Ο Τρίτωνας έκανε μια εξαιρετική 4η περίοδο, με την οποία κατάφερε να «εγκλωβίσει» και να «υποτάξει» τον Χαρίλαο Τρικούπη (79-58), σε μια νίκη που διατηρεί το πλεονέκτημα στις τάξεις της ομάδας του Μιχάλη Μιχελάκου.

Καλύτερος ο Τρίτωνας στην 1η περίοδο, την οποία «έκλεισε» στο +8 (20-12). Οι γηπεδούχοι μπήκαν αρκετά νωθρά στα πρώτα 2.30′, αλλά ύστερα βρήκαν ρυθμό και πέτυχαν εύκολα καλάθια. Με τον Nemanja Manojlovic να έχει «τη μερίδα του λέοντος» επιθετικά για τους γηπεδούχους, κατάφερε να μετατρέψει η ομάδα του το 7-8 και το 11-11 σε 18-11, με τον Σέρβο να έχει σκοράρει τους μισούς πόντους του Τρίτωνα σε αυτό το δεκάλεπτο.

Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 13 πόντους στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου (25-12), αλλά το Μεσολόγγι έβγαλε την αντίδραση που έπρεπε. Με ένα σερί 10-0 στα επόμενα 4 λεπτά, στα οποία σκόραραν 4 διαφορετικοί παίκτες, οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν και μείωσαν στους 3. Η εικόνα αυτή δε συνεχίστηκε έπειτα απ’ το 25-22, αφού η ομάδα του Μιχάλη Μιχελάκου ισορρόπησε το παιχνίδι παίζοντας κυρίως καλή άμυνα, με το επόμενο δίλεπτο να μετατρέπεται σε… διαγωνισμό τριπόντων και το ημίχρονο να λήγει εν τέλει 38-31. Ο Manοjlovic δε συνέχισε στον ίδιο ρυθμό επιθετικά, κάτι φυσιολογικό σε μια περίοδο που κυριάρχησαν οι άμυνες. Μόλις 7 προσπάθειες 3 πόντων πήραν οι γηπεδούχοι στο 1ο ημίχρονο, εκ των οποίων σκόραραν τις 4, ενώ ο Sokk βοήθησε πολύ τον Χαρίλαο Τρικούπη επιθετικά με 8 πόντους (2/2 τρίποντα) και 4 ασίστ

Επέστρεψε η καλή εικόνα στον Τρίτωνα και το συγκρότημα του Μιχελάκου επανάκτησε διψήφια διαφορά απ’ την αρχή της 3ης περιόδου. Το Μεσολόγγι προσπαθούσε με συνεχείς αλλαγές στην τακτική να βρει τον δικό του ρυθμό, αλλά ο Τρίτωνας παρουσιάστηκε καλύτερα διαβασμένος στην 3η περίοδο και δίκαια «έκλεισε» το δεκάλεπτο στο +11 (56-45). Συνέχισε εντυπωσιακά ο Manojlovic που έφτασε τους 24 πόντους μέχρι τότε, ενώ έγινε διψήφιος και ο Δημάκος, με τον Sokk από την άλλη να είχε «μοιράσει» 8 ασίστ!

Η 4η περίοδος ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Η ομάδα του Τρίτωνα «έχτισε» πάνω στο αρκετά καλό 3ο δεκάλεπτο και «έσφιξε» ακόμη περισσότερο την «οπισθοφυλακή» της, κάτι που της έδωσε ένα +24 (70-46) στο 35′, μετά από ένα επί μέρους σκορ 14-1 στο πρώτο πεντάλεπτο της κρίσιμης περιόδου. Εκεί ουσιαστικά «τελείωσε» και το παιχνίδι, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν έβγαλαν την παραμικρή αντίδραση και εν τέλει ηττήθηκαν με 79-58. Ό,τι ήθελε έκανε ο Manojlovic στο παιχνίδι (36 πόντοι, 4/4 τρίποντα, 12/16 σουτ!!), που πήρε από το χέρι την ομάδα του και την «οδήγησε» στο 2-1 στη σειρά, ενώ μόνοι διψήφιοι απ’ την άλλη μεριά ήταν οι Λιάπης (11 πόντοι) και Παπαδιονυσίου (10 πόντοι).

Διαιτητές: Κατραχούρας, Χαλαμαλάκης, Σκανδαλάκης.

Δεκάλεπτα: 20-12, 38-31, 56-45, 79-58.

ΤΡΙΤΩΝ (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 5, Manojlovic 36 (4/4 τρίποντα, 12/16 σουτ!), Θεοδώρου, Αντωνάκης 2, Οικονομόπουλος 1, Μάντζαρης 7, Παπαδημητρίου 8 (10 ριμπάουντ), Γκίκας, Δρίτσας, Σαρλής, Μελισσαράτος 6, Δημάκος 14 (4 κλεψίματα).

ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Χείλαρης 1, Βλάσιος, Δημητρακόπουλος 5, Παπαδιονυσίου 10 (3 κλεψίματα), Καζάνας 2, Λιάπης 11, Λεγκίκας 8, Τσαπατώρης, Παγούρας, Alihodzic 9, Sokk 9, Σαχπατζίδης 3.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.