Με μία μεγάλη έκπληξη άρχισε το πρωτάθλημα της Α2. Τη σημείωσε το Μαρούσι, το οποίο με κορυφαίο τον Γιάννη Γκαγκαλούδη (25 πόντοι), επικράτησε μέσα στην Καβάλα της Ελευθερούπολης με 91-85. Μετά το ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο (36-35) η ομάδα των βορείων προαστίων αποσπάστηκε με 14 πόντους διαφορά στο 27′ (48-62) και την κράτησε με νύχια και με δόντια μέχρι τέλους. Το καλύτερο που μπόρεσαν να κάνουν οι γηπεδούχοι, ήταν να μειώσουν μέχρι τους 3 πόντους 1’08” πριν από τη λήξη (84-87). Αξιο αναφοράς τα 15/37 τρίποντα που είχαν οι “κιτρινόμαυροι” (40,5%)!

Εντυπωσιακός ήταν ο Ολυμπιακός στη δική του πρεμιέρα στο βοηθητικό γήπεδο του ΣΕΦ, όπου νίκησε εύκολα τον Τρίτωνα 91-75, βασιζόμενος στο αρχικό 20-4 έπειτα από 8 αγωνιστικά λεπτά! Ο Διονύσης Σκουλίδας (20 πόντοι) και ο Απόλλωνας Τσόχλας (13 πόντοι) οδήγησαν εκ του ασφαλούς τους “ερυθρόλευκους”, οι οποίοι προηγήθηκαν ακόμα και με +23 στο 32′ (79-56) και βρέθηκαν σε τρομερή μέρα πίσω από τα 6,75μ. (15/27 τρίποντα), απέναντι στην απελπιστικά άστοχη ομάδα του Μιχάλη Μιχελάκου, που είχε 2/19 τρίποντα και συνολικό ποσοστό 34,8%. Ο Δημήτρης Παπαδημητρίου (17 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ του Τρίτωνα.

Την πρώτη, χρονικά, νίκη του νέου πρωταθλήματος τη σημείωσε ο Φίλιππος Βέροιας. Με ηγέτη τον Θέμη Κοθρά (18 πόντοι), η ομάδα του Χρήστου Μπλατσιώτη, συνέτριψε τον Κόροιβο με το πειστικό 79-54, αντιμετωπίζοντας ελάχιστα προβλήματα μετά το αρχικό 8-18. Από το 7′ έως το 17′ ο Φίλιππος έτρεξε ένα τρομερό επιμέρους 27-4, χάρις στο οποίο δημιούργησε προβάδισμα 13 πόντων (35-22). Η διαφορά δεν έπεσε ξανά κάτω από τους 9 πόντους από εκεί και πέρα. Ίσα ίσα που εκτοξεύτηκε μέχρι το τελικό +25, που ήταν και η μέγιστη διαφορά στο ματς για τους γηπεδούχους. Ο Γιάννης Μιχαλούτσος (15 πόντοι) ξεχώρισε από τον Κόροιβο, που με ποσοστό 33,3%, 6/25 τρίποντα και 8/18 βολές δεν είχε φυσικά καμία τύχη.

Τα ντέρμπι της πρεμιέρας έγιναν στο Μετς και -κυρίως- στο Ναύπλιο. Εκεί όπου ο Φάνης Κουμπούρας ευστόχησε σε 6/6 βολές στο τελευταίο λεπτό και βοήθησε τον Οίακα να καταβάλει τη Δάφνη Δαφνίου με 86-81. Το συγκεκριμένο ματς ήταν το πιο ισορροπημένο της πρεμιέρας. Οι ομάδες αντάλλαξαν το προβάδισμα 12 φορές και άλλες 13 το σκορ ήταν ισόπαλο και παρότι οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 65-52 στο 29‘, η ομάδα του Χαϊδαρίου βρήκε τον τρόπο να πλησιάσει στον έναν πόντο τέσσερα λεπτά αργότερα (68-67) και να ισοφαρίσει δύο φορές το σκορ (74-74 και 77-77). Στο πιο κρίσιμο σημείο, πάντως, ο Χαϊδάς πέτυχε το καλάθι του αγώνα. Με το σκορ 77-77 ο νεαρός γκαρντ ευστόχησε σε τρίποντο στο 38′ και έδωσε αέρα τριών πόντων στον Οίακα (80-77). Από εκεί και πέρα ανέλαβε δράση ο Κουμπούρας και οι βολές του.

Στο Μετς το Παγκράτι ήταν ανώτερο στο μεγαλύτερο κομμάτι του ματς, προηγήθηκε με 13 πόντους διαφορά (49-36 στο ημίχρονο και 64-51 στο 29′), ωστόσο τα χρειάστηκε μέχρι να υπερκεράσει το εμπόδιο του Ψυχικού με 79-75. Με τον Αλέξη Κυρίτση (33 πόντοι) να σκοράρει όπως θέλει, το Ψυχικό απείλησε τους “ροσονέρι”, όχι όμως αρκετά ώστε να φύγουν και με το “διπλό” από το Μετς.

Τέλος, ο Πανερυθραϊκός επιβεβαίωσε τη δυναμικότητά του στο Αγρίνιο, όπου νίκησε την τοπική ομάδα 67-52, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη στο δεύτερο δεκάλεπτο, το οποίο τελείωσε με επιμέρους 3-18 και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να βάλουν καλάθι στα τελευταία 7’48”! Αν συνυπολογίσουμε, δε, ότι το Αγρίνιο έκανε και ενάμισι λεπτό να σκοράρει στην 3η περίοδο, τότε η ομάδα του Διαμαντάκου έμεινε χωρίς εύστοχο σουτ για 9’17” από το 23′ έως το 32′ της αναμέτρησης!

Ελευθερούπολη
(Παπαδόπουλος): Τσιλούλης 18 (2), Τσουμάνης 6 (7 ριμπ.), Χρυσόπουλος 16 (3), Ράπτης 7 (7 ριμπ.), Σταμπουλής 6, Ερμείδης 2, Δημάκος 23 (1 τρ., 7 ριμπ.), Χάλαρης 2, Νίκου 5 (1).
Μαρούσι
(Σκαραφίγκας): Στασινός 14 (4), Παπαγιάννης, Ξύδας 11 (2 τρ., 6 ασ.), Σουρλής, Κανέλλης 9 (3), Χατζηδάκης 11, Παπαγεωργόπουλος 4, Αρνόκουρος 14 (2 τρ., 12 ριμπ.), Τσιότρας 3, Γκαγκαλούδης 25 (4).

Διαιτητές:
Κάρδαρης-Τσάτσης-Σπυρόπουλος
Δεκάλεπτα: 22-13, 49-34, 73-54, 91-75
Ολυμπιακός Β (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 7 (1), Κουρτίδης 5 (1), Μωραΐτης 3 (1), Νικολαΐδης 11 (2), Κολοβέρος 9 (1), Καμπούρης, Τσόχλας 13 (2/2 βολές, 1/1 δίποντο, 3/3 τρίποντα), Σκουλίδας 20 (5), Κάδρας 3, Χρηστίδης 6, Τσάμης 7 (1), Μελισσαράτος 7 (8 ριμπ., 6 ασ.).
Τρίτωνας (Μιχελάκος): Καφέζας 6, Ντούσιας, Θεοδώρου 9 (1 τρ., 9 ριμπ.), Γερομιχαλός 2, Κόκκαλης 14 (2/7 διπ., 1/8 τρ., 8 ριμπ.), Σταθόπουλος 6, Μάντζαρης 7, Παπαδημητρίου Δ. 17 (8 ριμπ.), Νάνος, Τσιώκος 14 (7 ριμπ.), Σαρλής.

Διαιτητές: Παναγιώτου-Καρπάνος-Κωνσταντινίδου
Δεκάλεπτα: 16-15, 24-35, 42-50, 52-67
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 3 (1), Νικολαΐδης 6, Γρίψιος 13 (1 τρίπ., 11 ριμπ.), Στογιάνοβιτς 6, Ναούμης 3 (1), Γαρέζος 10 (1), Τσιαμπάς, Μήτσου 8, Μούκας, Κορτσές 3.
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς 9 (1), Κοντούδης, Καλλιανιώτης 8 (2), Ντουζίδης, Βουγιούκας 6 (8 ριμπ.), Σκάνδαλος 3, Γιαουρτόγλου 9 (2), Καμπουρίδης 6 (1), Στάθης 3 (1), Στασινόπουλος, Αθανασούλας 11 (2), Φιλιππάκος 12.

Διαιτητές: Ψαριανός-Μηλαπίδης-Γιακείμη
Δεκάλεπτα: 25-21, 49-36, 64-54, 79-75
Παγκράτι (Λιόγας): Ρετσινάς, Κουφόπουλος 16 (3 τρ., 6 ριμπ., 6 ασ.), Ονάσογλου 2, Ματαλιωτάκης 21 (8/10 διπ., 10 ριμπ.), Ξύδης 1, Καραμαλέγκος 15 (4), Πεφάνης, Οικονομόπουλος, Δόξας 14, Ντιαλό 8, Γκαβασιάδης 2.
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Δελίδης, Παπανικολάου 13 (3 τρ., 10 ριμπ.), Μαρίνος, Τσούτσος, Μιλεντίγεβιτς 12 (1), Τσουργιάννης 2, Καραχάλιος 4, Μαστόρος 6 (1 τρ., 7 ριμπ., 5 ασ.), Κυρίτσης 33 (13/14 βολές, 10/14 δίποντα, 0/5 τρίποντα), Ιορδάνου 5.

Διαιτητές: Αναστόπουλος Αντ.-Ρίζος-Νάστος
Δεκάλεπτα: 20-20, 42-43, 65-58, 86-81
Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 17 (1), Χαϊδάς 6 (2), Κουμπούρας 19 (13/14 βολές, 8 ασ.), Πελεκάνος 19 (1), Τσουλφίδης, Παπαφλωράτος, Βύρλας 8 (9 ριμπ.), Καλλινικίδης 9 (10 ριμπ., 6 ασ.), Σκορδάς 8, Χρονόπουλος.
Δάφνη Δαφνίου (Καλαμπόκης): Μπέμπης, Δημητρακόπουλος 4, Μαλέλης 10, Καννάς 10 (2), Τζουγκαράκης 9, Στέφος 6, Καραΐσκος 6, Γεωργοπαπαδάκος 10 (1), Θεοδοσίου 9 (2), Ζαραϊδώνης 2, Στεφανίδης 15 (1).

Φίλιππος Βέροιας – Κόροιβος 79-54
Διαιτητές: Σταματόπουλος-Πιτσίλκας-Παζώλης
Δεκάλεπτα: 17-22, 40-31, 60-40, 79-54
Φίλιππος Βέροιας (Μπλατσιώτης): Καραγεωργίου 2, Τσεσμετζίδης, Ντόβας 12 (4 τρ., 5 λ.), Ελευθεριάδης 14, Αγραφιώτης, Κοθράς 18 (4 τρ., 9 ριμπ.), Παραπούρας 12 (3), Σουτζόπουλος 7, Καντάρκος 6, Πιλκούδης 8 (10 ριμπ.).
Κόροιβος (Δελέγκος): Σταυρακούκας 5 (1), Κουρέπης 14, Αγγελάκος 5 (1), Μαραγκάκης 4, Γκάτζιος 5 (1), Κατσαβόπουλος, Παπαδιονυσίου 4, Κάππος 2, Μιχαλούτσος 15 (3), Μπεκρής, Τσέλλος.