Η Ελευθερούπολη θέλει πολύ την πρόκριση στους Τελικούς των Playoffs της Α2 και το έδειξε με το καλημέρα. Η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου άλωσε το Ψυχικό με 78-76 και έκανε το 2-1 στην ημιτελική σειρά. Πλέον χρειάζεται άλλη μία νίκη στο γήπεδό της, όπου είχε 14-0 στην κανονική περίοδο, προκειμένου να πάρει την πρόκριση.

Ο ΓΣΕ είχε περισσότερες επιθετικές λύσεις, καθώς πέντε παίκτες σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων, με κορυφαίο όλων τον Σωκράτη Ναούμη (17 πόντοι, 7 ασίστ). Συν τοις άλλοις, κράτησε την ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα στο 32,9%, μοίρασε 20 ασίστ και έκανε μόνο 6 λάθη, ελέγχοντας με αυτόν τον τρόπο το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκεια.

ΨΥΧΙΚΟ: ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΗΤΤΑ ΣΤΗ ΧΡΟΝΙΑ

Στην αντίπερα όχθη, δύο 37χρονοι, ο Γιώργος Κουκάς (20 πόντοι, 11 ασίστ, κανένα λάθος) και ο Νίκος Παπανικολάου (17 πόντοι, 11 ριμπάουντ) κράτησαν το Ψυχικό στη διεκδίκηση της νίκης σε όλο το ματς. Ένα Ψυχικό, που έπαιζε για 9η φορά σε διάστημα 32 ημερών και δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τη σχεδόν απόρθητη έδρα του (είχε ρεκόρ 13-1 και 5 σερί νίκες στην κανονική περίοδο), στην παρθενική παρουσία του στα Playoffs.

Η Ελευθερούπολη, από την άλλη, μετά την περσινή βραχύβια παρουσία της στα Playoffs (όταν αποκλείστηκε στον 1ο γύρο από το Μαρούσι) κατόρθωσε να σημειώσει την πρώτη νίκη της στην postseason. Και τι νίκη! Τελείωσε την κανονική περίοδο με ρεκόρ 5-9 εκτός έδρας και 5 ήττες στους τελευταίους 6 αγώνες μακριά από τη βάση της, ωστόσο στο Ψυχικό έδειξε το μέταλλο μιας ομάδας που είναι αποφασισμένη να φτάσει μακριά.

Ο ΝΙΚΗΤΗΣ ΚΡΙΘΗΚΕ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΤΩΝ ΒΟΛΩΝ

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο γήπεδο (0-6), έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο με διαφορά 10 πόντων (16-26) και δεν πτοήθηκαν από την αντεπίθεση του Ψυχικού, που προσπέρασε για πρώτη φορά στο 18’ (35-34) και λίγο αργότερα έκανε το σκορ 38-34 με 8 αναπάντητους πόντους. Το 2ο ημίχρονο έμοιαζε απόλυτα ισορροπημένο και καμία ομάδα δεν ξέφυγε με περισσότερους από 4-5 πόντους (51-46 στο 25’, 58-61 στο 30’, 63-67 στο 33’).

Από το σημείο πάντως που ο Τουτζιαράκης έκανε το σκορ 70-71 με 2/2 βολές στο 38’, ο ΓΣΕ δεν έχασε ξανά το προβάδισμα. Ο Ναούμης έδωσε “αέρα” τριών πόντων λίγο πιο μετά (70-73) και η Ελευθερούπολη έβαλε όλες τις κρίσιμες βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα, σημειώνοντας έτσι την 3η σερί νίκη της.

Ψυχικό – Ελευθερούπολη 76-78 (1-2 νίκες)