Δια… πυρρός και σιδήρου πέρασε ο Φάρος από το κατάμεστο Μετς… Μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, η ομάδα του Κερατσινίου ζευγάρωσε της νίκες της στο πρωτάθλημα, επικρατώντας του Παγκρατίου 74-66, όμως οι «ροσονέρι» κέρδισαν τις εντυπώσεις με την μαχητικότητα και την εξαιρετική τους απόδοση στο β΄ ημίχρονο.

Ο Φάρος μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και πήρε από την αρχή τα ηνία του αγώνα, καθώς με κορυφαίο τον πολύπειρο Κακιούζη και άξιους συμπαραστάτες τους Λιακόπουλο και Παπαμακάριο, προηγήθηκε 18-31 στο 17΄ ενώ έκλεισε το ημίχρονο με double score (23-46). Η διαφορά έφτασε τους 25 π., στο 21΄ (23-48), όμως σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε η εντυπωσιακή αντεπίθεση του Παγκρατίου. Με μπροστάρηδες τους Κυριακόπουλο, Παναγιωταρά και Παπαδιονυσίου, οι «ροσονέρι» κατάφεραν να καλύψουν την εις βάρος τους διαφορά και να πλησιάσουν στους 2 π. (66-68), 43΄΄ πριν το τέλος του αγώνα, μετατρέποντας τον σε… ντέρμπι.

Ο Καράμπουλας όμως κέρδισε φάουλ (για το οποίο το Παγκράτι διαμαρτυρήθηκε έντονα) και ευστόχησε από τη γραμμή των βολών, δίνοντας αέρα νίκης στην ομάδα του (64-70). Στα 22’’ ο Μοτσενίγος αστόχησε σε δύο βολές, και στη… ρουλέτα που ακολούθησε οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι, παίρνοντας έτσι μια δύσκολη αλλά και πολύτιμη νίκη. Από τα ενδιαφέροντα στοιχεία του ματς η επικράτηση του Παγκρατίου στα ριμπάουντ (39/33) και η υπεροπλία του Φάρου στις ασίστ (20/8).

Διαιτητές: Σκούτας – Παπαθανασίου – Καρδαρής
Τα δεκάλεπτα: 7-20, 23-46, 50-58, 66-74
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Κυριακόπουλος 11 (2), Παναγιωταράς 10 (2), Παπαδιονυσίου 12 (1), Φακοπουλίδης 2, Μοτσενίγος 6 (5 ριμπ.), Λεκκάκης, Αντωνάκης 4, Κουτρούλιας 10 (7 ριμπ.), Σαχπατζίδης 8 (8 ριμπ.), Μήτσιαλος 3, Δενδρινός, Περσίδης.
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Πολέμης): Παπαδόπουλος 3 (1), Παπαμακάριος 9 (2 τριπ, 5 ας.), Καράμπουλας 9, Μπατής, Πετροδημόπουλος 6 (7 ριμπ.), Λιακόπουλος 12, Αγγελόπουλος 2, Κομποδιέτας 12 (3), Σκορδίλης 5, Κατούφας 1, Κακιούζης 15 (2).