Μία θέση στα Playoffs του ανήκει! Το Ψυχικό έγινε η 3η ομάδα (μετά τον Χαρίλαο Τρικούπη και τον Τρίτωνα) που τσέκαρε μαθηματικά το “εισιτήριο” της για τα Playoffs της Α2 μετά την ευρεία νίκη επί της Ελευθερούπολης με 72-55, στο εξ αναβολής ματς για την 23η αγωνιστική της κανονικής περιόδου. Παράλληλα, δε, έβαλε πλώρη και για τη 2η θέση και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας.

Ο Γιώργος Κουκάς (17 πόντοι) οδήγησε επιθετικά την ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα, η οποία σημείωσε την 3η συνεχόμενη νίκη της, κάλυψε με άνεση τη διαφορά που είχε ηττηθεί στην Ελευθερούπολη (80-74) και διατηρεί το προβάδισμα στην κούρσα για τη 2η θέση. Μία θέση εξόχως σημαντική για το Ψυχικό, από τη στιγμή που έχει 11-1 στο γήπεδό του

Η Ελευθερούπολη, από τη μεριά της, έχασε ουσιαστικά κάθε πιθανότητα να ανέβει στις θέσεις που δίνουν πλεονέκτημα έδρας στα Playoffs (2η και 3η) μετά την 5η συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα της και την 9η σε 15 αγώνες μακριά από το γήπεδό της. Τα Playoffs, βέβαια, πολύ δύσκολα θα τα χάσει η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου (χρειάζεται άλλη μία νίκη σε δύο αγώνες), παρότι ηττήθηκε για πρώτη φορά επί συνόλου τεσσάρων αναμετρήσεων με το Ψυχικό.

ΑΜΥΝΑ, ΛΑΘΗ ΚΑΙ ΑΣΤΟΧΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ

Η άμυνα των γηπεδούχων και η αστοχία από την περιφέρεια και τα λάθη των φιλοξενούμενων ήταν εν πολλοίς τα στοιχεία που έκριναν την έκβαση του αγώνα. Το Ψυχικό κράτησε την Ελευθερούπολη στο 34% εντός πεδιάς (είχε 27,6% και 0/12 τρίποντα στο 1ο ημίχρονο!), προκάλεσε 17 λάθη (ενώ η ίδια έκανε μόνο 5) και έλεγξε το παιχνίδι από τη 2η περίοδο, όταν ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά στο 17’ (30-20).

Οι γηπεδούχοι διεύρυναν το προβάδισμα στο 18’ (33-22) και φρόντισαν να το μεγαλώσουν ακόμα περισσότερο στο 2ο ημίχρονο (40-26 στο 23’), μέχρι και τους 20 πόντους στο 39’ (72-52).

Διαιτητές: Δαρλαμήτσος, Καρπάνος, Μαρινάκης

Δεκάλεπτα: 14-14, 34-24, 53-45, 72-55

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 17 (2/3 βολές, 6/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιαννόπουλος, Κουφόπουλος 6, Παπανικολάου 12 (2/6 τρίποντα, 3 κοψίματα), Πολυτάρχου 9 (1/6 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Μαλέλης 3 (1), Μαρίνος 3 (1), Ricketts 3 (1), Αθανασούλας 14 (3/3 βολές, 4/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Αναγνωστόπουλος, Ματαλιωτάκης 5, Ιορδάνου.

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τουντζιαράκης 10 (13 ριμπάουντ, 4 λάθη), Ναούμης, Γοργόνης 4, Στάθης, Ερμείδης Δ. 12, Σκουλίδας 12 (2), Σταμπουλής 2, Ερμείδης Π. 10 (2), Πάτρας 3, Djordjevic-Marinkovic 2.

15. Δάφνη Δαφνίου 0-25-1 (1520-2377) 25

* Η Δάφνη Δαφνίου έχει ένα μηδενισμό και αφαίρεση ενός βαθμού.
** Εκκρεμούν οι (2) αγώνες Τρίτωνας – Ψυχικό (20ή αγωνιστική, 30/4, 17:00), Ψυχικό – Αμύντας (26η αγωνιστική, 4/5, 17:00)
*** Η πρώτη ομάδα της κανονικής περιόδου προβιβάζεται απευθείας στην Basket League. Οι επόμενες τέσσερις (θέσεις 2-5) θα συμμετάσχουν στα playoffs, από τα οποία θα προκύψει η δεύτερη ομάδα, που θα προβιβαστεί.
**** Οι τελευταίες δύο ομάδες της κανονικής περιόδου υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική. Οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13, θα συμμετάσχουν στα playouts, μέσω των οποίων θα υποβιβαστούν άλλες δύο στη Β’ Εθνική.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (29η – 7/5, 17:00)