Ένα ξέσπασμα αποδείχθηκε αρκετό στο ΔΑΚ Αγρινίου για την ομάδα του Δημήτρη Παπαδόπουλου. Ένα σερί 18-0 στην 3η περίοδο άλλαξε όλη τη ροή στον τελικό παραμονής για τα Playouts της Α2 και βοήθησε το Αγρίνιο να ελέγξει απόλυτα το παιχνίδι μέχρι τέλους και να επικρατήσει με 73-62 του Φίλιππου Βέροιας, παραμένοντας έτσι στην Α2 για άλλη μια χρονιά.

Η ΕΔΡΑ ΕΚΑΝΕ ΠΑΛΙ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ

Ο Jovan Crnic (15 πόντοι, 6 κλεψίματα), ο Δημήτρης Μήτσου (14 πόντοι), ο Ρένος Μπαλός (13 πόντοι) και ο Δημήτρης Κυριλής (12 πόντοι) ήταν οι στυλοβάτες του Αγρινίου, το οποίο επιβεβαίωσε ξανά και την ισχύ της έδρας στο συγκεκριμένο “ζευγάρι”. Ο γηπεδούχος έχει πλέον ρεκόρ 10-1 στις αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων, με το Αγρίνιο να αριθμεί έξι νίκες σε ισάριθμους αγώνες εντός έδρας.

Στην αντίπερα όχθη, ο Δάνης Ελευθεριάδης (24 πόντοι) και ο Κώστας Ιατρίδης (13 πόντοι, 11 ριμπάουντ) ήταν οι διακριθέντες από τον Φίλιππο, ο οποίος υποβιβάστηκε στη Β’ Εθνική, παρότι έλεγξε το παιχνίδι για πάνω από ένα ημίχρονο. Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου προηγήθηκε νωρίς νωρίς με 0-7 και μετά το πρόσκαιρο προσπέρασμα των γηπεδούχων (17-16 στο 9’) δημιούργησε διαφορά 10 πόντων στο 15’ (20-30) και την ανέβασε στο +11 στο 19’ (25-36).

ΤΑ 18 ΚΛΕΨΙΜΑΤΑ, ΤΑ 22 ΛΑΘΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟ ΣΕΡΙ 18-0

Ο Φίλιππος έκλεισε το 1ο ημίχρονο με 48,1% στα σουτ, την ώρα που το Αγρίνιο σούταρε με το πενιχρό 29,4%. Όλα άλλαξαν όμως μετά την ανάπαυλα και μεγάλο ρόλο έπαιξε το κοντό σχήμα του Αγρινίου, το οποίο άσκησε μεγάλη πίεση στην άμυνα και οδήγησε σε 18 κλεψίματα (!) και τους φιλοξενούμενους σε 22 λάθη! Κάπως έτσι η ζυγαριά άρχισε να γέρνει υπέρ των ψυχωμένων γηπεδούχων στο 2ο ημίχρονο…

Η ομάδα της Αιτωλοακαρνανίας ανέκτησε το προβάδισμα έπειτα από ώρα στο 26’ (46-45) και στη συνέχεια ξέφυγε κιόλας με 55-45 στο 29’, “τρέχοντας” ένα θυελλώδες σερί 18-0! Το Αγρίνιο ξεμάκρυνε ακόμα περισσότερο στο 4ο δεκάλεπτο (61-50 στο 32’) και όχι μόνο δεν άφησε τον Φίλιππο να πλησιάσει περισσότερο από τους επτά πόντους (62-55 στο 35’), αλλά ξέφυγε και με +13 στο 38’ (70-57).

Αγρίνιο – Φίλιππος Βέροιας 73-62 (3-2 νίκες)
Διαιτητές: Κάρδαρης, Μηλαπίδης, Ζιώγας
Δεκάλεπτα: 17-17, 31-38, 58-50, 73-62
Αγρίνιο (Παπαδόπουλος): Νικολαΐδης (0/10 σουτ, 4 κλεψίματα), Crnic 15 (3/5 βολές, 3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6 κλεψίματα), Τσούκας 6 (2), Μήτσου 14 (3/3 βολές, 1/1 δίποντο, 3/6 τρίποντα), Κυριλής 12 (3/4 βολές, 3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Μπαλός 13 (2/3 βολές, 4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κουρουπάκης 8 (11 ριμπάουντ), Γκάτζιος 5.
Φίλιππος Βέροιας (Καλαμπάκος): Ντόβας 4 (1/7 σουτ, 6 λάθη), Ελευθεριάδης 24 (4/5 βολές, 7/12 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 λάθη), Πουλιανίτης 6 (1/8 σουτ), Κοθράς 3 (1/5 τρίποντα, 5 λάθη), Παραπούρας 5 (1), Σουτζόπουλος 2, Drekalovic 2, Ιατρίδης 13 (1/1 βολή, 3/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, Πιλκούδης 3.