Τι κι αν είχε να παίξει από τις 4 Δεκεμβρίου; Τι κι αν πήγε στο Μεσολόγγι χωρίς τον Γιάννη Μπουρούση και τον Νίκο Κακλαμάνο; Η Καρδίτσα βρήκε και πάλι τον τρόπο να νικήσει εύκολα τον Χαρίλαο Τρικούπη 77-51 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής της Α2 και να παραμείνει αήττητη σε εννέα αγώνες!

Ο Milovan Draskovic (21 πόντοι) και ο Δημήτρης Βεργίνης (17 πόντοι) ήταν οι οδηγοί της Καρδίτσας (9-0), η οποία σούταρε με υψηλά ποσοστά ευστοχίας (63,9% δίποντα, 46,2% τρίποντα) και παράλληλα κράτησε τον αντίπαλό του στο 30,2% εντός πεδιάς. Αυτή ήταν η 5η εκτός έδρας νίκη για τον ΑΣΚ και η 1η στο Μεσολόγγι έπειτα από τρεις ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων εκεί μέσα.

Ο Δημήτρης Χείλαρης (16 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ του πολύ κακού και άστοχου Χαρίλαου Τρικούπη (5-6), που έχασε τις μάχες κάτω από τα δύο καλάθια (26-35 τα ριμπάουντ), είχε περισσότερα λάθη (16) από ασίστ (10) και δέχτηκε 10/11 αιφνιδιασμούς. Οι γηπεδούχοι ηττήθηκαν έτσι έπειτα από δύο διαδοχικές νίκες και για 2η φορά σε 6 εντός έδρας αγώνες.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο ουσιαστικά για ένα ημίχρονο. Έπειτα από τέσσερις αλλαγές προβαδίσματος και πέντε ισοπαλίες στο 1ο δεκάλεπτο, η Καρδίτσα πήρε τα ηνία του αγώνα, αλλά τη διαφορά τη δημιούργησε στο 2ο ημίχρονο. Στο 22’ ξέφυγε για πρώτη φορά με +10 (27-37), στο 32’ την ανέβασε στο +19 (43-62) και έκλεισε το ματς με σερί 0-13 στα τελευταία τέσσερα λεπτά, φτάνοντας εύκολα στη νίκη.

Χαρίλαος Τρικούπης – Καρδίτσα 51-77
Διαιτητές: Καλδίρης, Κωνσταντινόπουλος, Μηλαπίδης
Δεκάλεπτα: 19-20, 27-30, 40-52, 51-77
Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χείλαρης 16 (6/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Βλάσιος, Δημητρακόπουλος 2, Παπαδιονυσίου 11 (4/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καζάνας, Αγγέλου, Στάθης 4 (1), Λιάπης 4 (1/8 σουτ, 3 κλεψίματα), Λεγκίκας, Alihodzic 14 (5/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ).
Καρδίτσα (Λιόγας): Γράβας 9 (1), Τσιλούλης 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 4 λάθη), Καρράς 5 (5 ριμπάουντ, 3 κοψίματα), Σπυριδονίδης 11 (1/4 τρίποντα, 4 λάθη), Χάλαρης 3, Draskovic 21 (3/7 βολές, 9/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Τσούκας 4, Αλεξιάδης, Βεργίνης 17 (4/4 βολές, 2/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πεφάνης.

Διαβάστε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 10ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ (11/12/21)

Ελευθερούπολη – Κόροιβος 75-65
Καβάλα – Αμύντας 78-69
Οίακας – Αγρίνιο 70-91
Τρίτωνας – Πανερυθραϊκός 72-63
Μαρούσι – Παγκράτι 86-74
Δάφνη Δαφνίου – Φίλιππος Βέροιας 54-98
Χαρίλαος Τρικούπης – Καρδίτσα 51-77 (19/1)

15. Οίακας 0-11 (653-1116) 11

* Εκκρεμούν οι αγώνες Καρδίτσα – Ελευθερούπολη (11η αγωνιστική, 26/1), Καβάλα – Καρδίτσα (12η αγωνιστική, 2/2).
* Η πρώτη ομάδα της κανονικής περιόδου προβιβάζεται απευθείας στην Basket League. Οι επόμενες τέσσερις (θέσεις 2-5) θα συμμετάσχουν στα playoffs, από τα οποία θα προκύψει η δεύτερη ομάδα, που θα προβιβαστεί.
* Οι τελευταίες δύο ομάδες της κανονικής περιόδου υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική. Οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13, θα συμμετάσχουν στα playouts, μέσω των οποίων θα υποβιβαστούν άλλες δύο στη Β’ Εθνική.

H EΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (13Η – 22/1/2022, 17:00)

Καρδίτσα – Ψυχικό (15:00)