Ελάχιστοι το υπολόγιζαν στο ξεκίνημα της χρονιάς. Να όμως, που το Ψυχικό έκανε αυτό που έμοιαζε αδύνατο: Ανέβηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στην Basket League! Η ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα συνέτριψε τον Τρίτωνα 80-52 στον 3ο τελικό των Playoffs της Α2 και με 3-2 νίκες ακολούθησε την Καρδίτσα στη μεγάλη κατηγορία.

Ο Γιάννης Αθανασούλας (17 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ψυχικού, το οποίο επιβεβαίωσε για ακόμα μία φορά τη δυναμική της έδρας στο συγκεκριμένο ζευγάρι, καθώς ο γηπεδούχος έχει πλέον 7-0 στα παιχνίδια με τον Τρίτωνα. Ο Νίκος Παπανικολάου έκανε νταμπλ-νταμπλ, ενώ πολύτιμες ήταν και οι λύσεις του Φώτη Μαλέλη (11 πόντοι), ειδικά όταν πέτυχε δύο διαδοχικά τρίποντα, στο σημείο που ο Τρίτωνας είχε ροκανίσει μία διαφορά 21 πόντων μέχρι τους 10.

Το Ψυχικό κυριάρχησε σε γενικές γραμμές στο γήπεδο. Δεν άφησε τον Τρίτωνα να προηγηθεί ούτε στιγμή και από το 12’ και ύστερα είχε διαρκώς διψήφια διαφορά πόντων, η οποία έφτασε μέχρι και το +31 στην 4η περίοδο. Οι γηπεδούχοι έβαλαν 13 τρίποντα και κράτησαν τους αντιπάλους τους στο 30,2%, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (45-33), μοίρασαν 24 ασίστ και έκαναν μόνο 7 λάθη, την ώρα που ο Τρίτωνας είχε 12 (λάθη) και μόνο 8 τελικές πάσες σε όλο το παιχνίδι.

ΨΥΧΙΚΟ: ΦΟΥΡΙΟΖΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΛΕΠΤΟ

Οι περισσότεροι περίμεναν έναν νευρικό, γεμάτο ένταση 3ο τελικό, όπως έγινε και στο 1ο ματς στο κλειστό του Ψυχικού. Εν τέλει διεξήχθη ένα παιχνίδι… copy paste με το 2ο. Απλά με αντίστροφους ρόλους. Το Ψυχικό μπήκε φουριόζο στο γήπεδο, προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με 8-3 στο 4’ και με ένα σερί 10-0 διεύρυνε το προβάδισμα πάνω από τους 10 πόντους στο 10’ (20-9). Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο με ακόμα μεγαλύτερη διαφορά (22-10) και δεν σταμάτησαν εκεί.

Με ένα νέο ξέσπασμα (10-0) η ομάδα του Ρεμεντέλα εκτόξευσε τη διαφορά μέχρι τους 21 πόντους στο 17’ (38-17), κυριαρχώντας απόλυτα στο γήπεδο. Με “όπλα” την εξαιρετική ομαδική άμυνα, την υποδειγματική κυκλοφορία στην επίθεση και το πάντα αξιόπιστο περιφερειακό σουτ, το Ψυχικό εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα ουκ ολίγα μις-ματς και ελεύθερα τρίποντα που βρήκε. Κάπως έτσι, παρά την αντίδραση του Τρίτωνα στο φινάλε της 2ης περιόδου, το Ψυχικό έκλεισε το 1ο ημίχρονο με τη διαφορά στο +14 (40-26). Η συνέχεια, μάλιστα, ήταν ακόμα καλύτερη για τους γηπεδούχους και ακόμα πιο εφιαλτική για τους φιλοξενούμενους.

ΤΟ ΤΡΟΜΕΡΟ 22-2 ΠΟΥ “ΤΕΛΕΙΩΣΕ” ΤΟ ΜΑΤΣ

Η ομάδα του Μιχελάκου έριξε προσωρινά τη διαφορά στους 10 πόντους στο 23’ (42-32), ωστόσο ένα τάιμ άουτ από τον Ρεμεντέλα αποδείχθηκε αρκετό, προκειμένου να αλλάξει εκ νέου όλη τη ροή της αναμέτρησης. Το Ψυχικό έκλεισε την 3η περίοδο με επιμέρους σκορ 22-2 και τη διαφορά στο +30 (64-34), με συνέπεια η σεμνή τελετή να λήξει κάπου εκεί. Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 31 πόντους στο 34’ (68-37) για τους “κυανοκίτρινους”, οι οποίοι πανηγύρισαν πανάξια την άνοδο στην Basket League.

Ψυχικό – Τρίτωνας 80-52

Διαιτητές: Τσαρούχα, Κάρδαρης, Κατραχούρας

Δεκάλεπτα: 22-10, 40-26, 64-34, 80-52

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 6 (2/7 τρίποντα, 7 ασίστ), Γιαννόπουλος 3 (1), Κουφόπουλος 4, Παπανικολάου 10 (5/12 σουτ, 13 ριμπάουντ), Πολυτάρχου 11 (2/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Μαλέλης 11 (3), Μαρίνος, Ricketts 2, Αθανασούλας 17 (1/2 βολές, 2/3 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Αναγνωστόπουλος 2, Ματαλιωτάκης 9, Ιορδάνου 5 (1/2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ).

Τρίτωνας (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 3 (1), Manojlovic 17 (6/9 βολές, 4/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Θεοδώρου 4 (1), Αντωνάκης 2 (1/10 σουτ, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 μπλοκ), Μάντζαρης 7 (1), Παπαδημητρίου 5 (1), Δρίτσας, Μελισσαράτος 5 (1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Δημάκος 6 (2/8 σουτ, 7 ριμπάουντ, 5 λάθη).