Mε κύριο όπλο τη χαοτική του ευστοχία από κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ, ο ΑΣ Καρδίτσας κατάφερε να περάσει και από την έδρα του Φίλιππου στο πλαίσιο της τελευταίας αναμέτρησης για την 20η στροφή της Α2 Ανδρών και επικρατώντας με 96-84 να ανέλθει στο 17-1 και να μεγαλώσει το προβάδισμά του από τη 2η θέση στους 4 βαθμούς!

Μετά από μια πρώτη περίοδο, όπου πήγαινε πόντο-πόντο στο μεγαλύτερο διάστημά της, οι φιλοξενούμενοι έπιασαν… φωτιά από το τρίποντο και εκτελώντας τόσο με 9-12 στο πρώτο ημίχρονο (75% ευστοχία) όσο και με 13-18 (72% ευστοχία) μέχρι και τα τελευταία λεπτά της 3ης περιόδου κατάφερε να φτάσει με ένα μεγάλο σερί της τάξης του 3-17 να ξεπεράσει και το φράγμα του +20 (60-80 στο 30′) και να «καθαρίσει» από νωρίς την υπόθεση «νίκη».
Μάλιστα, μέχρι και το συγκεκριμένο σημείο, η Καρδίτσα σκόραρε 2.7 πόντους ανά λεπτό 1.6 ανά σουτ, ενώ σε κάθε μια περίοδο είχε πετύχει τουλάχιστον 24 πόντους (27 στην 1η, 29 στη 2η, 24 στην 3η)!

Στην 4η περίοδο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν ό,τι ήταν δυνατό για να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης και εκκινώντας με ένα τεράστιο 12-3 σερί μέχρι και το 35ο λεπτό έδειξαν ικανοί να βάλουν δύσκολα στους πρωτοπόρους!
Ωστόσο, ο ΑΣΚ βρήκε από εκείνο το σημείο μέχρι και το 37′ επτά σερί πόντους και μετατρέποντας το 72-83 σε 72-90 μέσα σε λίγα μόλις λεπτά δεν κινδύνευσε περισσότερο…

Πλέον, οι πρωτοπόροι έφτασαν τους 35 βαθμούς με την 5η συνεχόμενη νίκη τους, ενώ από την άλλη μεριά, η ομάδα της Ημαθίας παραμένει στην 10η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 42-56, 60-80, 84-96
Διαιτητές: Ξενικάκης-Ταρενίδης Στ.-Αγραφιώτης Ι. (Καλότσης)

Φίλιππος Βέροιας (Κουρουζίδης): Νικάι 3 (1), Πουλιανίτης 3, Κοθράς 8 (1), Παραπούρας 5 (1), Σουτζόπουλος 20 (1), Ντρεκάλοβιτς 12, Ιατρίδης 13 (1), Πιλκούδης 5, Γαρέζος 15 (3).
Καρδίτσα (Λιόγας): Γράβας 14 (1), Τσιλούλης 6 (2), Καρράς 10, Κακλαμάνος 12 (3), Σπυριδονίδης 9 (2), Χάλαρης 10 (2), Ντράσκοβιτς 6, Τσούκας, Αλεξιάδης 4 (1), Καραγεωργίου, Βεργίνης 23 (4), Πεφάνης 2.

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.

15. Δάφνη Δαφνίου 0-19 (1165-1751) 19

* Εκκρεμούν οι (2) αγώνες Κόροιβος – Πανερυθραϊκός (17η αγωνιστική, 9/3, 17:00), Καβάλα – Τρίτωνας (19η αγωνιστική, δεν έχει οριστεί)
** Η πρώτη ομάδα της κανονικής περιόδου προβιβάζεται απευθείας στην Basket League. Οι επόμενες τέσσερις (θέσεις 2-5) θα συμμετάσχουν στα playoffs, από τα οποία θα προκύψει η δεύτερη ομάδα, που θα προβιβαστεί.
*** Οι τελευταίες δύο ομάδες της κανονικής περιόδου υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική. Οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13, θα συμμετάσχουν στα playouts, μέσω των οποίων θα υποβιβαστούν άλλες δύο στη Β’ Εθνική.

H EΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (21Η – 12/3, 17:00)