Ο Φάρος κέρδισε το Παγκράτι και προκρίθηκε στους τελικούς της δεύτερης θέσης της Α2, ενώ ο Εθνικός πήρε το προβάδισμα, υποτάσσοντας στην παράταση τον Προμηθέα. Παρέμεινε η Λιβαδειά στέλνοντας στη Β’ Εθνική το Περιστέρι, «έσπασαν καρδιές» στα Πεύκα.

Ο Φάρος Κερατσινίου συνάντησε σθεναρή αντίσταση από το Παγκράτι, αλλά κατάφερε να την κάμψει με 76-70, τελειώνοντας με 3-0 τη μεταξύ τους σειρά και προκρινόμενος στους τελικούς της Α2 για τη δεύτερη θέση, όπου θα περιμένει τον Εθνικό ή τον Προμηθέα Πατρών. Πολλά κρίθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν με σερί 15-0 στα πρώτα έξι λεπτά, οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τα ηνία του αγώνα και παρότι οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου δεν τα παράτησαν διατηρήθηκαν στην πρωτοκαθεδρία μέχρι το φινάλε.

Το Παγκράτι, μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο που έβρισκε μπροστά τον αντίπαλό του με «ελαφρύ» προβάδισμα (22-19), επέβαλε το ρυθμό του και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο και πήγε στα αποδυτήρια με δική του διαφορά τριών πόντων και την αυτοπεποίθηση στο «ζενίθ» (39-42). Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ένα αυστηρό σφύριγμα του κυρίου Μάνου για επιθετικό φάουλ του Σαχπατζίδη, μαζί με την χρέωση πέντε ομαδικών φάουλ στο Παγκράτι από τα πρώτα δύο λεπτά, στάθηκε αφορμή για την αποσυντόνιση και οι πολύπειροι παίκτες του Φάρου δεν έχασαν την ευκαιρία, πραγματοποιώντας σερί 15-0 και προηγούμενοι με 54-42 στα μέσα της τρίτης περιόδου. Το πρώτο καλάθι των φιλοξενούμενων, ήρθε με τον Μοτσενίγο στο 26ο λεπτό, ενώ ο τελευταίος θα ήταν ο παίκτης, που θα μείωνε σε 72-70 με φόλοου στα 19″ πριν το τέλος της αναμέτρησης, μετά από αντεπίθεση διαρκείας του Παγκρατίου που έβρισκε στήριγμα κυρίως στην ευστοχία των Παναγιωταρά και Κυριακόπουλου από την «άρκτο» των 6.75. Ο Παπαμακάριος, με εύστοχο ζευγάρι βολών αμέσως μετά διαμόρφωσε το 74-70 και ο Μοτσενίγος αυτή την φορά θα αστοχούσε σε σουτ τριών πόντων, για να βάλει «ασφαλιστική δικλείδα» από τη γραμμή των 4.5 μέτρων ο Μπατής.

aggelopoulos-voli-faros-pagrati

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα 45 λεπτά, ο Εθνικός κέρδισε με 83-79 τον Προμηθέα Πατρών και πήρε το προβάδισμα για την είσοδο στην τριάδα της Α2, μέσω των playoffs, αφού με αυτή την νίκη έκανε το 2-1 στη μεταξύ τους σειράς. Οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη, αφού πρώτα ανέτρεψαν το +10 που είχε δημιουργηθεί από το δυναμικό ξεκίνημα των Αχαιών και ήταν ψύχραιμοι στις βολές για να στείλουν το ματς στην παράταση (70-70), πήραν τον έλεγχο του αγώνα και ο Νταμίρ Λάτοβιτς, ήταν εκείνος που πάλι ευστοχώντας από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας», χάρισε το «ροζ φύλλο» στην ομάδα του. Ο Προμηθέας έχει καταθέσει ένσταση πριν την έναρξη του αγώνα, υποστηρίζοντας ότι το παιχνίδι έπρεπε να διεξαχθεί «κεκλεισμένων των θυρών».

Ο Προμηθέας μπήκε πιο δυναμικά στον αγώνα και πολύ νωρίς προηγήθηκε με διαφορά 10 πόντων (3-13). Το συγκρότημα του Μάκη Γιατρά, αν και έβλεπε τον Τότσιο σε τρομερή μέρακαι τον Γκιζόγιαννη να του προσφέρει πολύτιμες βοήθειες, αντλούσε δύναμη από την επιβλητική παρουσία του Πέττα, ο οποίος σκόραρε από… όποιο μέρος του παρκέ επιθυμούσε, ενώ άξια αναφοράς ήταν η μαχητικότητα του Γερομιχαλού. Τα στοιχεία αυτά, οδήγησαν στο 35-41 του ημιχρόνου, μαζί με την ευστοχία των Πατρινών έξω από τη γραμμή των 6.75. Μόλις άρχισε ο Εθνικός να σκοράρει από το ίδιο σημείο, με τον Μάντζαρη να προστίθεται στην «εξίσωση», κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και να προηγηθεί με 46-45 στα μέσα της τρίτης περιόδου, χάρη σε βολές του Λάτοβιτς. Η «σκυλομαχία» που ακολούθησε, έμοιαζε να βγάζει νικητή τον Εθνικό, αφού ο Μάντζαρης διαμόρφωσε με τρίποντο το 67-63, με 3:13 να έχουν απομείνει. Ένα ακόμη «λιθαράκι» στο «σόου» του Πέττα θα ισοφάριζε το σκορ, ενώ ο ίδιος παίκτης με τρίποντο στα 31″ πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας έδωσε προβάδισμα στον Προμηθέα (68-70). Με εύστοχο ζευγάρι βολών, οι γηπεδούχοι έφεραν τον αγώνα στην παράταση.

Αυτή, αποτέλεσε μια «μάχη» μεταξύ Εθνικού και… Κουμπούρα. Με τον Πέττα να έχει δώσει ψυχή και πνεύμα, ο έμπειρος γκαρντ προσπάθησε να τον διαδεχθεί και προς το παρόν απαντούσε σε Τότσιο, Μάντζαρη και Λάτοβιτς, μειώνοντας με λέι απ σε 78-77, περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος του έξτρα πενταλέπτου. Ο ίδιος, όμως, αστόχησε σε ίδια προσπάθεια κι αφού ο Τότσιος είχε πετύχει καλάθι για το 80-77. Κάπως έτσι, η «πλάστιγγα» έγειρε υπέρ του Εθνικού και η υπόθεση νίκης τελείωσε στα χέρια του Λάτοβιτς.

gkizogannis-ethnikos-promitheas

Και τι… δεν είδαν τα μάτια των ανθρώπων που βρέθηκαν στο ΔΑΚ Πεύκων, όπου οι Μαχητές Δόξας Πεύκων χρειάστηκε να κρατήσουν «με νύχια και με δόντια» το πλεονέκτημα έδρας, αφού χρειάστηκαν δύο παρατάσεις για να κερδίσουν με 88-85 τον Πανερυθραϊκό. Το σύνολο του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη, αφού φαινόταν να βρίσκεται στο «καναβάτσο» στην κανονική περίοδο, επέστρεψε δυναμικά κι αφού ο Γερομιχαλός ισοφάρισε σε ζευγάρι βολών για το 72-72 που έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση, πήρε τον έλεγχο. Η απώλεια ψυχραιμίας στις βολές στην πρώτη παράταση, στέρησε την νίκη με δίποντο των φιλοξενούμενων στα 6″ πριν το τέλος του 45λέπτου, αλλά δε συνέβη το ίδιο και στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, όπου ο Ελευθεριάδης και ο Τοπάλης εξασφάλισαν το 2-1 για την ομάδα τους.

Στο πρώτο ημίχρονο υπήρξε σχεδόν απόλυτη ισορροπία, καθώς το μεγαλύτερο προβάδισμα ανήκε στους παίκτες του Δημήτρη Χουχουλή και είχε φτάσει μόλις στους πέντε πόντους (36-41). Στην επανάληψη, αυτή διπλασιάστηκε, με τον Πανερυθραϊκό να είναι έτοιμος για ένα «διπλό παραμονής» (40-50 στο 25′). Με αντεπίθεση διαρκείας, όμως, οι Μαχητές κατάφεραν αρχικά να μειώσουν κατά το ήμισυ τη διαφορά (55-60 στο 35′) και μετά από λίγο να προσπεράσουν με σερί 7-0 (62-60 στο 37′). Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δικό τους σερί 0-4, με τον Γερομιχαλό να είναι ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών και να στέλνει το ματς στην παράταση.

Εκεί, τον πρώτο λόγο είχαν οι γηπεδούχοι, καταφέρνοντας να προηγηθούν με 72-70, με την μπάλα να βρίσκεται στα χέρια του Πανερυθραϊκού. Με εύστοχο καλάθι, ήρθε η νέα ισοπαλία που έφερνε δεύτερη παράταση, αφού οι Μαχητές αστόχησαν σε τρίποντο στην εκπνοή. Δεν «πέταξαν», όμως, τη δεύτερη ευκαιρία που τους δόθηκε στη δεύτερη παράταση και κατάφεραν να πάρουν «αέρα» πέντε πόντων, με τον Ελευθεριάδη να είναι εύστοχος κατά το ήμισυ στα 58″ πριν το τέλος της δεύτερης παράτασης. Δύο εύστοχα τρίποντα του Πανερυθραϊκού, έδειξαν ότι ακόμη υπήρχε «σφυγμός» από την πλευρά, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 86-85, με τρία δεύτερα για τη λήξη. Χάρη σε νέο εύστοχο ζευγάρι βολών, η ομάδα της Θεσσαλονίκης πανηγύρισε, μετά από πολύ κόπο, την επιτυχία που μπορεί να κρίνει την παραμονή της.

Την παραμονή της στην Α2 κέρδισε η Λιβαδειά, η οποία ξεπέρασε με άνεση στο φινάλε το «εμπόδιο» του Περιστερίου, χάρη στο τελικό 72-58. Όλα έμοιαζαν να είναι αμφίρροπα, καθώς η ομάδα των Δυτικών Προαστίων «βροντοφώναξε παρούσα» για 30 λεπτά, αλλά ένα εξαιρετικό πεντάλεπτο των γηπεδούχων που έφερε το σκορ σε διψήφιο νούμερο στα μέσα της τελευταίας περιόδου (64-54), έμελλε να «καταδικάσει» το σύνολο του Νίκου Καραγιάννη, το οποίο υποβιβάζεται στη Β’ Εθνική.

Οι Βοιωτοί έδειχναν έτοιμοι να επιβάλουν το δικό τους νόμο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, προηγούμενοι με 20-12 στην πρώτη περίοδο, αλλά ένα επιμέρους σκορ 5-15 των Περιστεριωτών, τους έδωσε το «μήνυμα» ότι δεν είχαν διάθεση να παραδοθούν τόσο εύκολα. Αυτή ήταν η επικρατούσε εικόνα του αγώνα, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με 50-48 και με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα να έχουν πραγματοποιηθεί. Οι γηπεδούχοι, όμως, ήταν αποφασισμένοι και στα πρώτα πέντε λεπτά της τελευταίας περιόδου κατάφεραν να «καθαρίσουν την μπουγάδα», με επιμέρους 14-6 που τους έδωσε διαφορά σε διψήφιο νούμερο (64-54). Το έργο τους έγινε αρκετά εύκολο στο φινάλε, καθώς δεν είχαν πρόβλημα να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα.

Τα φύλλα αγώνα:

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ 83-79 (70-70 κ.α.)
Δεκάλεπτα
: 18-24, 35-41, 56-55, 70-70, 83-79 (παρ.)
Διαιτητές: Παπαπέτρου-Μητσόπουλος-Παντελίδης
Εθνικός (Καλαφατάκης): Μάντζαρης 16 (3), Τζόλος 4, Τότσιος 12 (2), Βασιλόπουλος 9, Βουγιούκας, Παλαιοχωρίτης 2, Ράπτης 5, Γκιζόγιαννης 11, Μαγκουνής 9, Τζιάλλας 2, Ψυλέας
Προμηθέας Πατρών (Γιατράς): Νοέας 4 (1), Κουμπούρας 20, Γιαννικόπουλος 2, Σκούφης, Πέττας 29 (4), Γερομιχαλός 10, Μαναβόπουλος, Πέτροβιτς, Τσάμης 5 (1), Αλίχοντζιτς 9

ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 88-85 (64-64 κ.α., 72-72 α’ παρ.)
Δεκάλεπτα: 18-19, 36-41, 50-54, 64-64, 72-72 (α’ παρ.), 88-85 (β’ παρ.)
Διαιτητές: Καρακατσούνης-Σταματόπουλος-Παγώνης
Μαχητές Δόξας Πεύκων (Χατζηκυριακίδης): Απιδόπουλος 2, Μπουρδάνος, Γερομιχαλός 10 (1), Ελευθεριάδης 12, Μαυρογιάννης 1, Τοπάλης 15, Γράβας 8, Θορστέινσον 12, Λευκαδίτης 8 (1)
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 14 (1), Μπάρδας 4, Καλλιανιώτης 5 (1), Πρίτσος 5 (1), Προδρόμου 12, Γιαουρτόγλου 20 (3), Σολωμός 5, Αντωνίου 2, Γκαϊντάσοφ 2, Σοφρωνάς 16 (3)

ΛΙΒΑΔΕΙΑ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 72-58
Δεκάλεπτα: 20-12, 34-35, 50-48, 72-58
Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ-Γκούμας-Διαμαντής
Λιβαδειά (Μωραΐτης): Ντακούλιας 15 (4), Βουκαντίνοφ 17 (2), Τερματζίδης, Βούλγαρης 8 (1), Χάλαρης 5, Τσιφρικάς, Μαράντος, Μαχαίρας 9, Σταύρου 3, Καλαμπάκας, Δημητριάδης 15 (1)
Περιστέρι (Καραγιάννης): Λάκκας 9 (1), Παπαδιονυσίου, Τσιότρας 8, Πολυτάρχου 6 (2), Παπαντωνάκος 7 (1), Σκουλίδας 1, Ψαρόπουλος, Κατιάκος 12, Πέτρουλας 6 (2), Γκίλχριστ 9

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 76-70
Δεκάλεπτα: 22-19, 39-42, 57-50, 76-70
Διαιτητές: Μάνος-Καλδίρης-Τσαρούχα
Φάρος Κερατσινίου (Πολέμης): Παπαδόπουλος 3 (1), Παπαμακάριος 3, Καράμπουλας 19 (2), Μπατής 10 (1), Πετροδημόπουλος 7, Αγγελόπουλος 15 (3), Κομποδιέτας 6 (1), Σκορδίλης 11, Κακιούζης 2
Παγκράτι (Καλαμπάκος): Κυριακόπουλος 16 (2), Παναγιωταράς 6 (1), Παπαδιονυσίου 10 (1), Φακοπουλίδης, Μοτσενίγος 6, Αντωνάκης 6, Κουτρούλιας 14 (1), Σαχπατζίδης 6, Μήτσιαλος 2, Περσίδης 2, Δενδρινός 2

Φωτογραφία Φάρος-Παγκράτι: Γιώτα Μπρέκη