Ο Τρίτωνας έβαλε δύσκολα στην Καρδίτσα. Στο τέλος όμως είχε και αυτός τη… μοίρα των υπόλοιπων ομάδων στο φετινό πρωτάθλημα της Α2. Η ομάδα του Δημήτρη Λιόγα κέρδισε το μεγάλο ντέρμπι της εμβόλιμης 23ης αγωνιστικής με 79-75 και πλησίασε ακόμα περισσότερο αυτό που μοιάζει εδώ και καιρό θέμα χρόνου: την κατάκτηση της 1ης θέσης και την άνοδο στην Basket League για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Ο Γιάννης Μπουρούσης επέστρεψε έπειτα από απραξία ενός μήνα και η… σκουριά ήταν ευδιάκριτη στο 1ο ημίχρονο. Από εκεί και πέρα όμως ο έμπειρος σέντερ πήρε την κατάσταση στα χέρια του, πέτυχε 18 από τους 26 πόντους του στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης και βοήθησε την Καρδίτσα (20-1) να… βγάλει το κάρο από τη λάσπη και να βρει το δρόμο προς την 7η συνεχόμενη νίκη και την 11η σε ισάριθμους εντός έδρας αγώνες.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Ο ΜΠΟΥΡΟΥΣΗΣ…

Καθοριστική ήταν επίσης η συμβολή των Δημήτρη Βεργίνη (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Αλέξανδρου Σπυριδονίδη (10 πόντοι, 5 ασίστ), οι οποίοι έβαλαν δύο μεγάλα τρίποντα στα τελευταία δυόμισι λεπτά, αλλάζοντας τη ροή του αγώνα. Ο δεύτερος, μάλιστα, ήταν ο κύριος λόγος που η Καρδίτσα δημιούργησε από την 1η περίοδο μεγάλη διαφορά, συνδράμοντας (σκοράροντας και πασάροντας) σε 16 από τους πρώτους 24 πόντους του ΑΣΚ.

Στην αντίπερα όχθη, ο Τρίτωνας (14-6) άγγιξε το σπουδαίο “διπλό” και παρότι έμεινε τρεις φορές πίσω στο σκορ με 19 πόντους διαφορά στο 1ο ημίχρονο, προηγήθηκε με +5 στο 4ο δεκάλεπτο, λύγισε όμως στο φινάλε. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ) ήταν ο πρώτος σκόρερ για την αθηναϊκή ομάδα, η οποία ηττήθηκε για 2η φορά στους τελευταίους αγώνες και για 5η σε 10 εκτός έδρας παιχνίδια.

ΕΚΡΗΚΤΙΚΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ Η ΚΑΡΔΙΤΣΑ, ΟΛΙΚΗ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ Ο ΤΡΙΤΩΝΑΣ

Όπως και στον 1ο γύρο (89-93 ο ΑΣΚ), έτσι και σε αυτό το παιχνίδι ο Τρίτωνας απέδειξε ότι μπορεί να κοιτάξει στα μάτια την Καρδίτσα παρά το κάκιστο ξεκίνημα. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν τους πρώτους πέντε πόντους του αγώνα, ξέφυγαν από το 7’ με διψήφια διαφορά (17-7) και στο 8’ την ανέβασαν στο +17 (24-7). Δεν σταμάτησαν μάλιστα εκεί. Η Καρδίτσα προηγήθηκε τρεις φορές με 19 πόντους διαφορά στο 2ο δεκάλεπτο (31-12 στο 11’, 35-16 στο 13’ και 38-19 στο 14’), κάπου εκεί όμως οι άμυνες με παγίδες των φιλοξενούμενων, άρχισαν να πιάνουν τόπο.

Η αρχή της ολικής επαναφοράς του Τρίτωνα έγινε με ένα σερί 0-9, που μείωσε τη διαφορά στους 10 πόντους (38-28 στο 17’) και του επέτρεψε να κλείσει το 1ο ημίχρονο στο -7 (44-37). Η ομάδα του Μιχάλη Μιχελάκου μπήκε στο 2ο ημίχρονο με την ίδια τακτική. Και δικαιώθηκε. Στο 25’ ο Τρίτωνας ισοφάρισε το σκορ (47-47) και στο 28’ προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 54-55, έχοντας όλο το momentum με το μέρος του. Η αθηναϊκή ομάδα έκανε μάλιστα το σκορ 56-61 στο 29’, αλλά στο πιο κρίσιμο σημείο ο Μπουρούσης βγήκε μπροστά.

Ο έμπερος σέντερ κράτησε τον ΑΣΚ κοντά στο σκορ και την ώρα που το ματς βρισκόταν στην κόψη του ξυραφιού, έβαλαν και οι υπόλοιποι το λιθαράκι τους. Με 2’17’’ να απομένουν ο Βεργίνης έβαλε έπειτα από ώρα την Καρδίτσα μπροστά στο σκορ με τρίποντο (74-71) και μετά την ισοφάριση από τον Μάντζαρη, ο Σπυριδονίδης έβαλε το τρίποντο του αγώνα 56,8’’ πριν από το τέλος (77-74). Ο Αντωνάκης έχασε το τρίποντο για το προσπέρασμα στα 8’’ και ο Μπουρούσης έγραψε το τελικό σκορ με 2/2 βολές στα 5’’.

Διαιτητές: Μαλαμάς, Κωνσταντινίδου, Χαλαμπαλάκης

Δεκάλεπτα: 29-12, 44-37, 61-62, 79-75

Καρδίτσα (Λιόγας): Γράβας 7, Τσιλούλης 2 (7 ασίστ), Καρράς 4, Μπουρούσης 26 (7/8 βολές, 5/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Κακλαμάνος 2 (1/7 σουτ), Σπυριδονίδης 10 (2/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Χάλαρης 4, Draskovic 7 (1), Τσούκας 3 (1), Βεργίνης 14 (2/2 βολές, 0/2 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πεφάνης.

Τρίτωνας (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 2, Manojlovic 7 (4 λάθη), Θεοδώρου 2 (6 ριμπάουντ), Αντωνάκης 5 (1), Τσόχλας 11 (3/7 τρίποντα), Μάντζαρης 9 (3/6 τρίποντα), Παπαδημητρίου 2, Μαυροκεφαλίδης 18 (6/8 βολές, 6/13 σουτ, 7 ριμπάουντ), Μελισσαράτος 10, Δημάκος 9 (2).