Ο Αετός ήταν ο μεγάλος νικητής της εξ’ αναβολής αναμέτρησης που έγινε στο κλειστό του Στρέφη καθώς πιάνοντας πολύ καλή απόδοση επικράτησε του Λαυρίου με 90-79, και το υποχρέωσε στην δεύτερη του ήττα στο πρωτάθλημα. Με αυτή του τη νίκη το συγκρότημα του Σάββα Κατσούνη έφτασε τους 14 βαθμούς, και στην 4η του νίκη στο πρωτάθλημα, περνώντας πάνω από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ ουσιαστικά κατάφερε να σκοράρει 90 πόντους στην καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος.

Το Λαύριο, με τον Μπρόζο (28 π.,8/8 βολές, 6/8 διπ) να είναι σε πολύ μεγάλη ημέρα ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 15-23 στο 9′, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 24-24 και να κλείνουν το ημίχρονο με 36-32, με τον Τζουγκαράκη να κάνει  «πράγματα και θαύματα», μην έχοντας αντίπαλο στις δυο ρακέτες σκοράροντας 27 πόντους με 9/12 διπ και 9 ριμπ..

Το Λαύριο κατάφερε να μειώσει σε 59-57 (30′), αλλά ουσιαστικά δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό και την επιθυμία των γηπεδούχων για νίκη, με τον Αετό να καθαρίζει τη νίκη στο τέταρτο δεκάλεπτο, έχοντας ως πρωταγωνιστές του Κόκκαλη, Μιχόπουλο, Κουκουνιά και Ροδοστόγλου. Στον αντίποδα, τα δυο μεγάλα επιθετικά όπλα της ομάδας του Χρήστου Σερέλη, Σακελλαρίου και Γιαννακόπουλος είχαν μαζί 0/10 τριπ.!

Δεκάλεπτα: 18-23,36-32,59-57,90-77
ΑΕΤΟΣ (Κατσούνης):Θεοδωράκος, Μητσάκης 9 (2/6 τριπ.), Κουκουνιάς 10, Μπασδέκης 5, Κόκκαλης 15 (3/3 τριπ.), Βαρνάβας, Αράπης, Τοπάλης, Μιχόπουλος 12 (2/2), Ροδοστόγλου 10, Πέτρουλας 2, Τζουγκαράκης 27 (9/11 βολές, 9/12 διπ., 9 ριμπ.)
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Δανάς, Μπρόζος 29 (8/8 βολές, 6/8 διπ.), Χασάπης, Τσίρος 3, Μουρίκης, Σακελλάριου 9 (0/5 τριπ.), Παγώνης, Κεκσινίδης, Περράκης 16 (1), Γιαννακόπουλος 10 (0/5), Ψωμαδέρης 10, Μπένος 2.