Σε τρομερή κατάσταση μοιάζει να είναι η ομάδα του ΓΣ Ελευθερούπολης, που το απόγευμα του Σαββάτου (25/9) ήταν εξαιρετική κόντρα στη Γέφυρα, την οποία και διέσυρε με 44 πόντους διαφορά στην Αθήνα (83-39)!

Το… νερό έδειχνε έτοιμο να μπει στο αυλάκι ήδη από την πρώτη περίοδο της αναμέτρησης, όταν οι γηπεδούχοι με κύριο όπλο την αμυντική τους συνέπεια κατάφεραν να δεχθούν μόλις 9 πόντους (24-9), αλλά και ακόμα 9 στην επόμενη, για να κλείσουν θριαμβευτικά το ημίχρονο στο +23 (41-18).

Μετά την ανάπαυλα, η απόσταση των 2 αντιπάλων άγγιξε ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις, με τον ΓΣΕ να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ σε άμυνα και επίθεση.
Ενδεικτικό στοιχείο αποτελεί μάλιστα το γεγονός πως σε 30 λεπτά αγώνα, είχε δεχθεί μονάχα 27 πόντους (0.9 ανά λεπτό) ενώ σκόραρε 67 (2.5 ανά λεπτό)!

Τα δεκάλεπτα: 24-9, 41-18, 67-27, 83-39