Παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με διψήφιες αποστάσεις ήδη με το καλημέρα, ο Χαρίλαος Τρικούπης κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Κοροίβου Αμαλιάδας με 71-69 εντός έδρας και πέτυχε μια φιλική νίκη που πιάνει για… επίσημη με τον τρόπο και το τσαγανό που ήρθε.

Ουσιαστικά, η αρμάδα από την Αιτωλοακαρνανία βρέθηκε πίσω στο σκορ τόσο με 11-22 στο 10ο λεπτό όσο και με 27-35 στο 20ο, δείχνοντας αισθητά πως βρίσκεται μια ταχύτητα κάτω από τον αντίπαλό του -με τον οποίο θα τεθούν αντιμέτωποι και στην κανονική διάρκεια της Α2 Ανδρών.

Ωστόσο, με αντεπίθεση διάρκειας στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι παρουσίασαν ένα πολύ καλύτερο κυρίως επιθετικά πρόσωπο, και πετυχαίνοντας 43 ολόκληρους πόντους σε 20 λεπτά κατάφεραν εν τέλει να θέσουν την πλάστιγγα και πάλι προς το μέρος τους -με τον Κόροιβο μάλιστα να αστοχεί στο πιθανό game winning τρίποντο στο φινάλε της συνάντησης!

Τα Δεκάλεπτα: 11-22, 27-35, 48-51, 71-69