Το Ψυχικό δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, ωστόσο στο 2ο κατάφερε να «κλειδώσει» το ματς, αφού επιβλήθηκε με 86-70 του Αμύντα, σε εξ αναβολής αγώνα για την 26η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας ανδρών.

Το Ψυχικό είχε εξαιρετική ευστοχία κυρίως απ’ την περιφέρεια, ωστόσο αυτό δεν κατάφερε να το «συνοδεύσει» και με κάποια διαφορά, αφού η άμυνά του είχε αρκετά προβλήματα. Συγκεκριμένα, η ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα σκόραρε 5 τρίποντα, αλλά στο τέλος της 1ης περιόδου βρέθηκε να προηγείται μόλις με 1 πόντο (23-22). Το τρομερό σε αυτό το δεκάλεπτο, βέβαια, δεν είχε να κάνει με το ότι οι γηπεδούχοι σκόραραν 5 φορές απ’ τη γραμμή του τριπόντου, αλλά με το ότι και τα 5 τα έβαλε ο Αθανασούλας και, μάλιστα, σε ισάριθμες προσπάθειες!

Το Ψυχικό παρουσιάστηκε με καλύτερο πρόσωπο στο 2ο ημίχρονο και στους δύο τομείς. Ακολουθώντας απόλυτα το πλάνο τους, οι παίκτες του κόουτς Ρεμεντέλα κατάφεραν να βρεθούν στο +9 (42-33) λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με τον Αμύντα να δυσκολεύεται αρκετά να σκοράρει στο τελευταίο πεντάλεπτο. Τελικά, το σκορ της ανάπαυλας ήταν 44-36, κάτι που «αποτυπώνει» 100% την αγωνιστική εικόνα του παιχνιδιού μέχρι εκείνο το σημείο.

Έχοντας φόρα απ’ τη 2η περίοδο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο 3ο δεκάλεπτο να επιβάλλουν ακόμα περισσότερο τον ρυθμό τους και να φέρουν το παιχνίδι εκεί που ήθελαν. Παίζοντας με πολύ πάθος στην άμυνα, ο Αμύντας δεν έβρισκε τις λύσεις για να επιστρέψει το παιχνίδι και να κοντράρει παραπάνω το Ψυχικό. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει τους 20 πόντους στη λήξη της 3ης περιόδου (70-48), ενώ 2″ πριν το τέλος της η ομάδα του Ψυχικού βρισκόταν στο +22.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε ουσιαστικά εξελιχθεί σε τυπικής διαδικασίας. Η ομάδα του Υμηττού δε μπόρεσε σε καμία περίπτωση να μειώσει τη διαφορά και να… ξαναμπεί στο παιχνίδι, ενώ, μάλιστα, οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά ακόμη και στις παρυφές των 30 πόντων (84-55)! Ο Αμύντας… «συμμάζεψε» κάπως τη διαφορά (αφορά το φαίνεσθαι περισσότερο) μέχρι το τέλος, με το τελικό 86-70 να δίνει στο Ψυχικό ακόμη περισσότερη ώθηση και ψυχολογία για τη 2η θέση, την οποία κρατάει στα χέρια του.

Διαιτητές: Μηλαπίδης, Κωνσταντινόπουλος, Τηγάνης.

Δεκάλεπτα: 23-22, 44-36, 70-50, 86-70.

ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Κουκάς 9, Γιαννόπουλος, Παπανικολάου 12, Πολυτάρχου 7 (3 κλεψίματα), Μαλέλης 17, Μαρίνος 3, Ricketts 2, Αθανασούλας 16 (5), Αναγνωστόπουλος 3, Ματαλιωτάκης 8, Ιορδάνου 9.

ΑΜΥΝΤΑΣ (Κωνσταντινίδης): Έξαρχος 2, Avare 5, Ζούπας 3, Τοπάλι 5, Σιούντρης 5, Βαρδιάνος, Κουκούνιας 9, Γιούση 5, Γκάτζο 5, Μπέλη 2, Βύρλας 10 (13 ριμπάουντ), Κανονίδης 19.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.

15. Δάφνη Δαφνίου 0-25-1 (1520-2377) 25

*Η Δάφνη Δαφνίου έχει ένα μηδενισμό και αφαίρεση ενός βαθμού.
**Η πρώτη ομάδα της κανονικής περιόδου προβιβάζεται απευθείας στην Basket League. Οι επόμενες τέσσερις (θέσεις 2-5) θα συμμετάσχουν στα playoffs, απ’ τα οποία θα προκύψει η δεύτερη ομάδα που θα προβιβαστεί.
***Οι τελευταίες δύο ομάδες της κανονικής περιόδου υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική. Οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13, θα συμμετάσχουν στα playouts, μέσω των οποίων θα υποβιβαστούν άλλες δύο στη Β’ Εθνική.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (29η – 7/5, 17:00):