Δεν πάλευαν τζάμπα τόσους μήνες για το πλεονέκτημα έδρας το Ψυχικό και ο Τρίτωνας. Οι έδρες έκαναν εν τέλει τη διαφορά στους τελευταίους αγώνες της 1ης φάσης των Playoffs, δίνοντας στις δύο αθηναϊκές ομάδες τα “εισιτήρια” για τους Τελικούς της Α2, όπου θα κριθεί και η άνοδος στην Basket League.

Η κούραση από το 11ο ματς σε διάστημα 39 ημερών δεν φάνηκε καθόλου στο Ψυχικό. Με τον Μιχάλη Πολυτάρχου να αγωνίζεται κανονικά (είχε χτυπήσει στο προηγούμενο παιχνίδι), η ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα έλεγξε το ματς μετά την ανάπαυλα και έφτασε πολύ εύκολα στη νίκη επί της Ελευθερούπολης με το πειστικό 76-57, παίρνοντας την πρόκριση για τους Τελικούς των Playoffs με 3-2 νίκες.

Ο Γιάννης Αθανασούλας (18 πόντοι) οδήγησε επιθετικά το Ψυχικό, ωστόσο ουδείς υστέρησε για τους αποφασισμένους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν πάλι ως σταθερές την άμυνα (κράτησαν τον ΓΣΕ στο 31,7%, ενώ σούταραν με 46,8%) και τα τρίποντα (11/30). Την ίδια ώρα η Ελευθερούπολη ήταν πάλι αναποτελεσματική στο transition (μετά το 1/9 στο 2ο παιχνίδι είχε 2/11 σήμερα), έχασε τα ριμπάουντ από το κοντύτερο Ψυχικό (44-35) και αστόχγσε σε σωρεία σουτ κάτω από το καλάθι, τελειώνοντας το ματς με 12/40 δίποντα.

Η ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΗ 3Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ (22-5) ΚΑΙ ΤΑ 5/8 ΤΡΙΠΟΝΤΑ ΤΟΥ ΨΥΧΙΚΟΥ

Έπειτα από δύο διαδοχικά breaks σε μία σειρά μεταξύ δύο ομάδων που είχαν μαζί ρεκόρ 27-1 εντός έδρας στην κανονική περίοδο, η έδρα υπήρξε καταλυτική αυτή τη φορά. Μετά το πολύ “κλειστό” 1ο ημίχρονο (οι δύο ομάδες αντάλλαξαν το προβάδισμα 9 φορές και άλλες 7 ήταν ισόπαλες, με μεγαλύτερο προβάδισμα το 10-15 στο 9’), οι γηπεδούχοι έκαναν το κρίσιμο ξέσπασμα στις αρχές του 2ου ημιχρόνου με ένα σερί 11-0, ξεφεύγοντας με διψήφια διαφορά στο 25’ (47-37).

Αυτό ήταν αρκετό για να βάλει… φτερά στα πόδια του Ψυχικού, το οποίο έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο με προβάδισμα 18 πόντων (58-40), έχοντας επιμέρους σκορ 22-5 και 5/8 τρίποντα στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Η αθηναϊκή ομάδα δεν απειλήθηκε ποτέ ξανά από την Ελευθερούπολη. Ίσα-ίσα που απομακρύνθηκε ακόμα και με 22 πόντους διαφορά στο 39’.

Ψυχικό – Ελευθερούπολη 76-57 (3-2 νίκες)
Διαιτητές: Κατραχούρας, Χριστινάκης, Κωνσταντινίδου
Δεκάλεπτα: 12-15, 36-35, 58-40, 76-57
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 9 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Παπανικολάου 14 (4/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πολυτάρχου 3 (7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μαλέλης 11 (3), Μαρίνος 3 (1), Ricketts 2, Αθανασούλας 18 (2/3 βολές, 5/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Αναγνωστόπουλος, Ματαλιωτάκης 8 (12 ριμπάουντ), Ιορδάνου 8.
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τουτζιαράκης 10 (4/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ναούμης, Γοργόνης 9 (1), Στάθης 7 (2), Ερμείδης Δ. 3, Σκουλίδας 9 (3/7 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Ερμείδης Π. 10 (1), Πάτρας 2, Djordjevic-Marinkovic 5 (1).

Διαβάστε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

ΤΡΙΤΩΝΑΣ: ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΟΥ ΣΤΡΕΦΗ

Η έδρα έκανε πάλι τη διαφορά και στο άλλο ζευγάρι της 1ης φάσης των Playoffs. Ως συνήθως, δηλαδή… Ο Τρίτωνας πάτησε από νωρίς το γκάζι και νίκησε εύκολα τον Χαρίλαο Τρικούπη 78-58, παίρνοντας την πρόκριση με 3-2 νίκες για τους Τελικούς. Ο γηπεδούχος έκανε παράλληλα το 7-0 στα παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων και το 5-0 την τρέχουσα σεζόν, με όλα να κρίνονται με διαφορές 10+ πόντων!

Όπως και στις προηγούμενες αναμετρήσεις, έτσι και σε αυτήν ο γηπεδούχος ξέφυγε από νωρίς. Πολύ νωρίς. Η ομάδα του Μιχάλη Μιχελάκου προηγήθηκε 8-0 στο 3’, είδε τον Χαρίλαο Τρικούπη να πλησιάζει στον έναν πόντο στο 8’ (11-10), αλλά δεν πτοήθηκε. Ένα σερί 15-0 άλλαξε μια και καλή το παιχνίδι. Η διαφορά εκτινάχθηκε στους 22 πόντους στο τελευταίο λεπτό του 1ου ημιχρόνου (41-19) και το νερό μπήκε στο ρυάκι…

ΟΙ MANOJLOVIC – ΜΕΛΙΣΣΑΡΑΤΟΣ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΤΟΝ ΤΡΙΤΩΝΑ

Ο Nemanja Manojlovic (21 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ) ήταν πάλι συγκλονιστικός και μαζί με τον Πέτρο Μελισσαράτο (21 πόντοι, 9 ριμπάουντ) ξεχώρισαν από τον Τρίτωνα, ο οποίος προηγήθηκε ακόμα και με 23 πόντους διαφορά στο 22’ (46-23) και δεν άφησε την ομάδα του Μεσολογγίου να τη ρίξει περισσότερο από τους εννέα (58-49 στο 32’) στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Η άμυνα ήταν πάλι το σημείο αναφοράς για τον Τρίτωνα, που κράτησε τον Χαρίλαο Τρικούπη στο 35,5%, σούταρε με 47,5% και κυριάρχησε στα ριμπάουντ (44-25). Ο Χαρίλαος Τρικούπης ήταν πάλι σκιά του εαυτού του μακριά από το Μεσολόγγι. Η ομάδα του Ηλία Μούτσιου έχασε το έδαφος κάτω από τα πόδια της στο 2ο δεκάλεπτο και δεν συνήλθε ποτέ.

Τρίτωνας – Χαρίλαος Τρικούπης 78-58 (3-2 νίκες)
Διαιτητές: Μαλαμάς, Καρπάνος, Τσιμπούρης
Δεκάλεπτα: 18-12, 41-21, 58-44, 78-58
Τρίτωνας (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 10 (2), Manojlovic 21 (6/8 βολές, 6/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 λάθη), Θεοδώρου 6 (2), Αντωνάκης 2 (11 ριμπάουντ), Οικονομόπουλος, Μάντζαρης 8 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Παπαδημητρίου, Γκίκας, Δρίτσας, Σαρλής, Μελισσαράτος 21 (6/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 λάθη), Δημάκος 10 (1).
Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χείλαρης 10 (1), Βλάσιος, Δημητρακόπουλος 7 (1), Παπαδιονυσίου 19 (4/6 βολές, 6/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Καζάνας, Λιάπης 6, Λεγκίκας 3 (1), Τσαπατώρης, Alihodzic 9 (7 ριμπάουντ), Στράτος, Sokk (0/5 σουτ), Σαχπατζίδης 4 (1).

* Οι νικητές των δύο best of 5 σειρών (κρίνονται στις 3 νίκες) προκρίνονται στη 2η φάση των Playoffs, όπου θα αναμετρηθούν με έπαθλο την άνοδο στην Basket League.