Πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι έλαβε χώρα στο Ιβανώφειο ανάμεσα στον Ηρακλή και τον Ιωνικό Νικαίας, με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στο 5λεπτο της παράτασης, εκεί όπου οι παίκτες του “γηραιού” ήταν πιο συγκεντρωμένοι και εύστοχοι και πήραν τη νίκη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με αρκετά μεγάλο σκορ (27-27 στο δεκάλεπτο), με τον Ιωνικό να μπαίνει καλύτερα στο παρκέ και να παίρνει το προβάδισμα στο σκορ, όμως ο Ηρακλής βρήκε τα σουτ που ήθελε, απέκτησε την υπεροχή κάτω από το καλάθι και κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο με το σκορ ισόπαλο. Ανάλογη ήταν η εικόνα και στη συνέχεια, με τους Θεσσαλονικείς να παίρνουν ακόμα και προβάδισμα 5 πόντων (37-32), με τον Ρουτκάουσκας να αποδεικνύει γιατί θεωρείται ο κορυφαίος σέντερ της κατηγορίας. Παρόλα αυτά η είσοδος των Σάφτενααρ και Δημητριάδη έδωσε βοήθειες στον Ιωνικό, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει στο 48-47.

Το β’ ημίχρονο δεν είχε καμία διαφορά σε σχέση με το πρώτο μέρος, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Οι δύο ομάδες έδωσαν μεγαλύτερο βάρος στα αμυντικά τους καθήκοντα, εξ ου και το επιμέρους 13-15. Το φινάλε ήταν επικό μιας και μπορεί ο Ιωνικός να ήταν μπροστά στο σκορ με 82-81, όμως στα 24″ που απέμειναν, ο Ρουτκάουσκας κατάφερε να κερδίσει το φάουλ στο 1” πριν τη λήξη. Ο “ψηλός” του Ηρακλή παρόλα αυτά τραυματίστηκε και στη γραμμή της φιλανθρωπίας κλήθηκε να πάει ο Αποστολίδης, ο οποίος ευστόχησε όμως σε 1 από τις δύο με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.

Στην παράταση το παιχνίδι δεν ξέφυγε από την αρχική του εικόνα και στα 23″ πριν το φινάλε το καλάθι και φάουλ του Ρουτκάουσκας που επέστρεψε από τον τραυματισμό του έκανε αρχικά το 89-88. Στη συνέχεια ο έμπειρος σέντερ αστόχησε στη βολή, όμως οι συμπαίκτες του πήραν το επιθετικό ριμπάουντ, η μπάλα έφτασε στον Γιαννακίδη, ο οποίος δεν είχε μαρκάρισμα και από τα 6,75 έδωσε τη χαριστική βολή στον Ιωνικό.

Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά

Σε ένα ντέρμπι που χαρακτηριζόταν πριν την έναρξη του ως ντέρμπι τόσο λόγω γειτνίασης των ομάδων όσο και λόγω κοινών στόχων, το Ψυχικό πήρε μία από τις πλέον άνετες νίκες του, επικρατώντας του Αμαρουσίου με 89-71. Η ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα ευτύχησε να κάνει το πλέον ιδανικό ξεκίνημα στο παιχνίδι, με το επιμέρους 36-13 να δίνει σαφές προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ουσιαστικά το α’ δεκάλεπτο ήταν και αυτό που έκρινε το παιχνίδι, με τους “μπέμπηδες” του Γιώργου Ρεμεντέλα να προσπαθούν να καλύψουν τη διαφορά, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Νίκος Αρσενόπουλος, ο οποίος πέτυχε 26 πόντους, δείχνοντας ότι μόνο τυχαίες δεν είναι οι συστάσεις που τον ακολουθούν από τόσο νεαρή ηλικία.