Το πόσο ανέτοιμες είναι οι ομάδες στο νέο πρωτάθλημα της Α2, μπορεί να το διαπιστώσει οποιοσδήποτε έχει τη δυνατότητα να παρακολουθήσει την εξ αναβολής αναμέτρηση μεταξύ του Φίλιππου Βέροιας και του Ψυχικού για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι είχαν στο 2ο δεκάλεπτο ένα “νεκρό διάστημα”, που δεν το συναντάς συχνά. Συγκεκριμένα, ο Φίλιππος έμεινε χωρίς καλάθι για 8 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα.

Η ομάδα του Χρήστου Μπλατσιώτη προηγήθηκε 22-15 στο 1ο λεπτό της 2ης περιόδου και μέχρι το τέλος του 1ου ημιχρόνου σκόραρε μόνο 2 πόντους από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Στα τελευταία 8’49” του 2ου δεκαλέπτου είχε 2/4 βολές, 0/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 7 λάθη. Με άλλα λόγια, έχασε 17 συνεχόμενες επιθέσεις

Το Ψυχικό, από τη μεριά του, δεν τα πήγε και πολύ καλύτερα, αφού έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα μόνο έξι πόντων (24-30) χάρις σε αυτό το επιμέρους 2-15.