Η Καβάλα τα έκανε… θάλασσα την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου, αλλά στο πρώτο ματς των Playouts φρόντισε να επανορθώσει. Οι “αργοναύτες” ήταν ισοπεδωτικοί από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και συνέτριψαν το Παγκράτι 95-67, κάνοντας το 2-1 στη σειρά. Η ομάδα του Νίκου Πενταζίδη βασίστηκε στη δύναμή της κάτω από τα δύο καλάθια και είχε μπροστάρηδες τους Αλέξανδρο Ράπτη (22 πόντοι, 10/10 δίποντα) και Σπύρο Καψαλό (21 πόντοι).

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν 60 πόντους μέσα από τη ρακέτα (έναντι μόλις 16 του Παγκρατίου), σούταραν με ποσοστό 68,7% στα δίποντα και με 58% συνολικά, κυριάρχησαν στον τομέα των ριμπάουντ (34-19), έκλεψαν 15 φορές την μπάλα και τελείωσαν επιτυχημένα και τους 11 αιφνιδιασμούς που επιχείρησαν, απέναντι σε ένα Παγκράτι που υπέπεσε σε 21 λάθη (τα 13 στο 1ο ημίχρονο) και είχε μόνο 9 ασίστ.

Ο Άρης Τσουργιάννης (21 πόντοι) ήταν ο μόνος που διακρίθηκε από το Παγκράτι, το οποίο δεν είχε φυσικά καμία σχέση με την ομάδα που άλωσε την Καβάλα με 96-89 την περασμένη Τετάρτη (11/5). Αυτή τη φορά δεν προηγήθηκε ούτε μία φορά στο ματς, καθώς η Καβάλα πέτυχε τους πρώτους πέντε πόντους, δημιούργησε διψήφια διαφορά πόντων από το 5’ (16-6) και την εκτόξευσε μέχρι τους 20 στο 11’ (33-13) και τους 22 στο 15’ (45-23).

Η ομάδα του Γιάννη Γιαννόπουλου κατάφερε να ρίξει τη διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (49-37) χάρις σε ένα επιμέρους 4-14 στα τελευταία πέντε λεπτά, ωστόσο οι γηπεδούχοι την ανέβασαν εκ νέου στο 25’ (62-42) και την έφτασαν μέχρι το +33 στο 38’ (92-59), κάνοντας δια περιπάτου το 2-1.

Καβάλα – Παγκράτι 95-67 (2-1 νίκες)
Διαιτητές: Λόρτος, Αγραφιώτης Ι., Λουλουδιάδης
Δεκάλεπτα: 31-13, 49-37, 76-52, 95-67
Καβάλα (Πενταζίδης): Armstead 11 (1/1 δίποντο, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 κλεψίματα), Αμπατζάς 6 (1), Ευαγγελίδης 1, Καψαλός 21 (1/2 βολές, 7/11 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Πιεβάλιτσα 2, Πρασίνης 3, Ζαρκαδούλας 14 (1/1 βολή, 5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Ράπτης 22 (2/2 βολές, 10/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Δρόσος 5, Αγγελάκος, Οκεκουόγεν 8, Μπανάσας 2.
Παγκράτι (Γιαννόπουλος): Καριώτης, Σταυρακούκας 14 (4/4 βολές, 2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 λάθη), Μανιάς 8 (1), Ζαραϊδώνης, Ζαρίφης 2, Γιοβάνης, Χαϊκάλης 5, Τσουργιάννης Δ. 11 (1/4 τρίποντα, 5 λάθη), Ταταράκης, Τζουγκαράκης 6, Τσουργιάννης Α. 21 (5/6 βολές, 2/6 δίποντα, 4/9 τρίποντα).

Διαβάστε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

ΑΓΡΙΝΙΟ: ΑΝΩΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΕΔΡΑ ΤΟΥ

Η έδρα και η άμυνα ήταν τα δύο μεγάλα “όπλα” του Αγρινίου όλη τη χρονιά. Αυτά λοιπόν φρόντισε να εκμεταλλευτεί και στο πρώτο ματς για τα Playouts. Η ομάδα της Αιτωλοακαρνανίας έπαιξε πρωτίστως αποτελεσματική άμυνα, έλεγξε τον αγώνα σε όλο το 2ο ημίχρονο, επιβλήθηκε του Φίλιππου Βέροιας με 72-57 και πήρε προβάδισμα στη σειρά με 2-1 νίκες.

Ο Jovan Crnic (22 πόντοι), ο Περικλής Κουρουπάκης (19 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και ο Ρένος Μπαλός (13 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι του Αγρίνιου, το οποίο ναι μεν δεν σούταρε καλά (39,7%), εντούτοις κράτησε τον αντίπαλό του στο 33,9% και από τα μέσα της 2ης περιόδου άρχισε να ελέγχει το παιχνίδι. Ο Φίλιππος προηγήθηκε 16-20 στο 14’ χάρις σε ένα σερί 0-7, ωστόσο το Αγρίνιο απάντησε με ένα δικό του ξέσπασμα (9-0) και προηγήθηκε με 32-25 στο 20’.

Η ομάδα του Δημήτρη Παπαδόπουλου δεν έχασε ξανά το προβάδισμα από εκεί και πέρα, αφού ξέφυγε με 48-34 στο 25’ και αντέδρασε στην αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι πλησίασαν μέχρι τους πέντε πόντους στο 28’ (48-43). Στο 36’ η διαφορά επανήλθε σε διψήφια τιμή (62-52) και έφτασε μέχρι το τελικό +15. Κάπως έτσι το Αγρίνιο έβαλε τέλος σε ένα σερί 3 ηττών και διατήρησε την παράδοση στα μεταξύ τους παιχνίδια, αφού ο γηπεδούχος έχει πλέον ρεκόρ 8-1. Το Αγρίνιο, δε, έχει 5-0 στο γήπεδό του απέναντι στους Βεροιώτες.

Αγρίνιο – Φίλιππος Βέροιας 72-57 (2-1 νίκες)
Διαιτητές: Καλδίρης, Κωνσταντινόπουλος, Αργυρούδης
Δεκάλεπτα: 16-13, 35-28, 50-43, 72-57
Αγρίνιο (Παπαδόπουλος): Νικολαΐδης (0/8 σουτ, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Crnic 22 (6/7 βολές, 2/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα), Τσούκας 3 (1), Μήτσου 10 (2), Κυριλής 5 (1), Μπαλός 13 (3/4 βολές, 2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κουρουπάκης 19 (3/4 βολές, 8/12 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Γκάτζιος.
Φίλιππος Βέροιας (Καλαμπάκος): Νικάι, Ντόβας 5 (1/10 σουτ, 7 ασίστ, 6 λάθη), Ελευθεριάδης 14 (2), Πουλιανίτης 5, Κοθράς 4, Παραπούρας 2, Σουτζόπουλος 3 (1), Drekalovic 13 (1/1 βολή, 3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Ιατρίδης 6 (6 ριμπάουντ), Πιλκούδης 5 (6 ριμπάουντ).

* Οι δύο νικήτριες ομάδες των δύο best of 5 σειρών (στις 3 νίκες) παραμένουν στην Α2 και οι δύο ηττημένες υποβιβάζονται στη Β’ Εθνική.