Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε ήδη από τα πρώτα του λεπτά ο απογευματινός αγώνας μεταξύ των Κοροίβου και Οίακα (22/3 – 17:00), ο οποίος άνοιξε και το πανόραμα της 23ης εμβόλιμης στροφής της Α2 Ανδρών, με την αρμάδα της Αμαλιάδας να φτάνει πολύ εύκολα στη νίκη -την 6η στα τελευταία 8 τους ματς- με 79-50 και να ανεβαίνει στο 14-8 και τους 36 βαθμούς παραμένοντας με παιχνίδια περισσότερα 2ος στο βαθμολογικό πίνακα.

Όπως αναφέρθηκε ήδη, το ματς κρίθηκε από νωρίς -σαφής έκβαση ελέω της διαφοράς δυναμικότητας και στόχων των δυο αντιπάλων- με τους οικοδεσπότες να ξεφεύγουν ήδη από την πρώτη περίοδο με μεγάλες διαφορές (5-0 στο 2′, 10-2 στο 3′, 16-6 στο 4′), ενώ από το 4ο μέχρι και το 13ο λεπτό της συνάντησης έτρεξαν ένα μοναδικό 14-0 σερί, και μετατρέποντας το 16-6 σε 30-16 «καθάρισαν» την υπόθεση «νίκη».

Μετά την ανάπαυλα όμως, ο σύλλογος από το Ναύπλιο έβγαλε τη δική του αντίδραση και κατάφερε να επιστρέψει επί ίσοις όροις στη διεκδίκηση του αγώνα, αφού τρέχοντας ένα μεγάλο σερί της τάξης του 4-11 μέχρι το 23ο λεπτό αλλά και του 8-21 μέχρι και το 27ο κατάφερε να μειώσει από το -24 στο φινάλε του ημιχρόνου στο -11 (45-34), με το μομέντουμ φυσικά να είναι στη διάθεσή του!
Ωστόσο, οι γηπεδούχοι βρήκαν τα απαραίτητα ψυχικά αποθέματα και απαντώντας με 12-5 επί μέρους σκορ στο επόμενο δίλεπτο άγγιξαν ξανά το +20 (56-39 στο 29′) και φαινομενικά κλείδωσαν το ροζ φύλλο.

Μέχρι τέλους δεν άλλαξε τίποτα δραματικά, με τον Κόροιβο να επεκτείνει γρήγορα γρήγορα την απόστασή του και άνω των 20 πόντων (68-46 στο 33′) και να φτάνει σε μια πολύ άνετη και σημαντική για το μέλλον του στην πρώτη πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-6, 37-13, 56-41, 79-50
Διαιτητές: Καρακάσης-Τσακαλογιάννης-Τσακιράκη (Κοκορδάτος)

Κόροιβος Αμαλιάδας (Δελέγκος): Παπαρέγκας 14 (2), Μίτροβιτς 6 (2), Κινηνής 2, Καλογερίας 10, Ναούμης 17 (5), Κατσαβόπουλος 5 (1), Μαστρογιαννόπουλος 11 (1), Μιχαλούτσος 4, Μαστόρος 10 (2).
Οίαξ Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Μιχόπουλος 14 (4), Τσάκος, Σκλήκας 3 (1), Μαργέλης, Τσανίδης, Χαϊδάς, Λιάκος, Χάχαλος 11, Τσβόροβιτς 22 (2).

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.

Μπορείτε να δείτε το LIVE του basketblog πατώντας ΕΔΩ.

* Η Δάφνη Δαφνίου έχει ένα μηδενισμό και αφαίρεση ενός βαθμού
** Εκκρεμούν οι (4) αγώνες Καβάλα – Τρίτωνας (19η αγωνιστική, 30/3, 17:00), Τρίτωνας – Ψυχικό (20ή αγωνιστική, 6/4, 17:00), Χαρίλαος Τρικούπης – Ελευθερούπολη (20ή αγωνιστική, 30/3, 17:00), Αγρίνιο – Φίλιππος Βέροιας (21η αγωνιστική, 30/3, 16:00)
** Η πρώτη ομάδα της κανονικής περιόδου προβιβάζεται απευθείας στην Basket League. Οι επόμενες τέσσερις (θέσεις 2-5) θα συμμετάσχουν στα playoffs, από τα οποία θα προκύψει η δεύτερη ομάδα, που θα προβιβαστεί.
*** Οι τελευταίες δύο ομάδες της κανονικής περιόδου υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική. Οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13, θα συμμετάσχουν στα playouts, μέσω των οποίων θα υποβιβαστούν άλλες δύο στη Β’ Εθνική.