Ο Χαρίλαος Τρικούπης συνεχίζει τον… καλπασμό των τελευταίων εβδομάδων στην Α2. Η ομάδα του Μεσολογγίου ανέτρεψε διαφορά 17 πόντων στην Καβάλα, όπου επικράτησε με 77-74 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής, με τον Μιχάλη Λιάπη να σημειώνει το νικητήριο τρίποντο 2” πριν από τη λήξη. Αυτή ήταν η 7η συνεχόμενη νίκη για τον Χαρίλαο Τρικούπη (12-6) και η 6η στη σειρά εκτός έδρας (μετά το αρχικό 0-4), όπου δεν έχει ηττηθεί μετά τις 4 Δεκεμβρίου! Το… τρελό σερί δεν διακόπηκε ούτε στην Καβάλα, κι ας προηγήθηκε όλα κι όλα 39 δευτερόλεπτα στην αναμέτρηση!

Η ομάδα του Ηλία Μούτσιου προηγήθηκε πρόσκαιρα στα πρώτα λεπτά του αγώνα (2-4 στο 3’), αφού η Καβάλα απάντησε με ένα εντυπωσιακό σερί 13-0 και έκανε το σκορ 15-4 στο 6’. Η ομάδα του Νίκου Πενταζίδη ξέφυγε ακόμα περισσότερο στη συνέχεια (21-8 στο 10’, 27-10 στο 12’) και διατήρησε μία άνετη διαφορά μέχρι το 17’ (35-20). Σε εκείνο το σημείο άρχισε να “μπαίνει” ο Χαρίλαος Τρικούπης στο ματς. Με ένα επιμέρους 2-13 από το 17’ έως το 21’, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν μέχρι τους τέσσερις πόντους (37-33) και στο 30’ έκλεισαν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή (50-49).

Ακολούθησε ένα ξέσπασμα της Καβάλας (63-54 στο 33’), αλλά οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν. Ισοφάρισαν δύο φορές το σκορ (68-68 στο 36’ και 73-73 στο 39’) και 31’’ πριν από τη λήξη ανέκτησαν το προβάδισμα για πρώτη φορά μετά το 3ο λεπτό (73-74). Ο Οκεκουόγεν ισοφάρισε με 1/2 βολές στα 18’’ (74-74), αλλά την τελευταία λέξη την είπε ο Λιάπης με τρίποντο 2’’ πριν από το τέλος (κι ενώ μέχρι τότε είχε 0/5 σουτ πίσω από τα 6,75μ.), σπάζοντας έτσι ένα σερί 4 εντός έδρας νικών που είχε η Καβάλα. Παρεμπιπτόντως, οι γεμάτοι προβλήματα “αργοναύτες” (έπαιξαν χωρίς τους Αγγελάκο, Μπρουκς, Μπανάσα και ο Armstead αγωνίστηκε μόνο 2 λεπτά στο 2ο ημίχρονο, λόγω ενοχλήσεων στο χτυπημένο πόδι) εναλλάσσουν ήττες και νίκες εδώ και έξι αγώνες. Τουλάχιστον προστάτευσαν τη διαφορά των πέντε πόντων, που είχαν κερδίσει στον 1ο γύρο στο Μεσολόγγι.

ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΠΑΠΑΡΕΓΚΑ Ο ΚΟΡΟΙΒΟΣ

Ο Νίκος Παπαρέγκας κράτησε όρθιο τον Κόροιβο στην Αμαλιάδα, όπου κατέβαλε το Μαρούσι με 93-82 στην παράταση. Ο 28χρονος γκαρντ/φόργουορντ πέτυχε 18 από τους 31 πόντους του στο 1ο δεκάλεπτο, ωστόσο το μεγάλο σουτ το σημείωσε 18’’ πριν από τη λήξη του κανονικού αγώνα, στέλνοντάς τον στην παράταση. Μαζί με τον Μαστρογιαννόπουλο (20 πόντοι) βοήθησαν τον Κόροιβο (13-7) να σημειώσει την 5η νίκη στους τελευταίους 6 αγώνες και να κάνει το 2-0 απέναντι στο Μαρούσι (10-10), το οποίο ηττήθηκε για 2ο σερί ματς, παρά την πολύ καλή εμφάνιση του Παύλου Ξύδα (22 πόντοι) και το εξαιρετικό 1ο ημίχρονο -είχε 9/13 δίποντα και 7/12 τρίποντα.

Έπειτα από ένα ισορροπημένο 1ο ημίχρονο, κατά το οποίο καμία ομάδα δεν πήρε ποτέ διαφορά μεγαλύτερη των επτά πόντων (0-7 το Μαρούσι στο 2’, 34-27 ο Κόροιβος στο 12’), οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ξέφυγαν πρώτοι στο 23’ (53-43) χάρις σε ένα επιμέρους 13-2. Οι “κιτρινόμαυροι” απάντησαν πάντως με ένα σερί 0-11, ανέκτησαν το προβάδισμα στο 26’ (53-54) και έπειτα από έξι εναλλαγές στο σκορ ξέφυγαν με 72-78 στο 37’, έχοντας σαφές πλεονέκτημα. Υπολόγιζαν όμως χωρίς τον… ξενοδόχο.

Ο Μαστρογιαννόπουλος κράτησε όρθιο τον Κόροιβο με τρίποντο (75-78) στο 38’ και 18’’ πριν από τη λήξη ο Παπαρέγκας ισοφάρισε το σκορ με σουτ από τα οκτώ μέτρα (79-79), στέλνοντας το ματς στην παράταση, καθώς το Μαρούσι ήταν δις άστοχο στον υπολειπόμενο χρόνο. Οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν να “αδειάζουν” μετά την εξέλιξη αυτή. Ο Κόροιβος δέχτηκε πρώτος καλάθι στο έξτρα πεντάλεπτο, αλλά έβαλε 14 από τους επόμενους 15 πόντους και πήρε έτσι τη σπουδαία νίκη, που τον διατηρεί σε τροχιά playoffs.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ: ΝΙΚΗΣΕ ΤΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙ, ΕΧΑΣΕ ΤΟΝ ΓΙΑΟΥΡΤΟΓΛΟΥ

Πολύ σημαντική, όσο και εύκολη νίκη σημείωσε ο Πανερυθραϊκός επί του Παγκρατίου με το εμφατικό 93-62, σε ένα παιχνίδι με… φόντο τα playouts. Αυτή ήταν η 5η συνεχόμενη νίκη των “ερυθρόλευκων” επί των “ροσονέρι” (και 2η φετινή, καθώς είχαν επικρατήσει με 80-78 και στο ματς του 1ου γύρου στο Μετς), που μετρούν πλέον 9 ήττες στη σειρά. Το μόνο μελανό στοιχείο για την ομάδα του Δημήτρη Χουχουλή ήταν ο τραυματισμός του Λουκά Γιαουρτόγλου στο αριστερό γόνατο 6’44” πριν από τη λήξη.

Κατά τα άλλα, ο Πανερυθραϊκός (9-10) έκανε περίπατο, καθώς προηγήθηκε 18-1 στο 6’ και 24-3 στο 8’, ενώ η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο στο 2ο ημίχρονο, μέχρι και το +34 (70-36) στο 30’. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν τριπλάσιους πόντους μέσα από τη ρακέτα (48-16), σούταραν συνολικά με ποσοστό 51,3% και σάρωσαν τα ριμπάουντ (49-24), έχοντας παράλληλα ονειρική αναλογία ασίστ (30) – λαθών (8) και τον Αλέξανδρο Σταματογιάννη (23 πόντοι, 11 ριμπάουντ) σε τρομερή μέρα.

ΦΕΤΙΝΟ ΡΕΚΟΡ ΤΡΙΠΟΝΤΩΝ ΤΟ ΨΥΧΙΚΟ

Εύκολο έργο είχε το Ψυχικό απέναντι στον Οίακα Ναυπλίου. Η ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα πήρε τη νίκη με νταμπλ-σκορ (104-52), έχοντας 23/53 τρίποντα (φετινό ρεκόρ) και μόνο 11/12 δίποντα! Το παιχνίδι σαφώς και δεν αντέχει σε κριτική, καθώς το Ψυχικό (14-5) σημείωσε εύκολα την 6η νίκη του στα τελευταία 7 παιχνίδια, κάνοντας παράλληλα το 4-0 στις αναμετρήσεις με τον Οίακα. Η ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα ξέφυγε με 14-2 στο 7’, με 32-11 στο 14’, με 46-15 στο 17’ και με 51-17 στο 19’.

Η διαφορά άγγιξε τη μέγιστη τιμή της (+56) στο 33’ (94-38), για τους γηπεδούχους, που κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (50-22), μοίρασαν 31 ασίστ και είχαν πρώτο σκόρερ τον Γιάννη Αθανασούλα (24 πόντοι, 8/12 τρίποντα). Απόντος του Igor Cvorovic, μόνο ο Γιάννης Μερμίγκης σκόραρε διψήφιο αριθμό πόντων (19) για τον Οίακα (1-18), ο οποίος είχε 1/22 τρίποντα και ηττήθηκε για 10η φορά σε ισάριθμους εκτός έδρας αγώνες.

Δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ η αναμέτρηση στην Καρδίτσα, καθώς η Δάφνη Δαφνίου αποφάσισε να μην ταξιδέψει υπό το φόβο να αποκλειστεί λόγω της κακοκαιρίας.

Αμύντας – Τρίτωνας (13/3, 15:00)
Αγρίνιο – Φίλιππος Βέροιας (30/3, 16:00)

15. Δάφνη Δαφνίου 0-19 (1165-1751) 19

* Εκκρεμούν οι (3) αγώνες Καβάλα – Τρίτωνας (19η αγωνιστική, 30/3, 17:00), Τρίτωνας – Ψυχικό (20ή αγωνιστική, 6/4, 17:00), Χαρίλαος Τρικούπης – Ελευθερούπολη (20ή αγωνιστική, 30/3, 17:00)
** Η πρώτη ομάδα της κανονικής περιόδου προβιβάζεται απευθείας στην Basket League. Οι επόμενες τέσσερις (θέσεις 2-5) θα συμμετάσχουν στα playoffs, από τα οποία θα προκύψει η δεύτερη ομάδα, που θα προβιβαστεί.
*** Οι τελευταίες δύο ομάδες της κανονικής περιόδου υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική. Οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13, θα συμμετάσχουν στα playouts, μέσω των οποίων θα υποβιβαστούν άλλες δύο στη Β’ Εθνική.

H EΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (22Η – 19/3, 17:00)

Δεκάλεπτα: 21-8, 37-31, 53-51, 74-77
Καβάλα (Πενταζίδης): Armstead 3 (1), Αμπατζάς 13 (3/3 βολές, 5/15 σουτ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Καψαλός 12 (1/2 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Πιεβάλιτσα, Πρασίνης, Ζαρκαδούλας 11 (1), Ράπτης 13 (6/11 σουτ, 7 ριμπάουντ, 4 λάθη), Δρόσος 10, Οκεκουόγεν 12 (10 ριμπάουντ).
Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χείλαρης, Βλάσιος, Δημητρακόπουλος 4, Παπαδιονυσίου 19 (1/2 βολές, 6/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Λιάπης 5 (1/6 τρίποντα), Λεγκίκας 7 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Alihodzic 18 (4/5 βολές, 7/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Sokk 9 (2/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 10 λάθη), Σαχπατζίδης 15 (5/10 βολές, 5/9 δίποντα, 10 ριμπάουντ).

Διαιτητές: Τσιμπούρης, Λιότσιος, Ρίζος
Δεκάλεπτα: 28-27, 45-41, 64-60, 79-79 (κ.α.), 93-82
Κόροιβος (Δελέγκος): Παπαρέγκας 31 (6/9 βολές, 8/11 δίποντα, 3/8 τρίποντα), Mitrovic 7 (1/3 τρίποντα, 9 ασίστ), Καλογερίας 9, Ναούμης 2, Μαστρογιαννόπουλος 20 (8/9 βολές, 3/7 δίποντα, 2/9 τρίποντα), Μιχαλούτσος 9 (1), Τάταρης 10 (7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μαστόρος 5 (1), Νάνος.
Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Οικονομόπουλος 9 (1), Δόξας 1, Παπαγιάννης, Ξύδας 22 (3/5 βολές, 5/6 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 6 ασίστ, 5 λάθη), Ξύδης 8 (1), Προίσκος 4, Κανέλλης 6 (2), Μαργέλης, Παπαγεωργόπουλος 9 (2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Αρνόκουρος 12 (3/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Κωνσταντακόπουλος 11 (1).

Διαιτητές: Καλδίρης, Τσαχάκης, Τεφτίκης
Δεκάλεπτα: 26-9, 46-25, 70-42, 93-62
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Γκαβασιάδης 2, Κοντούδης, Μωραΐτης 8 (2/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Καλλιανιώτης 8 (2), Ντουζίδης, Κωστόπουλος 12 (2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σκάνδαλος 3 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γιαουρτόγλου 2, Καμπουρίδης 14 (4/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Τσάμης 9 (1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σταματογιάννης 23 (0/2 βολές, 10/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Ευστρατίου 12.
Παγκράτι (Γιαννόπουλος): Μανιάς, Σταυρακούκας 17 (4/6 βολές, 2/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Nikolic 9, Ζαραϊδώνης 3 (1), Ζαρίφης 2, Γιοβάνης, Χαϊκάλης 2, Τσουργιάννης Δ. 11 (1/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Δαμιανός, Τζουγκαράκης 3, Καριώτης, Τσουργιάννης Αρ. 15 (6/7 βολές, 3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα).

Διαιτητές: Χαλαμπαλάκης, Χαϊνά, Ροδίτης
Δεκάλεπτα: 25-9, 53-21, 85-34, 104-52
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 11 (3/7 τρίποντα, 10 ασίστ), Γιαννόπουλος 9 (1), Παπανικολάου (9 ριμπάουντ), Πολυτάρχου 6 (2), Μαλέλης 15 (5/8 τρίποντα), Μαρίνος 11 (3), Ricketts 17 (7/10 βολές, 5/9 σουτ, 12 ριμπάουντ), Αθανασούλας 24 (8/12 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Ματαλιωτάκης 11 (2/2 βολές, 3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ).
Οίακας (Κουλουριώτης): Μιχόπουλος 7 (1), Τσάκος 2, Σκλήκας, Τουρλής 2, Μαργέλης, Τσανίδης 7, Χαϊδάς 9, Λιάκος 2, Χάχαλος 4, Μερμίγκης 19 (3/6 βολές, 8/18 σουτ, 4 κλεψίματα).