Για μία ακόμα φορά η άμυνα έδειξε το δρόμο στην Καρδίτσα. Παρά τις απουσίες των Γιάννη Μπουρούση, Αντώνη Καραγεωργίου και την ανετοιμότητα του Νίκου Κακλαμάνου, το… τρένο του Δημήτρη Λιόγα παρέσυρε στην πορεία του και το Ψυχικό, καθώς επικράτησε με 68-53 στο πρώτο, χρονικά, παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής της Α2 και έκανε το 10-0 στο πρωτάθλημα.

Ο Δημήτρης Γράβας (17 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ της Καρδίτσας (10-0), η οποία βρέθηκε σε κακή μέρα επιθετικά (34,8% συνολικά, 4/22 τρίποντα, 9 ασίστ, 13 λάθη), ωστόσο έπαιξε εξαιρετική άμυνα για 40 λεπτά. Μία άμυνα που κράτησε το πολύ ταλαντούχο, επιθετικά, Ψυχικό σε 20 πόντους συνολικά στο 1ο και στο 3ο δεκάλεπτο, αναγκάζοντας παράλληλα την αθηναϊκή ομάδα να κάνει 14 λάθη σε αυτό το χρονικό διάστημα!

Στην αντίπερα όχθη, ο Μιχάλης Πολυτάρχου (10 πόντοι) και ο Γιώργος Κουκάς (10 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για το Ψυχικό (8-4). Η ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα ήταν φανερά εκτός ρυθμού στην επίθεση, καθώς πέρα από τα πολύ κακά ποσοστά της στο παιχνίδι (34,5% συνολικά, 6/27 τρίποντα), είχε επίσης 19 λάθη και μόνο 10 ασίστ.

Αν και δεν βρήκε ποτέ ιδιαίτερο ρυθμό στην επίθεση, η Καρδίτσα άρχισε καλά το παιχνίδι, προηγήθηκε με 15-7 στο 7’ και με διψήφια διαφορά (19-9) στο 9’. Το Ψυχικό δεν άφησε πάντως τους γηπεδούχους να απομακρυνθούν πολύ. Στα επόμενα πέντε λεπτά “έτρεξε” ένα επιμέρους 2-12 και στο 14’ προηγήθηκε για πρώτη φορά (21-22) στον αγώνα. Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν το προβάδισμα άλλες πέντε φορές μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Βεργίνη (37-32).

Στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα του Δημήτρη Λιόγα έκανε πάλι καλύτερο ξεκίνημα και “έχτισε” εκ νέου μία διψήφια διαφορά (46-35 στο 25’), την οποία διεύρυνε ακόμα περισσότερο στο φινάλε της περιόδου (53-41). Αυτή τη φορά δεν την έχασε ποτέ. Αντιθέτως, η Καρδίτσα ξέφυγε ακόμα και με 16 πόντους διαφορά στο 33’ (57-41) και στο 37’ (65-49), προσθέτοντας έτσι άλλη μία νίκη στο σακούλι, η οποία είναι μάλιστα η 4η συνεχόμενη στις αναμετρήσεις με το Ψυχικό.

Καρδίτσα – Ψυχικό 68-53
Διαιτητές: Σταματόπουλος, Λόρτος, Χατζημπαλίδης
Δεκάλεπτα: 19-11, 37-32, 53-41, 68-53
Καρδίτσα (Λιόγας): Γράβας 17 (5/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Τσιλούλης 9 (1/5 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Καρράς 6, Κακλαμάνος, Σπυριδονίδης 5 (1/3 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χάλαρης 6 (3/10 σουτ, 7 ριμπάουντ), Draskovic 11 (15 ριμπάουντ), Τσούκας 2, Αλεξιάδης 2, Βεργίνης 7 (1/4 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Πεφάνης 3.
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 10 (2/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Κουφόπουλος 5 (1), Παπανικολάου 3, Πολυτάρχου 10 (1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μαλέλης 3 (1), Μαρίνος 3 (1), Ulvydas 2 (7 ριμπάουντ), Αθανασούλας 6 (3/10 σουτ), Αναγνωστόπουλος 4, Ιορδάνου 7 (4 λάθη).