Ο Τρίτωνας δεν έπαιρνε ούτε… αιχμαλώτους στο κλειστό του Στρέφη! Η ομάδα των Σεπολιών ήταν ισοπεδωτική, συνέτριψε το Ψυχικό 94-58 και έκανε το 2-2 στους Τελικούς των Playoffs της Α2, στέλνοντας τη σειρά σε πέμπτο -και τελευταίο- παιχνίδι, το οποίο θα διεξαχθεί την Τετάρτη (1/6, 17:00) στο κλειστό του Ψυχικού.

Ο Γιάννης Δημάκος (22 πόντοι) ήταν καταπληκτικός, ο Πέτρος Μελισσαράτος (13 πόντοι) κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια και οι Μάντζαρης (15 πόντοι), Παπαδημητρίου (14 πόντοι) βοήθησαν κι αυτοί τα μέγιστα, ώστε ο Τρίτωνας να ελέγξει απόλυτα το ματς μετά τα πρώτα 6-7 λεπτά. Οι γηπεδούχοι σούταραν με ποσοστό 52,5% συνολικά, είχαν 85% στις βολές και 15/31 τρίποντα, μάζεψαν 17 ριμπάουντ παραπάνω (41-24) και είχαν σχεδόν τριπλάσιες ασίστ (28) από λάθη (10)!

Παράλληλα η ομάδα του Μιχάλη Μιχελάκου έφτασε τις 14 συνεχόμενες εντός έδρας νίκες και έκανε το 16-1 στο γήπεδό της την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, απέναντι σε ένα αγνώριστο Ψυχικό. Οι φιλοξενούμενοι ήταν απογοητευτικοί σε άμυνα κι επίθεση, σούταραν με 33,3% συνολικά και ευστόχησαν μόνο σε 8 από τα 35 τρίποντα που επιχείρησαν στο παιχνίδι, μένοντας από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ με μεγάλη διαφορά.

ΤΟ ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ 19-1 ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΟΛΗ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ

Η παράδοση που θέλει τον γηπεδούχο να κερδίζει πάντα τα παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων (η έδρα έχει πλέον 6-0), διατηρήθηκε στο κλειστό του Στρέφη. Μόνο που εν αντιθέσει με το προηγούμενο ματς, αυτό εξελίχθηκε σε περίπατο του Τρίτωνα. Η ομάδα του Μιχάλη Μιχελάκου ξεπέρασε το νωθρό ξεκίνημα (0-5 στο 2’, 7-11 στο 5’), προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 7’ με 12-11 και έκλεισε την 1η περίοδο με 13 αναπάντητους πόντους και το σκορ 20-11. Το… πάρτι των γηπεδούχων, πάντως, μόλις είχε αρχίσει.

Το ξέσπασμα του Τρίτωνα έφτασε μέχρι και το 19-1 στο 13’ (26-12), με το Ψυχικό να μένει χωρίς καλάθι για ακριβώς οκτώ λεπτά! Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν μάλιστα ποτέ το πόδι από το γκάζι. Στο 19’ ξέφυγαν με +22 (46-24) χάρις σε δύο διαδοχικά τρίποντα του Δημάκου και εξαφανίστηκαν… στον ορίζοντα στην 3η περίοδο, όταν το σκορ έγινε 68-35 στο 28’. Ο Τρίτωνας ξέφυγε ακόμα και με 39 πόντους διαφορά στο 39’ (94-55), κάνοντας περίπατο στο 2ο τελικό.

Διαιτητές: Τσολάκος, Μαγκλογιάννης, Θεοδωρόπουλος

Δεκάλεπτα: 20-11, 46-26, 73-41, 94-58

Τρίτωνας (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 3 (1), Manojlovic 8 (10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Θεοδώρου 8 (2), Αντωνάκης 5 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 τάπες), Οικονομόπουλος, Μάντζαρης 15 (6/7 βολές, 0/1 δίποντο, 3/4 τρίποντα), Παπαδημητρίου 14 (3/4 βολές, 4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Γκίκας, Δρίτσας 6 (2), Σαρλής, Μελισσαράτος 13 (3/4 βολές, 5/7 σουτ, 6 ασίστ), Δημάκος 22 (3/3 βολές, 2/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 5 ασίστ).

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 5 (1), Κουφόπουλος 3, Παπανικολάου 10, Πολυτάρχου 14 (1/4 δίποντα, 4/11 τρίποντα), Μαλέλης 3, Μαρίνος, Ricketts 2, Αθανασούλας 9 (3/9 τρίποντα, 5 ασίστ), Αναγνωστόπουλος, Ματαλιωτάκης 5, Ιορδάνου 7.