Η Καρδίτσα έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, δεν μπόρεσε όμως να τον υποχρεώσει στην πρώτη του ήττα στην Α2. Η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη επικράτησε στο τέλος με 95-89 και έφτασε τις τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα, παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι “ερυθρόλευκοι” έπαιξαν πάλι up tempo μπάσκετ, σκόραραν κατά κόρον και είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτους σκόρερ τους Μελισσαράτο (20) και Τσόχλα (19). Δυσκολεύτηκαν πάντως απέναντι στα μεγάλα ύψη της Καρδίτσας, η οποία όχι μόνο ακολούθησε κατά πόδας το φρενήρη ρυθμό του Ολυμπιακού (με κορυφαίους τους Καρρά-Καλλέ, αλλά και τους Ματαλών-Κακλαμάνο-Βαβάτσικο μα συνδράμουν τα μέγιστα), αλλά τους απείλησε και με την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα.

Η Καρδίτσα είχε συνολικά 9/14 τρίποντα, πέτυχε 38 πόντους μέσα από τη ρακέτα και κόντραρε μέχρι τέλους τον Ολυμπιακό, ο οποίος δεν έχασε πάντως ποτέ το προβάδισμα σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Μέχρι που στο 37’ η Καρδίτσα ισοφάρισε (81-81) και μετέτρεψε το ματς σε θρίλερ. Εν τέλει όλα κρίθηκαν σε ένα λάθος. Με το σκορ 90-87 και την κατοχή στην Καρδίτσα με 11,1’’ να απομένουν, ο Ματαλών έκανε λάθος στην επαναφορά, ακολούθησε αντιαθλητικό φάουλ και κάπου εκεί όλα τελείωσαν.

ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ

Καλύτερο ποδαρικό (έστω και καθυστερημένο) δεν θα μπορούσε να κάνει στο πρωτάθλημα ο Απόλλωνας Πάτρας. Οι “αχαιοί” σάρωσαν στην Αθήνα τον Τρίτωνα 80-54, κυριαρχώντας από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα είχε 12/27 τρίποντα, μάζεψε 10 ριμπάουντ παραπάνω (36-26) και δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα στο κλειστό του Στρέφη.

Ο Απόλλωνας πέτυχε τους πρώτους 7 πόντους του αγώνα και δεν είδε ποτέ την πλάτη του Τρίτωνα, αφού στο 7’ δημιούργησε διψήφια διαφορά (6-17) και στο 14’ ξέφυγε με 20-37. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, πλησίασαν μέχρι τους επτά πόντους (46-53 στο 27’), ωστόσο ο Απόλλωνας ξέφυγε εκ νέου και κράτησε τον Τρίτωνα χωρίς πόντο για περίπου 7 λεπτά (από το 33’ έως το 40’), εκτοξεύοντας τη διαφορά μέχρι το +28 (52-80) χάρις σε ένα σερί 0-17.

Ο ΝΙΚΟΥ ΜΟΙΡΑΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΣΙΣΤ ΑΠΟ ΤΗ ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ!

Δεύτερη συνεχόμενη άνετη νίκη πέτυχε η Ελευθερούπολη, η οποία επιβλήθηκε με 79-67 της Δάφνης Δαφνίου, με τον Θωμά Νίκου να μοιράζει μόνος του περισσότερες ασίστ στο πρώτο ημίχρονο (12), απ’ όσες είχαν οι φιλοξενούμενοι σε 40 λεπτά (11)! Η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου δυσκολεύτηκε μόνο για 12-13 λεπτά. Η Δάφνη Δαφνίου προηγήθηκε νωρίς νωρίς με 3-10 στο 5’ και με 11-18 στο 8’, ωστόσο από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ (για πρώτη φορά 28-27 στο 13’), δεν κοίταξαν ξανά πίσω τους από εκεί και πέρα.

Η Ελευθερούπολη δημιούργησε διαφορά 10 πόντων στο 19’ (40-30) με επιμέρους σκορ 12-3 και τους Χάλαρη-Τσουμάνη να έχουν μαζί 26 πόντους με 12/13 σουτ στο πρώτο ημίχρονο! Τι κι αν οι γηπεδούχοι ήταν πολύ άστοχοι από μακρινή απόσταση, έχοντας 0/5 τρίποντα στο 1ο ημίχρονο και 3/19 συνολικά… Είχαν 28/33 σουτ μέσα από τη ρακέτα, μοίρασαν 28 ασίστ και δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα μετά την ανάπαυλα, καθώς ξέφυγαν με 62-45 στο 28’ χάρις σε ένα σερί 11-0 και ανέβασαν τη διαφορά μέχρι το +20 (69-49) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ ΤΩΝ ΑΙΘΕΡΩΝ ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ

Η άμυνα ήταν πάλι το μεγάλο όπλο του Πανερυθραϊκού, ο οποίος απέδρασε με το “διπλό” από την Αμαλιάδα επί του Κόροιβου (60-70), με τον Γιάννη Αθανασούλα να φλερτάρει με το τριπλ-νταμπλ (13 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ). Η ομάδα του Δημήτρη Χουχουλή κυριάρχησε στα ριμπάουντ (40-22) και πόνταρε στα μεγαλύτερα μεγέθη του, απέναντι σε έναν Κόροιβο που σούταρε 35 τρίποντα και μόνο 25 δίποντα σε όλο το ματς. Κάπως έτσι μετά το 9-8 του Κόροιβου στο 6’ δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα. Ο Πανερυθραϊκός ξέφυγε μάλιστα με 20-33 στο 19’ και αντέδρασε με ιδανικό τρόπο στο σημείο που οι γηπεδούχοι πλησίασαν δύο φορές στο καλάθι (44-46 στο 28’ και 46-48 στο 29’). Οι “ερυθρόλευκοι” ανέβασαν πάλι τη διαφορά στους 7-10 πόντους και πήραν έτσι τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Στο Μετς το Παγκράτι πήρε το γειτονικό ντέρμπι με τον Αμύντα (79-72), βάζοντας τις βάσεις για την επικράτηση με ένα σερί 14-0 που έκανε από το 28’ έως το 34’. Οι “ροσονέρι” σάρωσαν τα ριμπάουντ (49-33) απέναντι στον πολύ άστοχο Αμύντα (6/36 τρίποντα) και ήταν η ομάδα που έλεγξε το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκεια. Η ομάδα του Δημήτρη Λιόγα ξέφυγε για πρώτη φορά στο 18’ (44-32) και είχε την κατάλληλη απάντηση στο σημείο που ο Αμύντας ξαναμπήκε στο ματς και ισοφάρισε έπειτα από πολλή ώρα στο 28’ (57-57). Άφησε τον Αμύντα χωρίς πόντο για 5,5 λεπτά, προηγήθηκε με 71-57 στο 34’ και δεν είχε πρόβλημα να φτάσει στη νίκη.

ΟΙ ΠΑΛΙΟΣΕΙΡΕΣ (ΓΚΑΓΚΑΛΟΥΔΗΣ – ΚΟΥΜΠΟΥΡΑΣ) ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΤΟ ΜΑΡΟΥΣΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΙΑΚΑ

Στο τελευταίο, χρονικά, παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής, το Μαρούσι απέδρασε με το “διπλό” από το Αγρίνιο (71-87), δημιουργώντας μία διαφορά 6-12 πόντων από τα μέσα της τρίτης περιόδου και μετά. Με κορυφαίους τους Γκαγκαλούδη (25 πόντοι), Ξύδα (19 πόντοι) ο σύλλογος των βορείων προαστίων ξέφυγε από νωρίς με 8-16 (9”) χάρις σε ένα σερί 0-12, ωστόσο το Αγρίνιο αντέδρασε και προηγήθηκε με 28-23 στο 17’. Η συνέχεια ανήκε πάντως στους “κιτρινόμαυρους”, οι οποίοι έκλεισαν το ημίχρονο με ισχνό προβάδισμα (35-36). Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης το Μαρούσι δεν είδε ποτέ την πλάτη του Αγρινίου. Ίσα ίσα που προηγήθηκε ακόμα και με 18 πόντους διαφορά στο 33’ (58-76) και στο 39’ (69-87).

Τέλος, περίπατο έκανε ο Οίακας, που νίκησε την Καβάλα 80-64 στο Ναύπλιο. Ο Φάνης Κουμπούρας πέτυχε 15 από τους 18 πόντους του στο 1ο ημίχρονο και οδήγησε εκ του ασφαλούς την ομάδα του Ναυπλίου, η οποία μπήκε στο γήπεδο με 7-0 στο 3’, ξέφυγε με 30-15 στο 15’ και παρά το 0-10 της Καβάλας μέσα σε λιγότερο από 2 λεπτά, έφτασε πολύ εύκολα στη νίκη. Ο Οίακας έκανε ένα σερί 10-0 στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, ξέφυγε με 51-31 και ανέβασε τη διαφορά μέχρι το +23 (65-42) στο 29’.

Δεκάλεπτα: 23-22, 49-40, 73-61, 95-89
Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 13 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κουρτίδης 1, Μωραΐτης, Νικολαΐδης 4, Κολοβέρος 10 (2), Τσόχλας 19 (3), Σκουλίδας 11 (3), Κάδρας 3, Χρηστίδης 14 (1), Τσάμης, Μελισσαράτος 20.
Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Αμβράζης, Γκρέκας 4, Ματαλών 16 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Κακλαμάνος 11 (3 τρίποντα, 7 ασίστ), Μακρής, Βαβάτσικος 17 (3), Καρράς 20, Καλλές 15 (10 ριμπάουντ), Παπαρέγκας, Τσούμας, Τσούκας 6 (2).

Διαιτητές: Κατραχούρας-Χαλαμπαλάκης-Τσιμπούρης
Δεκάλεπτα: 17-24, 33-46, 47-62, 54-80
Τρίτωνας (Μιχελάκος): Καφέζας 2, Θεοδώρου 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γερομιχαλός 9, Κόκκαλης 12 (1), Σταθόπουλος, Μάντζαρης 20 (2), Δ. Παπαδημητρίου, Νάνος, Πράπας, Τσιώκος, Κ. Παπαδημητρίου, Σαρλής 2.
Απόλλωνας Πάτρας (Βετούλας): Τσιακμάς 6 (2), Νιφόρας (7 ριμπάουντ), Αγγέλλου 9 (2), Ζούμπος 10 (1), Διαμαντάκος 11 (9 ριμπάουντ), Παπαφωτίου 3 (1), Μολφέτας 15 (2), Πουλιανίτης 15 (2), Μπαζίνας 3 (1), Κογιώνης 2, Κανελλάκης, Αντωνάκης 6 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ).

Παγκράτι – Αμύντας 79-72
Διαιτητές: Θεονάς-Κάρδαρης-Σκαλτσής
Δεκάλεπτα: 20-14, 45-39, 61-57, 79-72
Παγκράτι (Λιόγας): Μίχαλος 2, Κουφόπουλος 4, Ωνάσογλου 14 (2), Ματαλιωτάκης 7 (8 ριμπάουντ), Ξύδης 6, Καραμαλέγκος 7 (1), Πεφάνης 8 (9 ριμπάουντ), Δόξας 13, Ντιαλό 4, Ρετσινάς 2, Γκαβασιάδης 12 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ).
Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Έξαρχος, Τοπάλι 15 (1 τρίποντο, 4 κλεψίματα), Σιούντρης 12 (2), Οικονόμου, Βαρδιάνος 9 (1), Σάλεχ 15 (1 τρίποντο, 4 κλεφίματα), Γιούση 2, Γκάτζο 2, Μπέλη 4, Τάγαρης 2, Κανονίδης 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ).

Ελευθερούπολη – Δάφνη Δαφνίου 79-67
Διαιτητές: Πουρσανίδης-Ελευθεριάδης Π.-Δέλας
Δεκάλεπτα: 18-20, 42-35, 69-49, 79-67
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τσιλούλης 15 (5/11 δίποντα, 1/8 τρίποντα), Τσουμάνης 14, Χρυσόπουλος 10 (1), Ράπτης 7, Σταμπουλής 6, Ερμείδης, Χαρίτογλου, Δημάκος 4, Χάλαρης 18 (9/10 δίποντα), Νίκου 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 15 ασίστ).
Δάφνη Δαφνίου (Καλαμπόκης): Σκόρδος 3, Μπήλιος, Μπέμπης 7 (1), Μαλέλης 17 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Καννάς 1, Τζουγκαράκης, Στέφος 7, Τσορμπατζόγλου, Καραΐσκος 2, Γεωργοπαπαδάκος 7 (1), Ζαραϊδώνης 12 (2), Στεφανίδης 11 (1).

Οίακας Ναυπλίου – Καβάλα 80-64
Διαιτητές: Ζακεστίδης-Γιακείμη-Γεράνιος
Δεκάλεπτα: 19-13, 41-31, 65-45, 80-64
Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 17 (5/16 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Χαϊδάς 1, Κουμπούρας 20 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Πελεκάνος 11 (3), Παπαφλωράτος 3 (1), Ευστρατίου, Βύρλας 9, Καλλινικίδης 3, Σκορδάς 14, Χάχαλος 2, Χρονόπουλος, Τουρλής.
Καβάλα (Πενταζίδης): Ζαραϊδώνης, Σαββίδης, Αμπατζάς 7 (1), Βακουφτσής 7, Καρκατσέλης, Πρασίνης, Μάρουσιτς 15 (2), Χείλαρης 17 (1), Πάτρας 6, Καρακεχαγιάς 12 (2), Κασιούμης (8 ριμπάουντ).

Κόροιβος – Πανερυθραϊκός 60-70
Διαιτητές: Αναστόπουλος Α.-Ρίζος-Νάστος
Δεκάλεπτα: 9-13- 28-36, 46-52, 60-70
Κόροιβος (Δελέγκος): Σταυρακούκας, Κουρέπης 11 (1), Αγγελάκος 6 (2), Μαραγκάκης 2, Γκάτζιος 2, Παπαδιονυσίου 11 (2), Κάππος 12 (2), Μιχαλούτσος, Μπεκρής, Τζόλος 16 (3).
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς 4, Κοντούδης 6 (1), Καλλιανιώτης 5 (1), Ντουζίδης 8 (2), Βουγιούκας 8, Σκάνδαλος 2, Γιαουρτόγλου 4, Καμπουρίδης 4, Στάθης 2, Αθανασούλας 13 (9 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Φιλιππάκος 14 (8 ριμπάουντ).

Αγρίνιο – Μαρούσι 71-87
Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Ταρενίδης Κ.-Χατζημπαλίδης (Πατσατζόπουλος)
Δεκάλεπτα: 11-16, 35-36, 57-65, 71-87
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 4, Γρίψιος 9 (1), Στογιάνοβιτς 10 (1), Ναούμης 3 (1), Νικολαΐδης 13, Μήτσου 7, Οκεκουόγεν 14, Κοντσές, Καλημέρης 1, Γαρέζος 10 (1).
Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Στασινός 4, Παπαγιάννης 3 (1), Ξύδας 19 (3), Προίσκος 11 (3), Κανέλλης 9 (3), Χατζηδάκης 1, Παπαγεωργόπουλος 10, Αρνόκουρος 4, Δούκας 1, Τσιώτρας, Γκαγκαλούδης 25 (2).

16. Αμύντας 2 (0-2) -39

* Ο Απόλλωνας Πάτρας και ο Φίλιππος Βέροιας έχουν δύο αγώνες λιγότερους. Ο Πανερυθραϊκός, η Καρδίτσα, η Καβάλα, ο Κόροιβος, το Ψυχικό και ο Αμύντας έχουν έναν αγώνα λιγότερο.