Η Καβάλα ήταν μία από τις τέσσερις ομάδες που δεν αγωνίστηκαν στην πρεμιέρα της Α2, ωστόσο είχε και αυτή αγώνα το απόγευμα του Σαββάτου (3/10). Οι “αργοναύτες” ταξίδευσαν μέχρι την Ξάνθη, όπου νίκησαν τον τοπικό Λεύκιππο 76-47, εκμεταλλευόμενοι την αναβολή του αγώνα τους με τον Απόλλωνα Πάτρας.

Η ομάδα του Νίκου Πενταζίδη ήταν ανώτερη από την αρχή της αναμέτρησης που έγινε στο “Φίλιππος Αμοιρίδης”, καθώς έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 10 πόντων (13-23), το ημίχρονο με +20 (21-41) και το τρίτο δεκάλεπτο με +25 (32-57).

Η Καβάλα θα αρχίσει το νέο πρωτάθλημα της Α2 με αντίπαλο τον Τρίτωνα το προσεχές Σάββατο (10/10) στο γήπεδό της. Ο Λεύκιππος, από την άλλη πλευρά, θα αντιμετωπίσει μία ημέρα αργότερα (11/10) τον Αίαντα Ευόσμου στην παρθενική συμμετοχή του στη Β’ Εθνική.