Για 25 λεπτά ο Ολυμπιακός βρισκόταν κατάφατσα με την πρώτη εντός έδρας ήττα της χρονιάς. Χρειάστηκε πολύ λιγότερο χρόνο, πάντως, προκειμένου να “ξυπνήσει”, να κάνει την ολική επαναφορά στο εξ αναβολής ματς της 4ης αγωνιστικής της Α2 με την Ελευθερούπολη και να πάρει εν τέλει την ευρεία νίκη με 78-62.

Οι Παπαδιονυσίου (17 πόντοι), Νικολαΐδης (15 πόντοι) και Σκουλίδας (12 πόντοι) ήταν οι παίκτες που αφύπνισαν την ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη στο 2ο ημίχρονο. Αυτοί οι τρεις, μαζί με τη συνδρομή και των δίδυμων πύργων (Μελισσαράτος, Χρηστίδης) τη βοήθησαν να ανατρέψει διαφορά 13 πόντων (37-50 στο 25’) και να φτάσει εύκολα στη νίκη, “επιτρέποντας” στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν όλους κι όλους 12 πόντους στα τελευταία 15 λεπτά!

Οι Καβαλιώτες έκαναν εντυπωσιακό ξεκίνημα στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ και προηγήθηκαν 4-13 στο 4’ χάρις σε ένα σερί 0-9, με τον Στέλιο Χάλαρη να έχει μέχρι εκείνο το σημείο 9 πόντους με 4/4 σουτ. Η συνέχεια δεν ήταν όμως ανάλογη. Ο σέντερ της Ελευθερούπολης αποχώρησε τραυματίας στο 5ο λεπτό (και δεν επέστρεψε), ο Ολυμπιακός ισορρόπησε γρήγορα το ματς και στο 12’ προηγήθηκε για πρώτη φορά 20-19. Η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου δεν έχασε πάντως την επαφή με τους “ερυθρόλευκους”.

Ίσα ίσα που η Ελευθερούπολη έκλεισε το ημίχρονο με το προβάδισμα (32-35) και μπήκε εντυπωσιακά στο δεύτερο μισό του αγώνα, καθώς “έτρεξε” ένα επιμέρους 1-12 και στο 25’ ξέφυγε με 13 πόντους διαφορά (37-50). Κάπου εκεί όμως οι γηπεδούχοι πήραν μπροστά. Με ένα φρενήρες επιμέρους 14-2 πλησίασαν στον έναν πόντο λίγο πριν από τη λήξη της 3ης περιόδου (51-52) και από τη στιγμή που ανέκτησαν το προβάδισμα με τρίποντο του Σκουλίδα στο 32’ (57-55), άφησαν πίσω τους μόνο σκόνη.

Οι Τσιλούλης (14 πόντοι), Ράπτης (14 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Ελευθερούπολης, η οποία προστάτευσε εξαιρετικά το καλάθι της στο 1ο ημίχρονο, αλλά δέχτηκε 32 πόντους μέσα από τη ρακέτα στο 2ο (ο Ολυμπιακός είχε 16/21 σουτ μέσα από τη ρακέτα στο 2ο ημίχρονο και μόνο 4/11 στο 1ο) και δεν απείλησε από μακρινή απόσταση (3/17 τρίποντα), την ώρα που οι “ερυθρόλευκοι” είχαν 11/29 τρίποντα.

Το φύλλο αγώνα:

Ολυμπιακός – Ελευθερούπολη 78-62
Διαιτητές: Παντελίδης-Κατραχούρας-Χαλαμπαλάκης
Δεκάλεπτα: 18-19, 32-35, 51-52, 78-62
Ολυμπιακός
(Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 17 (2), Κουρτίδης, Νικολαΐδης 15 (2/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Κολοβέρος 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τσόχλας 9 (2), Σκουλίδας 12 (4/8 τρίποντα), Κάδρας, Χρηστίδης 10 (8 ριμπάουντ), Οικονομόπουλος, Τσάμης, Μελισσαράτος 10 (9 ριμπάουντ).
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τσιλούλης 14 (1 τρίποντο, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Τσουμάνης 5, Ράπτης 14, Σταμπουλής 2, Ερμείδης 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Δημάκος 11 (7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Χάλαρης 9 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Σιγκούνας, Νίκου (0/5 σουτ, 5 ασίστ).