Μόνο ένα από τα δύο μεγαλύτερα (ενεργά) σερί ηττών της Α2 θα μπορούσε να σπάσει στη Βέροια. Εν τέλει, ήταν αυτό του Φίλιππου. Η ομάδα του Χρήστου Μπλατσιώτη επιβίωσε στο συναρπαστικό ματς που άνοιξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής, καθώς επιβλήθηκε του Οίακα με 73-72 χάρις σε λέι-απ του Ευθύμη Κοθρά 15” πριν από τη λήξη και έδωσε τέλος σε ένα σερί 4 ηττών.

Αυτή ήταν επίσης η πρώτη φετινή εντός έδρας νίκη του Φίλιππου έπειτα από 4 ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια, ενώ ο Οίακας δεν απέφυγε την 5η συνεχόμενη ήττα (και 5η σε ισάριθμα ματς εκτός έδρας στο πρωτάθλημα), παρότι ήταν ανταγωνιστικός για 40 λεπτά, ακόμα και χωρίς τον Μιχάλη Πελεκάνο στη 12άδα. Στο φινάλε η ομάδα του Χάρη Κουλουριώτη είχε διπλή ευκαιρία να φύγει με τη νίκη από τη Βέροια, ωστόσο και τα δύο τρίποντα που επιχείρησαν οι Σιμιτζής και Παπαφλωράτος ήταν τελείως άστοχα.

Ο Δάνης Ελευθεριάδης (26 πόντοι, 10 ριμπάουντ) ήταν ο πρώτος σκόρερ και ριμπάουντερ των γηπεδούχων, αλλά ο Ευθύμης Κοθράς (11 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ) ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής. Στην αντίπερα όχθη ο Κώστας Σιμιτζής (24 πόντοι) ήταν ο κορυφαίος από την ομάδα του Ναυπλίου και αυτός που έκανε το σκορ 71-72 με 1/2 βολές 27’’ πριν από τη λήξη. Τον τελευταίο λόγο, πάντως, τον είχε ο Κοθράς, καθορίζοντας το νικητή σε ένα αμφίρροπο ματς, το οποίο σε γενικές γραμμές έλεγξε ο Φίλιππος από το ξεκίνημα.

Η ομάδα της Βέροιας πέτυχε τους πρώτους έξι πόντους της αναμέτρησης και ξέφυγε με 21-13 στο 8’, στη συνέχεια όμως ο Οίακας έκανε ένα σερί 0-9 και έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με ισχνό προβάδισμα (21-22). Στη 2η περίοδο ο Φίλιππος ξέφυγε με τη μέγιστη διαφορά στο ματς (46-37 στο 18’), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν έπειτα από πολλή ώρα στο 25’ (55-56) και κάπου εκεί το ντέρμπι άρχισε. Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν το προβάδισμα 10 φορές στα τελευταία 15 λεπτά, με τους Βεροιώτες να παίρνουν στο τέλος τη 2η νίκη τους.

Το φύλλο αγώνα

Φίλιππος Βέροιας – Οίακας Ναυπλίου 73-72
Διαιτητές: Λουλουδιάδης-Ντούρας-Δημάδης
Δεκάλεπτα: 21-22, 51-45, 63-62, 73-72
Φίλιππος Βέροιας (Μπλατσιώτης): Καραγεωργίου, Τσεσμετζίδης, Ντόβας 8 (1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ελευθεριάδης 26 (11/20 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 5 λάθη), Κοθράς 11 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Παραπούρας 11 (3), Σουτζόπουλος 9 (7 ριμπάουντ), Πιλκούδης 8 (6 ριμπάουντ).
Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 24 (8/15 δίποντα, 2/11 τρίποντα), Κουμπούρας 10 (3/13 σουτ, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Τσουλφίδης 3 (1), Παπαφλωράτος 12 (2/12 τρίποντα, 3/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Ευστρατίου, Βύρλας 10 (15 ριμπάουντ), Καλλινικίδης 6 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ), Σκορδάς 7 (1).