Τα βρήκε σκούρα ο Τρίτωνας, στο τέλος όμως πήρε αυτό που ήθελε, καταβάλλοντας τον Κόροιβο με 74-60 για την 22η αγωνιστική της Α2. Η ομάδα του Μιχάλη Μιχελάκου προερχόταν από δύο ήττες στα τελευταία τρία παιχνίδια και χρειαζόταν πάση θυσία τη νίκη. Εν τέλει την πέτυχε, έχοντας οδηγούς τους Manojlovic (21 πόντοι), Μαυροκεφαλίδη (18 πόντοι), Τσόχλα (16 πόντοι), πολύ πιο δύσκολα όμως απ’ ότι φαίνεται από το τελικό σκορ.

Ο Τρίτωνας (14-5) χρειάστηκε να τελειώσει το παιχνίδι με επιμέρους 19-4 στα τελευταία 9 λεπτά, προκειμένου να σημειώσει την 7η συνεχόμενη εντός έδρας νίκη του -έχει 9-1 στο κλειστό του Στρέφη. Παρά την απουσία του Σαράντη Μαστρογιαννόπουλου, ο Κόροιβος (13-8) αποδείχθηκε σκληρό καρύδι και δεν άφησε τον Τρίτωνα να ξεφύγει για ένα ημίχρονο με διαφορά μεγαλύτερη των 5-6 πόντων. Οι γηπεδούχοι απομακρύνθηκαν με 42-31 στο 22’, αλλά ο Κόροιβος επέμεινε και στο 31’ πέρασε μάλιστα μπροστά στο σκορ με 55-56 για πρώτη φορά μετά το 4ο λεπτό (6-7). Κάπου εκεί “κόλλησε” όμως. Ο Manojlovic έδωσε στον Τρίτωνα άμεσα το προβάδισμα (58-56) και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Τσόχλας, εκτοξεύοντας τη διαφορά στα τελευταία λεπτά.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ: ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ ΜΑΤΣ ΜΕ 9/11 ΤΡΙΠΟΝΤΑ ΚΑΙ ΑΛΩΣΕ ΤΗ ΒΕΡΟΙΑ

Η παράδοση διατηρήθηκε στη Βέροια, εκεί όπου ο Πανερυθραϊκός νίκησε τον Φίλιππο 79-74 και παρέμεινε αήττητος (5-0) στις αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων. Το σημαντικότερο, βέβαια, είναι ότι με την 3η συνεχόμενη νίκη της, η ομάδα του Δημήτρη Χουχουλή εδραιώθηκε στη 10η θέση, “έπιασε” σε νίκες το Μαρούσι και μπορεί κάλλιστα να κοιτάζει πλέον ψηλότερα. Στην αντίπερα όχθη, η 3η σερί ήττα κρατάει κολλημένο τον Φίλιππο (8-12) στη ζώνη των playouts. Η ευστοχία του Πανερυθραϊκού (10-10) στα τρίποντα (είχε 9/11 μέχρι το 25’ και 9/18 συνολικά) και τα λάθη (15-9, με τον Κοθρά να υποπίπτει σε 9 μόνος του) έκαναν εν πολλοίς τη διαφορά στη Βέροια.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς νωρίς 0-6 και δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα. Ακόμα και στο σημείο που ο Φίλιππος μείωσε τη διαφορά μέχρι τον έναν πόντο (21-22 στο 11’), η ομάδα της Νέας Ερυθραίας ξέφυγε πάλι με 30-40 στο 18’ και έκλεισε το 1ο ημίχρονο με σερί 0-9, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων (34-49). Μία διαφορά που διατήρησε σε αυτά τα επίπεδα στην 3η περίοδο (43-57 στο 25’, 54-66 στο 30’), είδε όμως τον Φίλιππο να τη ροκανίζει στην 4η. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν μέχρι τους τέσσερις πόντους στο 34’ (66-70) και μέχρι τους τρεις με 48’’ να απομένουν (72-75). Στην επόμενη κατοχή όμως έκαναν λάθος, ο Ευστρατίου έκανε το σκορ 72-77 και ο Παραπούρας αστόχησε σε τρίποντο στη συνέχεια…

ΑΜΥΝΤΑΣ: ΕΠΙΒΛΗΤΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΣΤΟ ΝΑΥΠΛΙΟ

Υγιεινό περίπατο έκανε στο Ναύπλιο ο Αμύντας, όπου συνέτριψε τον Οίακα 99-52 και μετράει αισίως 3 σερί νίκες. Η ομάδα του Μάη Κωνσταντινίδη τελείωσε το ματς με ποσοστό 56,7% στα σουτ, 12/28 τρίποντα, 26 ριμπάουντ παραπάνω (48-22), 30 ασίστ, 17 κλεψίματα και είχε πρωταγωνιστές τους Ανδρέα Κανονίδη (22 πόντοι) και Παναγιώτη Βύρλα (17 πόντοι, 16 ριμπάουντ).

Ο Γιάννης Μερμίγκης (19 πόντοι) ήταν ο κορυφαίος από πλευράς Οίακα (1-19), που υπέστη την 3η συνεχόμενη ήττα του και δεν μπόρεσε ποτέ να κοιτάξει στα μάτια τον Αμύντα. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν από το 5’ με διψήφια διαφορά (5-15) και τη διεύρυναν πολύ περισσότερο στο 8’ (8-32) χάρις σε ένα σερί 0-14. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 50 πόντους (49-99) στο τελευταίο λεπτό ενός άνισου αγώνα.

ΑΓΡΙΝΙΟ: ΡΕΚΟΡ ΑΜΥΝΤΑΣ ΣΤΟ ΧΑΪΔΑΡΙ

Εύκολο απόγευμα πέρασε και το Αγρίνιο στο Χαϊδάρι, όπου νίκησε με περισσή άνεση τη Δάφνη Δαφνίου 77-38 και έκανε το 5-0 στα μεταξύ τους παιχνίδια στην Α2. Η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου κράτησε τους αντιπάλους τους στο 23,1% εντός πεδιάς, δεν τους άφησε να σκοράρουν καθόλου στα τελευταία 6,5 λεπτά και ισοφάρισε το ρεκόρ άμυνας στην 35χρονη ιστορία της Α2, φτάνοντας έτσι τις 3 νίκες στα τελευταία 4 παιχνίδια.

Η… αρχή του τέλος στο ματς έγινε πολύ νωρίς με το σερί 0-22 που έτρεξε το Αγρίνιο στην 1η περίοδο, μετατρέποντας το αρχικό 4-0 σε 4-22 στο 6’. Οι φιλοξενούμενοι δεν ξέφυγαν πολύ περισσότερο στο 1ο ημίχρονο (24-45), άνοιξαν όμως τη ψαλίδα στο 2ο, καθώς απομακρύνθηκαν με 33-63 στο 29’ και με 38-77 στο 40’, τελειώνοντας τον αγώνα με υπερδιπλάσιους πόντους μέσα από τη ρακέτα (16-42), την ώρα που η Δάφνη είχε μόνο 6 ασίστ και 20 λάθη.

* Η Δάφνη Δαφνίου έχει ένα μηδενισμό και αφαίρεση ενός βαθμού
** Εκκρεμούν οι (4) αγώνες Καβάλα – Τρίτωνας (19η αγωνιστική, 30/3, 17:00), Τρίτωνας – Ψυχικό (20ή αγωνιστική, 6/4, 17:00), Χαρίλαος Τρικούπης – Ελευθερούπολη (20ή αγωνιστική, 30/3, 17:00), Αγρίνιο – Φίλιππος Βέροιας (21η αγωνιστική, 30/3, 16:00)
** Η πρώτη ομάδα της κανονικής περιόδου προβιβάζεται απευθείας στην Basket League. Οι επόμενες τέσσερις (θέσεις 2-5) θα συμμετάσχουν στα playoffs, από τα οποία θα προκύψει η δεύτερη ομάδα, που θα προβιβαστεί.
*** Οι τελευταίες δύο ομάδες της κανονικής περιόδου υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική. Οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13, θα συμμετάσχουν στα playouts, μέσω των οποίων θα υποβιβαστούν άλλες δύο στη Β’ Εθνική.

H EΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (23Η – 23/3, 17:00)

Δεκάλεπτα: 18-16, 35-31, 55-51, 74-60
Τρίτωνας (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος, Manojlovic 21 (1/2 βολές, 7/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Θεοδώρου 6 (2), Αντωνάκης (9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τσόχλας 16 (3/3 βολές, 5/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Μάντζαρης 7 (2/3 τρίποντα, 5 κλεψίματα), Παπαδημητρίου, Μαυροκεφαλίδης 18 (1/1 βολή, 7/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Δρίτσας, Μελισσαράτος 6.
Κόροιβος (Δελέγκος): Παπαρέγκας 13 (3/4 βολές, 2/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Mitrovic 4 (1/6 τρίποντα, 5 ασίστ, 5 λάθη), Καλογερίας 2, Ναούμης 16 (1/2 βολές, 3/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Κατσαβόπουλος, Μαστόρος 17 (3/4 βολές, 4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Νάνος, Τάταρης 8.

Διαιτητές: Γερακίνης, Κοϊμτζόγλου, Ξέρας
Δεκάλεπτα: 18-22, 34-49, 54-66, 74-79
Φίλιππος Βέροιας (Κουρουζίδης): Ντόβας 1, Ελευθεριάδης 22 (5/5 βολές, 4/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Πουλιανίτης, Κοθράς 9 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 9 λάθη), Παραπούρας 3 (1), Σουτζόπουλος 4, Drekalovic 8, Ιατρίδης 11 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 μπλοκ), Πιλκούδης 2, Γαρέζoς 14 (2/2 βολές, 3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα).
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Γκαβασιάδης, Κοντούδης, Μωραΐτης 6 (2), Καλλιανιώτης 9 (2), Ντουζίδης, Κωστόπουλος 8 (2), Σκάνδαλος 13 (2/5 βολές, 1/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Καμπουρίδης 12, Παπανικολάου, Τσάμης 7, Σταματογιάννης 14 (2/2 βολές, 6/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ευστρατίου 10 (5 κλεψίματα).

Διαιτητές: Αναστασίου, Σπυρόπουλος, Φασόλης
Δεκάλεπτα: 13-34, 29-56, 42-76, 52-99
Οίακας (Κουλουριώτης): Μερμίγκης 19 (0/3 βολές, 5/12 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Μιχόπουλος 10 (1/6 τρίποντα, 6 λάθη), Τσάκος, Παραράς, Μαργέλης 5 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Βαϊβόντα 2, Σκλήκας 2, Τσανίδης, Κανούσης, Καστραντάς 5 (1), Τσίγκας, Χάχαλος 9 (6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα).
Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Έξαρχος 11, Avare 9 (3/9 τρίποντα, 6 ασίστ), Άουτερβααλ 7 (1), Ζούπας, Γκρέκας 5 (1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Βαρδιάνος 2, Κουκουνιάς, Γιούση 12 (2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκάτζο 8 (2/5 τρίποντα, 8 ασίστ, 5 λάθη), Μπέλη 6 (5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Βύρλας 17 (3/4 βολές, 7/9 δίποντα, 16 ριμπάουντ), Κανονίδης 22 (1/2 βολές, 6/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα).

Δάφνη Δαφνίου – Αγρίνιο 38-77
Διαιτητές: Κοντίλης, Μαρίγλη, Ασημακάκη
Δεκάλεπτα: 14-27, 24-45, 33-63, 38-77
Δάφνη Δαφνίου (Μαρίνος): Τσορμπατζόγλου 8, Ουαντίντζο-Βλαδίτσης 8 (2/3 τρίποντα, 7 λάθη), Μπήλιος 7 (1), Μπούτσικος, Κυρίμης, Ρερρές, Εξηνταβελώνης 2 (7 ριμπάουντ), Κολτσίδας, Σταϊκόπουλος, Κυρίτσης 5 (1), Σούμαν 8.
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Crnic 12 (2), Μπαζίνας 6 (1), Τσούκας 5 (1), Μήτσου 8 (1), Κυριλής, Κουρουπάκης 16 (2/2 βολές, 7/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπαλός 16 (3/4 βολές, 5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Νικολαΐδης 8 (2/4 τρίποντα, 5 κλεψίματα), Γκάτζιος 6.