Τη μεγαλύτερη φετινή του νίκη σημείωσε στην Αμαλιάδα ο Πανερυθραϊκός στο εξ αναβολής παιχνίδι για τη 17η αγωνιστική της Α2. Η ομάδα της Νέας Ερυθραίας νίκησε για 2η φορά φέτος τον Κόροιβο 64-60 και επέστρεψε στις επιτυχίες έπειτα από δύο διαδοχικές ήττες στο πρωτάθλημα, παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που καταβάλλει, προκειμένου να αποφύγει τα playouts.

Ο Ηλίας Μωραΐτης (17 πόντοι), ο Κώστας Ευστρατίου (12 πόντοι) και οι Τάσος Καλλιανιώτης (11 πόντοι) και Κώστας Καμπουρίδης (10 πόντοι) οδήγησαν επιθετικά τον Πανερυθραϊκό (8-10), ο οποίος έσπασε παράλληλα και ένα σερί 4 ηττών μακριά από το γήπεδό του, κάνοντας το 3-6 εκτός έδρας.

Στην αντίπερα όχθη, ο Κόροιβος (12-7) έχασε μία μεγάλη ευκαιρία να εδραιωθεί στη ζώνη των playoffs, καθώς ηττήθηκε για πρώτη φορά έπειτα από 4 νίκες στη σειρά. Η ομάδα του Κώστα Δελέγκου μετρούσε και 4 διαδοχικές νίκες στο γήπεδό του, όπου είχε ηττηθεί μόνο μία φορά σε οκτώ αγώνες μέχρι σήμερα.

ΚΡΑΤΗΣΕ ΤΟΝ ΚΟΡΟΙΒΟ ΣΤΟ 20% ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η άμυνα ήταν φυσικά το μεγάλο “όπλο” του Πανερυθραϊκού στη σπουδαιότερη φετινή νίκη του. Μία άμυνα που κράτησε τον Κόροιβο στο 20% στο 1ο ημίχρονο (5/25 σουτ είχαν οι γηπεδούχοι!) και στο 32,1% συνολικά, βοηθώντας τους “ερυθρόλευκους” να ελέγξουν το παιχνίδι από πολύ νωρίς. Κι ας πήγε το παιχνίδι σε ένα ανοίκειο σε αυτούς τέμπο…

Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι η ομάδα του Δημήτρη Χουχουλή είχε το προβάδισμα σταθερά μετά τα πρώτα 1-2 λεπτά. Με ένα σερί 0-12 ξέφυγε από πολύ νωρίς με 2-14 (5’) και διεύρυνε ακόμα περισσότερο τη διαφορά στο 1ο ημίχρονο (6-20 στο 8’ και 15-36 στο 16’). Ο Πανερυθραϊκός είχε βέβαια και 8/18 τρίποντα στο πρώτο μισό της αναμέτρησης. Ένα ποσοστό που έπεσε απότομα στο 2ο ημίχρονο (1/14), με συνέπεια σταδιακά ο Κόροιβος να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης.

Οι γηπεδούχοι ροκάνισαν τη διαφορά στο 3ο δεκάλεπτο (44-50) και στο 4ο πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής. Με 1’09’’ να απομένει για τη λήξη ο Ναούμης έκανε το σκορ 56-58 και στην επόμενη κατοχή είχε και την ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά το σουτ του Μαστρογιαννόπουλου δεν βρήκε στόχο. Έτσι αναγκάστηκε να οδηγήσει το ματς στις ελεύθερες βολές, όπου οι φιλοξενούμενοι ήταν όσο εύστοχοι χρειαζόταν, ώστε να αποδράσουν με τη νίκη.

Διαιτητές: Τσιμπούρης, Νάστος, Ρίζος

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 22-38, 44-50, 60-64

Κόροιβος (Δελέγκος): Παπαρέγκας 7 (2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Mitrovic 6 (3/5 δίποντα, 0/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καλογερίας 2, Ναούμης 7 (2), Μαστρογιαννόπουλος 14 (8/11 βολές, 3/7 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μιχαλούτσος 10, Τάταρης 12, Μαστόρος 2.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Κοντούδης, Μωραΐτης 17 (4/4 βολές, 2/2 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καλλιανιώτης 11 (3), Ντουζίδης, Κωστόπουλος 5 (1), Σκάνδαλος 2, Γιαουρτόγλου, Καμπουρίδης 10 (1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τσάμης 3 (8 ριμπάουντ), Σταματογιάννης 4 (11 ριμπάουντ), Ευστρατίου 12 (1/1 βολή, 4/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα).

15. Δάφνη Δαφνίου 0-19 (1165-1751) 19

* Εκκρεμούν οι (3) αγώνες Καβάλα – Τρίτωνας (19η αγωνιστική, 30/3, 17:00), Τρίτωνας – Ψυχικό (20ή αγωνιστική, 6/4, 17:00), Χαρίλαος Τρικούπης – Ελευθερούπολη (30/3, 17:00)
** Η πρώτη ομάδα της κανονικής περιόδου προβιβάζεται απευθείας στην Basket League. Οι επόμενες τέσσερις (θέσεις 2-5) θα συμμετάσχουν στα playoffs, από τα οποία θα προκύψει η δεύτερη ομάδα, που θα προβιβαστεί.
*** Οι τελευταίες δύο ομάδες της κανονικής περιόδου υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική. Οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13, θα συμμετάσχουν στα playouts, μέσω των οποίων θα υποβιβαστούν άλλες δύο στη Β’ Εθνική.

H EΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (21Η – 12/3, 17:00)