Επίδειξη δύναμης έκανε ο Χαρίλαος Τρικούπης στο εξ αναβολής παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής της Α2. Η ομάδα του Μεσολογγίου δυσκολεύτηκε για περίπου 17-18 λεπτά, στη συνέχεια όμως κυριάρχησε απόλυτα στο γήπεδο και συνέτριψε τον Φίλιππο Βέροιας 86-50, φτάνοντας τις 3 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα.

Με τον Sten Sokk να μοιράζει 12 ασίστ στο ντεμπούτο του και τους Δημήτρη Χείλαρη (16 πόντοι), Στάθη Παπαδιονυσίου (14 πόντοι) και Fahro Alihodzic (14 πόντοι) να… σέρνουν το χορό στην επίθεση, ο Χαρίλαος Τρικούπης (8-6) είχε για περίπου 40 λεπτά το προβάδισμα και άρχισε να απομακρύνεται στα τέλη της 2ης περιόδου, όταν έκανε το σκορ 33-22 στο 19’ με ένα σερί 9-0. Από εκεί και πέρα υπήρχε μόνο μία ομάδα στο κλειστό του Μεσολογγίου.

Η ομάδα του Ηλία Μούτσιου είχε μόνο 1/13 τρίποντα στο 1ο ημίχρονο, ωστόσο στο 2ο ευστόχησε σε 8 από τα 19 σουτ που επιχείρησε πίσω από τα 6,75μ., με συνέπεια η διαφορά να ανοίξει διάπλατα. Στο 25’ το σκορ έγινε 52-27 με ένα σερί 12-0 και η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 38 πόντους στο 36’ (81-43) για τους γηπεδούχους, οι οποίοι τελείωσαν το ματς με 70,3% στα δίποντα (26/37)23 ασίστ, μόνο 8 λάθη και 12/12 αιφνιδιασμούς! Κάπως έτσι έκαναν και το 4-0 στις αναμετρήσεις με τον Φίλιππο Βέροιας

Ο Miljan Drekalovic (11 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ από πλευράς Φιλίππου (6-8), ο οποίος απείχε παρασάγγας από την απόδοση που έπιασε το περασμένο Σάββατο (5/2) απέναντι στην Ελευθερούπολη. Η ομάδα του Χριστόφορου Κουρουζίδη έκανε μία από τις φετινές εμφανίσεις της, είχε σχεδόν διπλάσια λάθη (17) από ασίστ (9), σούταρε με ποσοστό 31,6%, δέχτηκε 48 πόντους μέσα από τη ρακέτα και ηττήθηκε για πρώτη φορά έπειτα από δύο σερί νίκες.

Χαρίλαος Τρικούπης – Φίλιππος Βέροιας 86-50

Διαιτητές: Τσαχάκης, Καλογερόπουλος Φ., Τηγάνης

Δεκάλεπτα: 17-12, 35-25, 68-37, 86-50

Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χείλαρης 16 (5/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Δημητρακόπουλος 5, Παπαδιονυσίου 14 (7/9 σουτ, 8 ριμπάουντ), Καζάνας 3 (1), Αγγέλου 13 (2), Λιάπης, Λεγκίκας 10 (2), Τσαπατώρης, Alihodzic 14 (2/2 βολές, 6/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Sokk 6 (2/7 τρίποντα, 12 ασίστ), Σαχπατζίδης 5.

Φίλιππος Βέροιας (Κουρουζίδης): Νικάι 1, Ντόβας 6 (3/13 σουτ, 6 λάθη), Ελευθεριάδης 4, Πουλιανίτης 6, Κοθράς, Παραπούρας 3 (1), Σουτζόπουλος, Drekalovic 11, Ιατρίδης 5 (1), Πιλκούδης 4, Γαρέζος 10 (2).