Ο Γιάννης Μπουρούσης πήγε στην Καρδίτσα για παιχνίδια σαν αυτό με την Ελευθερούπολη. Για συνθήκες σαν αυτή. Έκανε λοιπόν τη διαφορά στο 2ο ημίχρονο και βοήθησε την Καρδίτσα να τελειώσει το παιχνίδι με επιμέρους σκορ 17-2 στα τελευταία 5,5 λεπτά και να πάρει τη σπουδαία νίκη με 81-69, στο εξ αναβολής ματς που ολοκλήρωσε την 11η αγωνιστική της Α2.

Η Καρδίτσα (11-0) τελείωσε το ματς με 2/20 τρίποντα (!), ωστόσο εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την υπεροχή της κάτω από τα δύο καλάθια, αφού πέτυχε 52 πόντους μέσα από τη ρακέτα (έναντι 26 του ΓΣΕ), μάζεψε 13 ριμπάουντ παραπάνω (44-31) και τελείωσε 10/12 αιφνιδιασμούς. Συν τοις άλλοις, τελείωσε με εντυπωσιακό τρόπο το παιχνίδι, με τους Μπουρούση (21 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και Τσιλούλη (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ) να την οδηγούν στην 11η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια και στο 6-0 εντός έδρας, παρά τον τραυματισμό του Βεργίνη από το 4ο λεπτό.

Ο Παναγιώτης Ερμείδης (20 πόντοι) ήταν ο κορυφαίος από πλευράς Ελευθερούπολης (9-3), η οποία ηττήθηκε για πρώτη φορά έπειτα από τρεις σερί νίκες, αλλά και για πρώτη φορά συνολικά στις αναμετρήσεις με την Καρδίτσα! Ο ΓΣΕ είχε ρεκόρ 3-0 μέχρι σήμερα απέναντι στους Καρδιωτσιώτες…

ΤΟ +12 ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟ 15-0 ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

Η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου ήταν μάλιστα ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης. Ο ΓΣΕ ξεπέρασε εύκολα το εντυπωσιακό ξεκίνημα της Καρδίτσας (11-4 στο 5’), απάντησε με ένα σερί 0-11 (13-18 στο 9’) και ξέφυγε δύο φορές με 12 πόντους διαφορά (31-43 στο 20’ και 33-45 στο 21’). Από εκεί και πέρα όμως το σκηνικό άλλαξε και ο Μπουρούσης έπαιξε μεγάλο ρόλο σε αυτό.

Η Καρδίτσα ροκάνισε τη διαφορά, στο 29’ ανέκτησε το προβάδισμα με 53-52 για πρώτη φορά μετά το 7ο λεπτό (13-12) και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 34’ (64-67). Σε εκείνο το σημείο έγινε το ξέσπασμα των γηπεδούχων, που έκρινε εν τέλει και το νικητή. Η ομάδα του Δημήτρη Λιόγα πέτυχε 15 συνεχόμενους πόντους από το 34’13’’ έως το 38’19’’ και ξέφυγε με 79-67, “κλειδώνοντας” έτσι τη νίκη.

Καρδίτσα – Ελευθερούπολη 81-69

Διαιτητές: Ελευθεριάδης Πλ., Αγραφιώτης Ιωάν., Δέλλας Χρ.

Δεκάλεπτα: 17-18, 33-43, 55-54, 81-69

Καρδίτσα (Λιόγας): Γράβας 13 (2/2 βολές, 4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Τσιλούλης 16 (8/15 σουτ, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Καρράς 1, Μπουρούσης 21 (5/6 βολές, 8/18 σουτ, 11 ριμπάουντ), Κακλαμάνος 1 (0/5 σουτ, 5 ασίστ), Σπυριδονίδης 7 (1), Χάλαρης 6, Draskovic 8 (11 ριμπάουντ), Tσούκας 4, Αλεξιάδης, Βεργίνης 4, Πεφάνης.

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τουντζιαράκης 12, Ναούμης 6 (2), Γοργόνης 5, Παπαδόπουλος 5, Ερμείδης Δ. 4, Σκουλίδας 4 (1/9 τρίποντα), Ερμείδης Π. 20 (6/8 τρίποντα, 1/2 δίποντα), Πάτρας (7 ριμπάουντ), Djordjevic-Marinkovic 13 (5 λάθη).