Ασύλληπτα πράγματα έγιναν στο εξ αναβολής ματς της 6ης αγωνιστικής της Α2 στο κλειστό του Στρέφη. Εκεί όπου ο Τρίτωνας συνέτριψε τον Αμύντα 89-54, “τρέχοντας” ένα απίστευτο σερί 31-0 σε διάστημα 11 λεπτών και 13 δευτερολέπτων στη 2η και στην 3η περίοδο!

Το σκορ ήταν 37-35 μετά το καλάθι του Αντριάνο Τοπάλι με 3’50’’ να απομένουν για τη λήξη του 1ου ημιχρόνου. Το τι θα επακολουθούσε, πάντως, μάλλον ουδείς μπορούσε να το διανοηθεί. Η ομάδα του Μιχάλη Μιχελάκου πέτυχε τους επόμενους 31 πόντους, καθώς έκλεισε το 1ο ημίχρονο με 11-0 στα τελευταία 3’46’’ και άρχισε το 2ο με σερί 20-0 σε διάστημα 7 λεπτών και 27 δευτερολέπτων!

Το μυθικό σερί του Τρίτωνα έληξε από μία ελεύθερη βολή του Κουκουνιά 2’33’’ πριν από τη λήξη της 3ης περιόδου, ενώ το μοναδικό καλάθι του στο 3ο δεκάλεπτο ο Αμύντας το πέτυχε μόλις 35’’ πριν από το τέλος (Avare). Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο έχοντας 1/4 βολές, 1/5 δίποντα, 0/9 τρίποντα και 4 λάθη!

Οι Μαυροκεφαλίδης (17 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Τσόχλας (16 πόντοι, 6 ασίστ) ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Τρίτωνα (5-3), ο οποίος προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 4’ (6-5) και άρχισε το ματς με 7/7 τρίποντα στα πρώτα επτά λεπτά! Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά στο 14’ (35-25) και “καθάρισαν” το ματς με το τρομερό 31-0 στη 2η και στην 3η περίοδο.

Από πλευράς Αμύντα (5-3) διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν μόνο οι Avare (12), Τοπάλι (11). Η ομάδα του Μάη Κωνσταντινίδη προηγήθηκε 0-5 στο 2’, αλλά κατέρρευσε πλήρως μετά το σημείο που μείωσε τη διαφορά από τους 10 πόντους στους δύο (35-33) στο 17’. Η διαφορά υπέρ του Τρίτωνα έφτασε μέχρι και τους 42 πόντους στο 34’ (80-38).

Ο Τρίτωνας τελείωσε το ματς με 15/26 τρίποντα (είχε 8/9 στο 1ο δεκάλεπτο), 15 ριμπάουντ παραπάνω (41-26) και διπλάσιες ασίστ (24) από λάθη (12). Για την ιστορία, αυτή ήταν μόλις η 4η νίκη του Τρίτωνα σε 11 αναμετρήσεις με τον Αμύντα στις εθνικές κατηγορίες.

Διαβάστε το LIVE του basketblog.gr για την αναμέτρηση

Διαιτητές: Μάνος-Ζακεστίδης-Σπυρόπουλος

Δεκάλεπτα: 28-21, 48-35, 73-38, 89-54

Τρίτωνας (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 11 (1), Manojlovic 4, Θεοδώρου 7 (1), Αντωνάκης 6 (2), Οικονομόπουλος 2, Τσόχλας 16 (5/5 τρίποντα, 0/1 δίποντο, 1/2 βολές, 6 ασίστ), Μάντζαρης 13 (4/7 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Παπαδημητρίου 8 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μαυροκεφαλίδης 17 (3/6 βολές, 4/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Δρίτσας 2, Σαρλής, Μελισσαράτος 3.

Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Avare 12 (3/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα), Ζούπας 2, Τοπάλι 11 (3/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Σιούντρης 5 (1), Γκρέκας 2, Βαρδιάνος 8 (2), Κουκουνιάς 7, Γιούση, Γκάτζο 3 (1), Μπέλη, Βύρλας 4 (11 ριμπάουντ).

Διαβάστε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 6ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ (13/11)

15. Οίακας 0-7 (397-686) 7

* Εκκρεμεί η αναμέτρηση Μαρούσι – Αγρίνιο (8η αγωνιστική, 7/12)

* Η πρώτη ομάδα της κανονικής περιόδου προβιβάζεται απευθείας στην Basket League. Οι επόμενες τέσσερις (θέσεις 2-5) θα συμμετάσχουν στα playoffs, από τα οποία θα προκύψει η δεύτερη ομάδα, που θα προβιβαστεί.
* Οι τελευταίες δύο ομάδες της κανονικής περιόδου υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική. Οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13, θα συμμετάσχουν στα playouts, μέσω των οποίων θα υποβιβαστούν άλλες δύο στη Β’ Εθνική.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (9η, 4/12, 17:00)