Στόχος επετεύχθη. Έστω και με μία εβδομάδα καθυστέρηση. Ο Ολυμπιακός νίκησε πολύ δύσκολα το Μαρούσι 93-87 στον 1ο τελικό των playoffs της Α2 και με sweep (3-0 νίκες) εξασφάλισε το δεύτερο “εισιτήριο” για την Basket League μετά τον Απόλλωνα Πάτρας.

Ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης πέτυχε 16 από τους 22 πόντους του στο 2ο ημίχρονο και κουβάλησε σε μεγάλα διαστήματα τους “ερυθρόλευκους”, οι οποίοι επιτέθηκαν διαρκώς στο καλάθι του Αμαρουσίου, κέρδισαν πολλά φάουλ και εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τις 37 ελεύθερες βολές που σούταραν, ευστοχώντας σε 33! Μία από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις του έκανε και ο Απόλλωνας Τσόχλας (18 πόντοι, 10 ασίστ), βάζοντας μάλιστα και μεγάλα σουτ στην 4η περίοδο. Νταμπλ-νταμπλ έκανε επίσης και ο Βασίλης Χρηστίδης (13 πόντοι, 10 ριμπάουντ), ενώ σημαντική ήταν επίσης και η συμβολή των Παπαδιονυσίου (17 πόντοι), Σκουλίδα (10 πόντοι).

Στην αντίπερα όχθη, οι Ορφέας Στασινός (20 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μανώλης Χατζηδάκης (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Παύλος Ξύδας (18 πόντοι) ήταν αυτοί που ξεχώρισαν από το εξαιρετικό -πάλι- Μαρούσι, το οποίο αν και είχε 3/17 τρίποντα στο 1ο ημίχρονο (και 5/11 στο 2ο), μάζεψε 14 επιθετικά ριμπάουντ και πάλεψε μέχρι τέλους, αποδεικνύοντας ότι δίκαια έφτασε τόσο μακριά.

Η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη μπήκε με μεγάλη ενέργεια στο παιχνίδι και κατάφερε από πολύ νωρίς να δημιουργήσει μία καλή διαφορά (12-5 στο 3’) χάρις σε ένα σερί 9-0. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε ακόμα περισσότερο στο 7’ (23-14), αλλά το Μαρούσι δεν τον άφησε ξεμακρύνει πιο πολύ. Με μπροστάρη τον Στασινό και τον Χατζηδάκη να κάνει σπουδαία δουλειά κάτω από τα δύο καλάθια, οι “κιτρινόμαυροι” κράτησαν τη διαφορά γύρω στους 4-6 πόντους στο υπόλοιπο 1ο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν ισχνό προβάδισμα (45-44).

Στο 3ο δεκάλεπτο το Μαρούσι μπήκε φουριόζο. Στο 21’ προηγήθηκε (45-46) για πρώτη φορά μετά το 2ο λεπτό (3-5) και στο 24’ δημιούργησε και διαφορά έξι πόντων (47-53), μοιάζοντας να πατάει καλύτερα στα πόδια του. Όχι όμως για πολύ. Στα επόμενα τέσσερα λεπτά ο Ολυμπιακός “έτρεξε” ένα επιμέρους 17-5, προηγήθηκε 64-58 στο 28’ και δεν έχασε ξανά το προβάδισμα από εκεί και πέρα, κι ας μην μπόρεσε να “καθαρίσει” το ματς μέχρι το τρίποντο του Σκουλίδα 1’18’’ πριν από τη λήξη, που έκανε το σκορ 91-84.

Το φύλλο αγώνα:

Ολυμπιακός – Μαρούσι 93-87
Διαιτητές: Σώμος-Θεονάς-Κάρδαρης
Δεκάλεπτα: 29-23, 45-44, 66-62, 93-87
Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 17 (4/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κουρτίδης 1, Μωραΐτης 6, Νικολαΐδης 22 (8/9 βολές, 4/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 λάθη), Καμπούρης, Τσόχλας 18 (5/5 βολές, 2/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 10 ασίστ), Σκουλίδας 10 (2), Χρηστίδης 13 (7/9 βολές, 3/6 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 τάπες), Τσάμης, Μελισσαράτος 6 (4 λάθη).
Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Τσιότρας 6, Στασινός 20 (2/2 βολές, 3/10 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Παπαγιάννης 2, Ξύδας 18 (3), Σουρλής, Προίσκος, Κανέλλης, Χατζηδάκης 16 (6/7 βολές, 5/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπαγεωργόπουλος 11 (5/5 δίποντα), Αρνόκουρος 2, Δούκας 1, Γκαγκαλούδης 11 (2/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 7 ασίστ, 6 λάθη).

Διαβάστε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Όλα τα αποτελέσματα της σειράς: Ολυμπιακός – Μαρούσι 82-73 (κανονική περίοδος), Μαρούσι – Ολυμπιακός 94-96 (κανονική περίοδος), Ολυμπιακός – Μαρούσι 93-87 (playoffs).