Με εμφατική νίκη άρχισε το νέο κύκλο φιλικών αγώνων η Ελευθερούπολη. Μία εβδομάδα μετά τον πρόωρο αποκλεισμό της από το Κύπελλο Ελλάδας, η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου ταξίδεψε στη Ξάνθη, όπου νίκησε εύκολα τον τοπικό Λεύκιππο 96-70.

Ο ΓΣΕ δυσκολεύτηκε ουσιαστικά μόνο ένα δεκάλεπτο από το γηπεδούχο Λεύκιππο. Στη συνέχεια πέτυχε 31 πόντους στη 2η περίοδο, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 17 πόντων και διεύρυνε ακόμα περισσότερο τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο.

Με σημαντικές απουσίες αγωνίστηκε ο Λεύκιππος, καθώς απουσίαζαν οι βασικοί Γιώργος Μανάκας και Γιώργος Μαυρογιάννης, οι οποίοι αποκτήθηκαν το καλοκαίρι και αναμένεται να ισχυροποιήσουν σημαντικά την ομάδα της Ξάνθης στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 56-39, 82-53, 96-70