Ολοκληρώθηκαν οι φετινές υποχρεώσεις στην Α2 και για Καρδίτσα και Δάφνη, με τη Θεσσαλική ομάδα να «συντρίβει» την ουραγό με 128-50, σε εξ αναβολής αγώνα για την 21η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας ανδρών.

Όπως ήταν λογικό, η Καρδίτσα πήρε από πολύ νωρίς διαφορά στο 1ο ημίχρονο, σε μια 1η περίοδο που είχε αρκετά γρήγορο ρυθμό, το οποίο και ήλεγξε η θεσσαλική ομάδα. Η διψήφια διαφορά ήρθε μόλις απ’ τα πρώτα 3:30′ (15-4) και δεν έπεσε ποτέ ξανά από τότε, μόνο ανέβαινε. Ο Καραγεωργίου «μάζευε» κάθε ριμπάουντ που υπήρχε, ο Καρράς δεν έχανε σουτ και οι γηπεδούχοι «έκλεισαν» την περίοδο στο 35-11! Μάλιστα, ο Έλληνας φόργουορντ λίγο έλλειψε να κάνει double-double απ’ την 1η περίοδο, αλλά του έλειπε 1 πόντος (9 πόντοι, 11 ριμπάουντ).

Με το γρήγορο τέμπο να μη σταματάει, η Δάφνη Δαφνίου είδε πολύ γρήγορα τη διαφορά να ξεφεύγει μέχρι και πάνω απ’ τους 30. Μπορεί να μην είχε μεγάλη ευστοχία πίσω απ’ τη γραμμή των 6μ75 η Καρδίτσα σε αυτό το 1ο ημίχρονο (3/13, 23.1%), αλλά τη διαφορά την έκαναν αρχικά τα εύστοχα σουτ 2 πόντων (21/32, 65.6%), ενώ η Δάφνη ήταν άστοχη σε σουτ εντός παιδειάς (12/38, 31.6%). Ο… άποντος Σπυριδονίδης του 1ου δεκαλέπτου σκόραρε 10 στη 2η περίοδο, ενώ απ’ τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε μέχρι την ανάπαυλα ο Μπήλιος των 10 πόντων (2/3 τρίποντα).

Ουδεμία αλλαγή εικόνας στην 3η περίοδο. Το μόνο που άλλαξε σε σχέση με τη 2η περίοδο ήταν η πολύ χαμηλή επιθετική συγκομιδή της ομάδας του Γιαννακόπουλου, αφού απ’ τους 18 έπεσε στους 8 πόντους. Οι Θεσσαλοί φυσικά δεν αντιμετώπισαν και κανένα πρόβλημα στη δική τους επίθεση, αφού δε χρειάστηκε καν να αλλάξουν το τέμπο του αγώνα. Συνέχισαν να σκοράρουν εύκολα και το +33 του ημιχρόνου έγινε +57 μέσα σε μία περίοδο! Αξίζει να σημειωθεί ότι με το τέλος του δεκαλέπτου, οι διψήφιοι παίκτες της Καρδίτσας είχαν φτάσει τους 6, ενώ Γράβας και Αλεξιάδης είχαν από 8 πόντους ο καθένας!

To παιχνίδι φυσικά είχε μετατραπεί σε διαδικαστικού χαρακτήρα από πάρα πολύ νωρίς. Στην 4η περίοδο η ομάδα της Καρδίτσας περισσότερο «κυνήγησε» να βγάλει όλους τους που αγωνίστηκαν διψήφιους, κάτι που εν τέλει συνέβη με καλάθι και φάουλ του Γράβα στα τελευταία 39″. Μάλιστα, ο Δημήτρης Λιόγας «ξανάριξε» στο παρκέ τον 29χρονο στα τελευταία 1.20′ μόνο για αυτόν το λόγο και τελικά δικαιώθηκε για την επιλογή του. Νίκη, λοιπόν, για τους Θεσσαλούς με 128-50 απέναντι στη Δάφνη Δαφνίου, με τις δύο ομάδες να ολοκληρώνουν τις φετινές τους υποχρεώσεις στην Α2, τερματίζοντας οι μεν πρωτοπόροι και οι δε ουραγοί (μαζί με τον Οίακα), κάτι που δε θα άλλαζε άλλωστε με οποιοδήποτε αποτέλεσμα απόψε.

Διαιτητές: Δόλγυρας, Ντόγκας, Χατζημπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 35-11, 62-29, 94-37, 128-50.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Λιόγας): Γράβας 11, Τσιλούλης 11, Καρράς 11, Κακλαμάνος , Σπυριδονίδης 14, Χάλαρης 13, Draskovic 12 (13 ριμπάουντ), Τσούκας 13, Αλεξιάδης 13, Καραγεωργίου 18 (16 ριμπάουντ), Βεργίνης , Πεφάνης 12.

ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ (Γιαννακόπουλος): Τσορμπατζόγλου 4, Μπήλιος 17, Ουαντίντζο-Βλαδίτσης 4, Κυρίμης, Ρερρές , Εξηνταβελώνης 2, Κολλίγρης 2, Γιαννακόπουλος Γ. 2, Σταϊκόπουλος 13, Κυρίτσης 6.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.

15. Οίακας 1-27 (1662-2787) 29

*Η πρώτη ομάδα της κανονικής περιόδου προβιβάζεται απευθείας στην Basket League. Οι επόμενες τέσσερις (θέσεις 2-5) θα συμμετάσχουν στα playoffs, απ’ τα οποία θα προκύψει η δεύτερη ομάδα που θα προβιβαστεί.
**Οι τελευταίες δύο ομάδες της κανονικής περιόδου υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική. Οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13, θα συμμετάσχουν στα playouts, μέσω των οποίων θα υποβιβαστούν άλλες δύο στη Β’ Εθνική.