Ο Φίλιππος Βέροιαςπου στα προεόρτια του αγώνα αποφάσισε να δείξει έμπρακτα τη στήριξή του στην καταπολέμηση της οπαδικής βίας μετά και το περιστατικό της δολοφονίας του 19χρονου Άλκη πριν από μερικές ημέρες– πέτυχε τη νίκη της 15ης αγωνιστικής στην Α2, αφού κατάφερε να κερδίσει με ένα τρομερό δεύτερο ημίχρονο (56-37 επί μέρους σκορ) μια από τις κορυφαίες ομάδες της λίγκας, τον ΓΣ Ελευθερούπολης, με το επιβλητικό 98-74!

Την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας της βόρειας Ελλάδας έγειρε η φοβερή και τρομερή σήμερα πεντάδα των Σουτζόπουλου, Ντόβα, Drekalovic, Ιατρίδη και Πουλιανίτη, η οποία σταμάτησε στους 72 πόντους με 28-51 σουτ εντός πεδιάς (55% ευστοχία) και με 9-20 τρίποντα (45% ευστοχία), ούσα η κύρια υπεύθυνη για την 6η νίκη σε 13 ματς φέτος!

Το πιο εξωφρενικό στοιχείο βέβαια δεν είναι άλλο από το γεγονός πως κατάφεραν να πετύχουν σχεδόν όσους πόντους πέτυχε και ο αντίπαλος (72 έναντι 74), σε μια τρομερή επίδοση που σύντομα χάρισε ένα άκρως ηχηρό μομέντουμ στην ομάδα της Ημαθίας, το οποίο δε σπατάλησε μέχρι τέλους.

Από την άλλη μεριά, αν εξαιρεθούν οι Σκουλίδας και Γοργόνης, η Ελευθερούπολη πήρε μόλις 29 πόντους με 9-28 σουτ εντός πεδιάς (32% ευστοχία) και με 2-8 από την περίμετρο (25% ευστοχία) από τους υπόλοιπους 9 παίκτες της (21 από όσους έπαιξαν 16+ λεπτά/ 13 από όσους έπαιξαν 20+ λεπτά), κάτι που δεν της χάρισε φυσικά πολλές ελπίδες…