Πολίτης 13(3) , Τσιλούλης 3(1), Μαλτέτσιος 4, Φιλιπόπουλος , Τσούτσος , Θορστέινσον 11.