Σε μια πολύ όμορφη και γιορτινή ατμόσφαιρα στο κλειστό Γυμναστήριο Καρδίτσας, ο τοπικός ΑΣΚ δεν είχε το μυαλό του μόνο στη φιέστα και παίζοντας ολοκληρωτικό μπάσκετ επικράτησε του Αμύντα με 100-66, ανεβάζοντας το ρεκόρ του στο 24-3 και αφήνοντας, παράλληλα, την ομάδα του Υμηττού σε… μπελάδες!

Η 1η περίοδος ήταν αρκετά ισορροπημένη και αυτό λόγω της μεγάλης ευστοχίας των δύο ομάδων. Ο Αμύντας πήρε προβάδισμα στο δεύτερο πεντάλεπτο της περιόδου, το οποίο και διατήρησε μέχρι το τέλος αυτής (25-27). Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν και +7 (12-19), αλλά αμέσως έπεσε η διαφορά.

Μέχρι και το 13′ το παιχνίδι είχε αρκετό ενδιαφέρον. Από ‘κει και πέρα όμως, η ομάδα του Δημήτρη Λιόγα «έτρεξε» ένα 13-0, το οποίο της έδωσε διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στο ματς (42-31). Το ημίχρονο πάντως έληξε 46-37, με τον Αμύντα ωστόσο να μην έχει την εικόνα που… συμπεραίνεται απ’ το -9 της ανάπαυλας.

Η ομάδα του Υμηττού δεν άφησε την Καρδίτσα να ξεφύγει ιδιαίτερα, μέχρι το 24′ όμως. Με το σκορ στο 53-45, οι φιλοξενούμενοι έχασα… «τ’ αυγά και τα πασχάλια», αφού υπέστησαν σερί 19-0 (!!!) και αυτό ήταν που ουσιαστικά «τελείωσε» το ματς, καθώς η διαφορά πλέον είχε «εκτοξευθεί» στους 27 (72-45)! Με αυτήν τη διαφορά ολοκληρώθηκε και το 3ο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στα τελευταία 10 λεπτά του ματς στο 80-53.

Η 4η περίοδος φυσικά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Σε όλα τα 10 τελευταία λεπτά οι Θεσσαλοί φαίνονταν να έχουν το μυαλό του πιο πολύ στο… τρόπαιο παρά στο γήπεδο. Ο Αμύντας από την άλλη προσπαθούσε απλά να μαζέψει κάπως τη διαφορά, για το φαίνεσθαι περισσότερο, αλλά μάταια, αφού διαφορά όχι μόνο δε μαζεύτηκε, αλλά ανέβηκε και πάνω απ’ τους 30 πόντους. Κάπως έτσι, διαμορφώθηκε το τελικό 100-66, μέσα σε πανηγυρισμούς και με τεράστια ανυπομονησία όλων για τη φιέστα.

Διαιτητές: Κoϊμτζόγλου, Χατζημπαλίδης, Χρυσάφης.

Δεκάλεπτα: 25-27, 46-37, 80-53, 100-66.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Λιόγας): Γράβας 7, Τσιλούλης 15 (5/6 τρίποντα), Καρράς 13, Μπορούσης 17 (3 κλεψίματα), Κακλαμάνος 9, Σπυριδονίδης 10, Χάλαρης , Draskovic 7 (12 ριμπάουντ), Τσούκας 2, Αλεξιάδης 8, Βεργίνης 2, Πεφάνης 10.

ΑΜΥΝΤΑΣ (Κωνσταντινίδης): Έξαρχος 3, Avare 4, Ζούπας 2, Τοπάλι 7, Σιούντρης 2, Βαρδιάνος 6, Κουκούνιας , Γιούση 2, Γκάτζο 8, Μπέλη 6, Βύρλας 12 (15 ριμπάουντ), Κανονίδης 14 (3 κλεψίματα).

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.