Η έδρα αποδείχθηκε για μία ακόμα φορά “όπλο” για την Καβάλα. Η ομάδα του Νίκου Πενταζίδη επικράτησε του Πανερυθραϊκού με 69-63 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής της Α2, σημειώνοντας την 5η νίκη της σε έξι αγώνες εντός έδρας.

Τέσσερις παίκτες σήκωσαν το επιθετικό βάρος για την Καβάλα (7-5) και τη βοήθησαν να σημειώσει την πρώτη της νίκη για το 2022 έπειτα από δύο διαδοχικές ήττες στο πρωτάθλημα. Οι Οκεκουόγεν (14 πόντοι, 11 ριμπάουντ), Αμπατζάς (13 πόντοι, 7 ασίστ), Δρόσος (12 πόντοι) και Armstead (10 πόντοι, 8 ασίστ) βοήθησαν τους γηπεδούχους να ελέγξουν το ματς στο 2ο ημίχρονο και να φτάσουν έτσι στο πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα.

Στην αντίπερα όχθη, ο Κώστας Καμπουρίδης (15 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ από πλευράς Πανερυθραϊκού (6-6), ο οποίος πάτησε πάλι γήπεδο για πρώτη φορά από τις 22 Δεκεμβρίου, αλλά ηττήθηκε για 4η φορά στους τελευταίους πέντε αγώνες του. Όπως δείχνει βέβαια και το τελικό σκορ, το ματς στην Καβάλα κάθε άλλο παρά μονόλογος των γηπεδούχων ήταν, κι ας είδαν οι “ερυθρόλευκοι” τρεις παίκτες τους (Σταματογιάννης, Καλλιανιώτης, Σκάνδαλος) να τραυματίζονται κατά τη διάρκεια του αγώνα!

Μέχρι το 17’ οι δύο ομάδες αντάλλαξαν το προβάδισμα οκτώ φορές και άλλες τόσες το σκορ ήταν ισόπαλο. Κάπου εκεί όμως η Καβάλα άρχισε να απομακρύνεται. Μετά το 16’ οι “αργοναύτες” δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα (το 29-30 ήταν το τελευταίο προβάδισμα των φιλοξενούμενων στο παιχνίδι), ξέφυγαν με 44-34 στο 22’ και με 59-48 στο 33’, αλλά ο μαχητικός Πανερυθραϊκός πάλεψε μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Στο 36’ η ομάδα του Δημήτρη Χουχουλή πλησίασε στον έναν πόντο (62-61), ωστόσο δεν μπόρεσε ποτέ να κάνει το προσπέρασμα. Με ενάμισι λεπτό να απομένει για τη λήξη, λοιπόν, ο Κώστας Αμπατζάς έβαλε το σουτ του αγώνα. Με τρίποντο έκανε το σκορ 69-63 και έδωσε στην ομάδα του την απόσταση που χρειαζόταν, ώστε να φτάσει στη νίκη.

Καβάλα – Πανερυθραϊκός 69-63

Διαιτητές: Ξενικάκης, Λουλουδιάδης, Ντούρας

Δεκάλεπτα: 22-22, 37-32, 55-46, 69-63

Καβάλα (Πενταζίδης): Armstead 10 (2/5 τρίποντα, 1/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Αμπατζάς 13 (2/8 τρίποντα, 7 ασίστ), Καψαλός 3 (1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πρασίνης 2, Ζαρκαδούλας 5 (1), Ράπτης 5, Δρόσος 12, Αγγελάκος 5 (1), Οκεκουόγεν 14 (6/9 δίποντα, 11 ριμπάουντ).

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Μωραΐτης 10, Καλλιανιώτης 5 (1), Κωστόπουλος, Σκάνδαλος 4, Γιαουρτόγλου 3 (1/6 τρίποντα), Καμπουρίδης 15 (1/2 βολές, 4/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Παπανικολάου, Τσάμης 3, Τόλα, Σταματογιάννης 8 (3/10 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Καλογερίας 6, Ευστρατίου 9 (3/6 τρίποντα, 4 λάθη).