Μία σας και μία μας… είπαν σε Τρίτωνα και Ελευθερούπολη ο Χαρίλαος Τρικούπης και το Ψυχικό αντίστοιχα, καθώς απάντησαν με το ίδιο νόμισμα στους αντιπάλους τους, στα δεύτερα παιχνίδια των δύο ημιτελικών σειρών των Playoffs της Α2. Και οι δύο σειρές, λοιπόν, θα κριθούν το ερχόμενο Σάββατο (21/5) σε Ψυχικό και Στρέφη.

“Άλλος” Χαρίλαος Τρικούπης εμφανίστηκε στο Μεσολόγγι. Η ομάδα του Ηλία Μούτσιου δεν είχε καμία σχέση με αυτήν που έβαλε 58 πόντους και σούταρε με ποσοστό 32,7% στο κλειστό του Στρέφη, αφού συνέτριψε τον Τρίτωνα 92-74 και έκανε εύκολα το 2-2. Αυτή ήταν η 9η συνεχόμενη εντός έδρας νίκη για τον Χαρίλαο Τρικούπη, ο οποίος διατήρησε και την παράδοση στο συγκεκριμένο ζευγάρι, καθώς ο γηπεδούχος έχει 6-0 συνολικά και 4-0 φέτος, με όλα τα ματς να κρίνονται με διψήφιες διαφορές!

ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΤΗΚΕ Ο MANOJLOVIC

Ο Στάθης Παπαδιονυσίου (16 πόντοι) και ο Μιχάλης Λιάπης (20 πόντοι) οδήγησαν επιθετικά τον Χαρίλαο Τρικούπη, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με ποσοστό 54,8% και 14/30 τρίποντα. Πέρα από τις επιθετικές επιδόσεις του, βέβαια, έβγαλε και πολλή περισσότερη ενέργεια στην άμυνα, κράτησε τον Τρίτωνα στο 39,3% και εξουδετέρωσε τον Nemanja Manojlovic (είχε βάλει 36 πόντους με 12/16 σουτ στο 1ο παιχνίδι της σειράς), που αποχώρησε μάλιστα και τραυματίας στο 33’.

Ο Τάσος Αντωνάκης (19 πόντοι) ήταν ο κορυφαίος του Τρίτωνα, που κατέρρευσε στο 2ο ημίχρονο και γνώρισε την πρώτη του ήττα ύστερα από 6 νίκες στη σειρά. Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν το προβάδισμα οκτώ φορές και άλλες εννέα το σκορ ήταν ισόπαλο μέχρι το 14’. Σε εκείνο το σημείο όμως όλα άλλαξαν. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν 10 αναπάντητους πόντους, προηγήθηκαν με 34-27 στο 16’, ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια τιμή στο 18’ (40-30) και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 13 πόντων (46-33).

Όλα τελείωσαν γρήγορα για τον Χαρίλαο Τρικούπη, που εκτόξευσε τη διαφορά στους 22 πόντους στο 25’ (59-37) και δεν ανησύχησε ξανά. Ο Αντωνάκης προσπάθησε σχεδόν μόνος του να ξαναβάλει τον Τρίτωνα στο ματς και έριξε τη διαφορά μέχρι τους 11 πόντους στο 30’ (62-51) με ένα σερί 0-11, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα, ξέφυγαν πάλι με 79-58 στο 35’ και με 85-63 στο 37’.

Χαρίλαος Τρικούπης – Τρίτωνας 92-74 (2-2 νίκες)
Διαιτητές: Συμεωνίδης, Ταρενίδης Στ., Ελευθεριάδης
Δεκάλεπτα: 19-18, 46-33, 65-51, 92-74
Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χείλαρης 6, Βλάσιος 3 (1), Δημητρακόπουλος 6 (2), Παπαδιονυσίου 16 (2/2 βολές, 4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Καζάνας, Λιάπης 20 (4/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Λεγκίκας 12 (2), Τσαπατώρης, Alihodzic 14 (6/8 βολές, 4/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Sokk 13 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Σαχπατζίδης 2 (7 ριμπάουντ).
Τρίτωνας (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 4, Manojlovic 9 (1/3 βολές, 4/15 σουτ), Θεοδώρου 3 (1), Αντωνάκης 19 (3/7 βολές, 2/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα), Οικονομόπουλος 1, Μάντζαρης 12 (1), Παπαδημητρίου 5 (7 ριμπάουντ), Γκίκας, Δρίτσας 5 (1), Σαρλής, Μελισσαράτος 7, Δημάκος 9 (1/11 σουτ).

Διαβάστε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

ΨΥΧΙΚΟ: Η ΠΡΩΤΗ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ “ΔΙΠΛΟ” ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ

Το Ψυχικό έδειξε από τι είναι φτιαγμένο στην Ελευθερούπολη! Κόντρα σε όλα τα προγνωστικά και πολύ περισσότερο στην κούραση (έπαιξε για 10η φορά σε 36 ημέρες) και στις αναποδιές (ο Πολυτάρχου τραυματίστηκε στην 4η περίοδο), η ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα άλωσε την Ελευθερούπολη με 71-69, υποχρέωσε τους γηπεδούχους στην πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα (είχαν 14-0 μέχρι σήμερα) και ισοφάρισε τη σειρά 2-2!

Ο Γιώργος Κουκάς ήταν πάλι συγκλονιστικός. Ο 37χρονος πόιντ γκαρντ ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ψυχικού με 21 πόντους, ενώ πέτυχε και το μεγαλύτερο σουτ του αγώνα, ένα τρίποντο 1’37’’ πριν από τη λήξη, κάνοντας το σκορ 67-68. Η αθηναϊκή ομάδα δεν σούταρε ιδιαίτερα καλά (39,7%), ωστόσο κράτησε στο 25% την Ελευθερούπολη στο 1ο ημίχρονο, δημιουργώντας έτσι από νωρίς μία μεγάλη διαφορά.

Το Ψυχικό έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με προβάδισμα 11 πόντων (8-19) και με τους γηπεδούχους να έχουν 2/12 σουτ και 4 λάθη. Η κατάσταση έγινε ακόμα χειρότερη για τον ΓΣΕ στο 2ο δεκάλεπτο, καθώς η ομάδα του Ρεμεντέλα ξέφυγε με 14-33 στο 16’ και ολοκλήρωσε το 1ο ημίχρονο με τη διαφορά στο +14 (22-36). Η Ελευθερούπολη, από τη μεριά της, είχε έπειτα από 20 αγωνιστικά λεπτά 1/16 τρίποντα και 9 λάθη, τρία παραπάνω δηλαδή απ’ όσα έκανε σε όλο το 1ο παιχνίδι της σειράς (6)!

ΤΟ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ 35′ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΤΟΧΕΣ ΤΟΥ ΨΥΧΙΚΟΥ

Το σκηνικό άλλαξε άρδην στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, άρχισαν να βάζουν μακρινά σουτ (είχαν 7/14 τρίποντα μετά την ανάπαυλα) και κατόρθωσαν όχι μόνο να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (34-43 στο 24’), αλλά και να προηγηθούν για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 58-57 στο 35’! Οι φιλοξενούμενοι δεν κατέρρευσαν πάντως. Το Ψυχικό διατήρησε το προβάδισμα και μετά το μεγάλο τρίποντο του Ερμείδη στο 39’ (67-65), ο Κουκάς απάντησε με τον ίδιο τρόπο (67-68).

Η αθηναϊκή ομάδα έβγαλε και την άμυνα, ο Κουκάς πρόσθεσε άλλες δύο βολές (67-70), αλλά στα τελευταία λεπτά χρειάστηκε και 0/3 βολές από τον Ναούμη (με το σκορ 69-70) και ένα άστοχο λέι-απ του Djordjevic-Marinkovic, για να πανηγυρίσει το “διπλό”. Οι Τουτζιαράκης (17 πόντοι) και Σκουλίδας (13 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ από πλευράς Ελευθερούπολης, η οποία είχε 1/9 αιφνιδιασμούς στο παιχνίδι.

Ελευθερούπολη – Ψυχικό 69-71 (2-2 νίκες)
Διαιτητές:Τζιοπάνος Ν., Σταματόπουλος, Γερακίνης
Δεκάλεπτα: 8-19, 22-36, 41-49, 69-71
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τουτζιαράκης 17 (7/12 βολές, 5/9 σουτ, 10 ριμπάουντ, 4 λάθη), Ναούμης 12 (3), Γοργόνης 4 (1/8 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Στάθης, Ερμείδης Δ. 2, Σκουλίδας 13 (3), Ερμείδης Π. 5 (1), Πάτρας 5, Djordjevic-Marinkovic 11 (1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ).
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 21 (5/6 βολές, 2/5 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 5 ασίστ), Παπανικολάου 8 (8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πολυτάρχου 9 (2), Μαλέλης 3 (1), Μαρίνος 3 (1), Ricketts, Αθανασούλας 10 (2/4 τρίποντα, 4 λάθη), Ματαλιωτάκης 8, Ιορδάνου 9 (1/4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ).

* Οι νικητές των δύο best of 5 σειρών (κρίνονται στις 3 νίκες) προκρίνονται στη 2η φάση των Playoffs, όπου θα αναμετρηθούν με έπαθλο την άνοδο στην Basket League.