Λύγισε τον Ηρακλή ο Έσπερος Λαμίας

Χάρις σε ένα απίθανο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Έσπερος Λαμίας υπερασπίστηκε την έδρα του κόντρα στον Ηρακλή (85-78) στο ματς που άνοιξε την αυλαία της εμβόλιμης 10ης αγωνιστικής στο φετινό πρωτάθλημα της Ελίτ Λιγκ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικά μοιρασμένο μεταξύ των δύο ομάδων, ακόμα και αν οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κινούσαν τα νήματα στον πίνακα του σκορ στη μεγαλύτερη διάρκειά του -με τους Μπρούερ (11 πόντοι, 4-7 δίποντα), Λιάπη (11 πόντοι, 3-5 δίποντα) και Παπαντωνίου (6 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ) από τη μία και τους Τόμσον (12 πόντοι, 4-5 τρίποντα) και Μαλέσεβιτς (8 πόντοι, 3-3 δίποντα) να είναι αυτοί που κινούσαν τα νήματα για τους δύο μονομάχους σε ένα πρώτο μέρος με παρόμοια ομαδικά στατιστικά (+1 ριμπάουντ ο Έσπερος, +1 ασίστ ο Έσπερος, ίδια κλεψίματα) που συνέβαλαν στο εν γένει ντέρμπι στη Λαμία.

Με 4 πόντους σε ισάριθμα δευτερόλεπτα ωστόσο στο φινάλε του ημιχρόνου ο Λιάπης θα έστελνε τον Έσπερο ακόμα και στο +7 (42-35) δίνοντας στην ομάδα του… αέρα εν όψει της δύσκολης συνέχειας κόντρα στον Γηραιό.

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε ωστόσο ριζική αλλαγή στο παρκέ της Λαμίας, με τον Ηρακλή να είναι ασταμάτητος στα της επίθεσης με 30 πόντους ενεργητικό στην 3η περίοδο! Μάλιστα, με τους Μαστρογιαννόπουλο και Μαλέσεβιτς να γράφουν από 17 πόντους έκαστος η ομάδα της Θεσσαλονίκης όχι μόνο θα έκανε την ολική επαναφορά από το 47-40 του 22′ αλλά θα περνούσε μπροστά στο σκορ με 56-65 στο 29′ -σε μια ολική επιστροφή της τάξης του 0-18!

Νέα περίοδος, νέα αλλαγή σκηνικού, με τον Έσπερο να μπαίνει φουριόζος στην 4η περίοδο και με επί μέρους σκορ της τάξης του 16-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά να κάνει την ολική ανατροπή περνώντας μπροστά αυτός τώρα με 73-65 -με τον Λιάπη να είναι ασταμάτητος με 10 πόντους σε αυτό το διάστημα (23 πόντοι συνολικά). Σοκ και Μαλέσεβιτς ωστόσο με 5 γρήγορους πόντους θα μείωναν στο καλάθι για τους Θεσσαλονικείς (75-72) στο 36′ πριν ο Λεγκίκας… πάρει το όπλο του για το 77-72 μερικά δευτερόλεπτα αργότερα… κόβοντας τα πόδια των φιλοξενούμενων.

Έσπερος Λαμίας – Ηρακλής 85-78

Διαιτητές: Κατωτικίδης-Μαραμής-Πράττος (Μπλέτσας)
Δεκάλεπτα: 20-14, 42-35, 57-65, 85-78

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Φύτρος 4 (1), Νικολαΐδης 2,  Λιάπης 23 (3), Καράμπουλας 3, Λεγκίκας 19, Μπρούερ 15 (1), Παπαντωνίου 11 (2), Ιωάννου 6.
Ηρακλής (Γιαπλές): Τόμπσον 12 (4), Σοκ 12 (3), Πράπας 5 (1), Προίσκος 3 (1), Μερμίγκης, Ζορμπάς 3, Μαλέσεβιτς 19 (1), Σαρικόπουλος 4, Μαστρογιαννόπουλος 20 (2).

Αρκούσε ένα ημίχρονο στον Πανιώνιο

Αν και πήγε να κάνει τα (σχετικά) εύκολα (σχετικά) δύσκολα προς το φινάλε της αναμέτρησης, εν τέλει ο Πανιώνιος κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του φιλόμαχου Ερμή Σχηματαρίου με 83-67 στο «Κ. Πέρσης» μια βδομάδα πριν το τοπικό ντέρμπι με τον Μίλωνα στο ίδιο γήπεδο.

Μετά από μια 1η περίοδο όπου οι δύο ομάδες τα… έσπασαν από κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ (7-22 σουτ, 0-8 τρίποντα ο Πανιώνιος – 5-16 σουτ, 1-5 τρίποντα ο Ερμής) έχοντας και έξι συνολικά λάθη σε 46 κατοχές, ο Ιστορικός έχοντας πολλούς πρωταγωνιστές και όντας καλύτερος στη μάχη των ριμπάουντ (+10 και 7 επιθετικά σε 21 χαμένα σουτ μέχρι το 15′) άρχισε να ξεφεύγει στον πίνακα του σκορ φτάνοντας μέχρι και το 24-17 με το πέρας του πρώτου αγωνιστικού τετάρτου.

Με τους ξένους του να κάνουν πολλά πράγματα στο παρκέ (12 πόντοι και 5 ριμπάουντ αθροιστικά) και ον Κακλαμανάκη να δίνει αρκετές λύσεις στην ρακέτα με 6 πόντους (3-6 δίποντα) και 6 ριμπάουντ, η ομάδα της Νέας Σμύρνης θα άφηνε πίσω το δίχως τρίποντο πρώτο μέρος και με 26 πόντους στο αντίπαλο ζωγραφιστό θα έμπαινε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ -ενώ μέχρι και τα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου θα έφτανε και σε διψήφιες αποστάσεις (44-34 στο 23′). Οι Τσουκγουεμέκα (8 πόντοι, 4-5 δίποντα, 5 ριμπάουντ) και Μπράιαντ (6 πόντοι, 2 ριμπάουντ) ήταν τα κύρια βαρόμετρα του Σχηματαρίου στο πρώτο 20λεπτο.

Βρίσκοντας το χέρι του στην 3η περίοδο όμως με 5-6 τρίποντα και τον Βεργίνη σε απίθανη κατάσταση με 14 πόντους σε 21 λεπτά με 4-6 τρίποντα αλλά και 5-8 σουτ γενικότερα -μαζί με δυο ασίστ- η ομάδα του Λυκογιάννη θα ξέφευγε ακόμα και με 57-43 αλλά και 61-49 προς το τέλος του εν λόγω δεκαλέπτου δείχνοντας πως με τον έναν ή τον άλλον τρόπο θα έφτανε σε άλλο ένα ροζ φύλλο.

Με ένα σημαντικό όμως 0-10 στην 4η περίοδο μέχρι και το 34′ το ματς θα άλλαζε για τα καλά εκ νέου (66-62). Κακλαμανάκης και Βεργίνης ωστόσο θα.. έκοβαν τον αέρα στον Ερμή άμεσα καθαρίζοντας το ματς για τον Πανιώνιο.

Πανιώνιος – Ερμής Σχηματαρίου 83-67

Διαιτητές: Θεονάς-Κωνσταντινίδου-Ασλανίδης (Τεφτίκης)
Δεκάλεπτα: 14-13, 36-32, 61-52, 84-67

Πανιώνιος (Λυκογιάννης): Ζανλουί 8, Σκάνδαλος 2, Χρήστου, Μιλεντίγεβιτς 7 (1), Δημητρακόπουλος 4, Αντωνάκης, Κακλαμανάκης 15, Βουγιούκας 4, Βεργίνης 22 (6), Ντέιβις 6, Γκίκας 13 (1).
Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Μπράιαντ 15 (1), Γράβας 16, Βασιλόπουλος, Κωστόπουλος 2, Μούντριχας, Αγγελή, Μαργέλης 3 (1), Ουγκοτσούκου 11 (1), Γεωργιάδης, Γερομιχαλός 18 (3), Μπόζιτς, Μητσιμπόνας 2.

Στάση στο… καυτό «Σαλούν» για τον Κόροιβο

Για άλλη μια φορά εκμεταλλεύτηκε τη δύναμη που του χαρίζει το «Σαλούν» ο ΑΣ Παπάγου, ο οποίος λύγισε με 100άρα (105-87) και τον Κόροιβο Αμαλιάδας για την 10η αγωνιστική του φετινού μαραθωνίου -με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καρακώστα που σταμάρησε στους 21 πόντους, τα 3 ριμπάουντ, τις 10 ασίστ και τα 4 κλεψίματα το απόγευμα της Τετάρτης.

Αν και δεν κατόρθωσε να βρει ποτέ λύση για το μαρκάρισμα του… σεληνιασμένου Κουξχάουσεν των 21 πόντων με 6-8 τρίποντα (!) αλλά και με συμμετοχή στα 12 από τα 18 καλάθια της ομάδας του, η οποία έκανε ό,τι ήθελε στα της επίθεσης με 53 πόντους ενεργητικό σε 49 κατοχές στο πρώτο μέρος, ο Παπάγου παρ’ όλα τα προβλήματά του ήταν… καυτός από την περίμετρο με 7-13 τρίποντα και μοιράζοντας 12 ασίστ σε 16 καλάθια -την ίδια στιγμή που έπαιρνε πολλά από την τετράδα των Γκρίφιν (12 πόντοι), Καρακώστα (10 πόντοι), Κόη (8 πόντοι) και Ματσάγγου (8 πόντοι)- μάζεψε τις μεγάλες αποστάσεις του Κοροίβου και έκλεισε πίσω στον πίνακα του σκορ του πρώτο ημίχρονο με το… ανθρώπινο -4 (49-53).

Σκοράροντας μάλιστα 16 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά της 3ης περιόδου ο Παπάγου, που μπήκε… καυτός με 3-5 τρίποντα και τον Ματσάγγο να γράφει 7 γρήγορους πόντους, δεν θα αργούσε να κάνει την ανατροπή για το 65-59 του 24′. Με τον Καρακώστα να προσθέτει στην εξίσωση δε ακόμα 7 προσωπικούς πόντους (17 πόντοι συνολικά με 3-3 τρίποντα), οι Αθηναίοι θα έφταναν ακόμα και στο +9 (71-62) μέχρι και το 25ο λεπτό. Μέχρι και το 30′ οι οικοδεσπότες θα είχαν ταράξει κάθε λογική έχοντας βάλει 79 πόντους σε 69 κατοχές, με 62% σε 21 τρίποντα αλλά και 53% σε 49 σουτ φτάνοντας και στο +10 (79-69) κόντρα στο συγκρότημα του κόουτς Λιόγα.

Μέχρι και το τέλος δεν θα άλλαζε τίποτα σημαντικά, με τον Παπάγου να φτάνει σε μια τεράστια επικράτηση έναντι του μέχρι πρότινος πρωτοπόρου του βαθμολογικού πίνακα.

Παπάγου – Κόροιβος Αμαλιάδας 105-87

Διαιτητές: Αγγελής-Κατραχούρας-Τσώνος (Νιγιάννης)
Δεκάλεπτα: 22-26, 49-53, 79-69, 105-87

Παπάγου (Καρακώστας): Γκρίφιν 21 (4), Καρακώστας 21 (3), Σταματίου 4, Τουλιάτος, Κόης 17 (2), Κασαπίδης, Ματσάγγος 18 (5), Καπόπουλος, Τζουγκαράκης 10, Σανδραμάνης 10 (2), Γάργαλης 4.
Κόροιβος Αμαλιάδας (Λιόγας): Καξχάουζεν 24 (7), Ναυπλιώτης, Νοέας 10 (1), Καρράς 5, Δερμιτζάκης 10 (2), Κινινής, Καλαϊτζάκης 9, Πόζογλου 6, Καραγεωργίου 9, Αλεξάντερ 14 (1), Τσίπας.

Στα παιχνίδια που άρχισαν στις 17.00 της Τετάρτης…

Αν και δε μπήκε καθόλου καλά στην αναμέτρηση βρίσκομενη πίσω στον πίνακα του σκορ με μεγάλες αποστάσεις στην 1η αναγνωριστική περίοδο του αγώνα, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον ασταμάτητο Γκάθραϊτ των 28 πόντων (12-17 σουτ, 2-5 τρίποντα, 2-2 βολές), των 3 ριμπάουντ και των 2 ασίστ η Ελευθερούπολη θα κατάφερνε από αυτό το χρονικό σημείο και μετά να επιβάλει τον ρυθμό και τα «θέλω» της στην αναμέτρηση και εν τέλει να λυγίσει τον Αίαντα Ευόσμου με 68-63 στο δρόμο για άλλη μια νίκη στο φετινό πρωτάθλημα -την 6η σε σύνολο δέκα αναμετρήσεων.

Ελευθερούπολη – Αίας Ευόσμου 68-63

Διαιτητές: Ευφραιμίδης Σ.-Γερακίνης-Ντούρας (Μπρίγκος)
Δεκάλεπτα: 15-15, 35-35, 56-50, 68-63

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Άλεν 4, Γκάθραϊτ 28 (2), Καμπουρίδης 10 (1), Ιατρίδης, Λογοθέτης 4, Μαστόρος 6, Κουρτίδης 14 (2), Οκεκουόγεν 2, Τσέλλος.
Αίας Ευόσμου (Γαλάνης): Ετιέν 7 (1), Βίκτορ 14, Αμπατζάς 5 (1), Κωνσταντινίδης 6 (1), Παπαδόπουλος 5 (1), Ναούμης 8 (2), Πετράκης 6 (1), Χαβαλές, Πετανίδης 2, Γαρέζος 10 (2).

Μετά από ένα μεγάλο ματς που θα κρινόταν στο έξτρα πεντάλεπτο εν τέλει πίσω από τις μεγάλες βραδιές του Ντόναλντσον (23 πόντοι, 8-14 σουτ, 3-6 τρίποντα) από τη μια μεριά και του Κουρουπάκη (25 πόντοι, 10-14 δίποντα, 5-7 βολές, 8 ριμπάουντ) από την άλλη στην κανονική ροή του ματς, η Δόξα θα προστάτευε για άλλη μια φορά την Λευκάδα κερδίζοντας τον Πανερυθραϊκό με 68-64 στην παράταση κλείνοντας τον αγώνα με 5-0 σερί σε ένα πολύ σημαντικό σημείο στη βραδιά.

Δόξα Λευκάδας – Πανερυθραϊκός 68-64 (κ.α. 61-61)

Διαιτητές: Μαρινάκης-Καρπάνος-Ασημακάκη (Γκαρτζονίκας)
Δεκάλεπτα: 18-12, 31-31, 54-53, 61-61, 68-64 (πρτ.)

Δόξα Λευκάδας (Καλαμπάκος): Ντόναλντσον 25 (3), Ερμείδης 10, Κοντούδης, Γοργόνης 6, Σαχπατζίδης 10 (1), Σκουλίδας 11 (3), Βουλγαρόπουλος 4, Παπαδάκης 2.
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Μανοΐλοβιτς 3, Καλλιανιώτης 3 (1), Κουφόπουλος 5 (1), Τσουργιάννης 4, Κορκόντζελος 3 (1), Νικολαΐδης 3 (1), Μπαζίνας 7 (1), Σαμοντούροβ 2, Κουρουπάκης 25, Μπότσης, Ζαρμακούπης 9 (2).

Σε ένα από τα μεγαλύτερα ντέρμπι βάσει εξέλιξης των αναμετρήσεων, το Ψυχικό λύγισε με ανατροπή τον Χαρίλαο Τρικούπη με 66-61 και έφτασε στην 2η νίκη του στη λίγκα μετά από ένα πολύ κακό ξεκίνημα στη σεζόν χάρις σε ένα ζευγάρι βολών του Αθανασούλα στο φινάλε. Ο πολύπειρος φόργουορντ μάλιστα με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ μαζί με τον Παπανικολάου (16 πόντοι, 7-9 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ) ήταν οι πλέον καθοριστικές μονάδες των νικητών κόντρα στον οργανισμό του Μεσολογγίου.

Ψυχικό – Χαρίλαος Τρικούπης 66-61

Διαιτητές: Τσιμπούρης-Χριστινάκης-Σκανδαλάκης (Παυλόπουλος)
Δεκάλεπτα: 19-27, 34-40, 48-49, 66-61

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Παπανικολάου 16, Μπερκ 7, Τοπάλι 6, Κοντούδης 5 (1), Μάντζαρης 7 (1), Αθανασούλας 17 (1), Μπαλός 8, Αναγνωστόπουλος, Καμπερίδης, Πιτούλης.
Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Γκλάσπερ 13 (1), Αρφαράς, Τσουργιάννης 8, Τόλα 6, Σάμαρτζιτς 18 (3), Σταματογιάννης 8 (2), Νάνος 3 (1), Ζαρκαδούλας 5 (1).

Τρομερός Αμύντας κόντρα στον Μίλωνα

Άλλη μια νίκη με σπουδαίο μπάσκετ ανά στιγμές για τον Αμύντα, με την αρμάδα από τον Υμηττό να υποδέχεται και να λυγίζει με 91-77 τον ΑΟΝΣ Ο Μίλων σε ένα από τα τελευταία χρονικά ματς της 10ης στροφής της Ελίτ Λιγκ.

Αν και στο πρώτο μέρος δεν του έβγαινε τίποτα όντας μάλιστα διαρκώς πίσω στον πίνακα του σκορ με αποστάσεις που άγγιζαν ή και που ξεπερνούσαν σε ορισμένες περιπτώσεις τους 10 πόντους -μην καταφέρνοντας να βρει το αντίδοτο στα… όργια του Ουίλσον (15 πόντοι, 4-8 δίποντα, 2-4 τρίποντα, 2 επιθετικά ριμπάουντ)-, ο Μίλωνας βρήκε τα πατήματά του στο δεύτερο ημίχρονο και πρωταγωνιστές τους κοινοτικούς του, τους Μπερτ Τζ. (11 πόντοι, 4-5 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και ΜακΚίσικ (11 πόντοι, 2-2 τρίποντα, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα) θα πλησίαζε ακόμα και στον πόντο (48-47 στο 22′).

Μάλιστα, επεκτείνοντας το επί μέρους σερί της στο 0-11 στην 3η περίοδο η ομάδα της Νέας Σμύρνης θα περνούσε και μπροστά στον πίνακα του σκορ ολοκληρώνοντας την ανατροπή για το 48-53 μέχρι και το 23ο λεπτό.

Ωστόσο, η ομάδα του Υμηττού θα αντιδρούσε άμεσα και βάζοντας στην εξίσωση και τον Δόξα των 11 πόντων καθώς και την αποτελεσματικότητα στο ανοιχτό γήπεδο με 12 πόντους από την άμυνα στην επίθεσή της μέχρι και τα μέσα της 4ης περιόδου θα είχε ανακτήσει το προβάδισμά της (77-69 στο 35′). Δόξας και Ουίλσον με δύο απανωτά καλάθια μέχρι και το 36′ δε θα έφερναν μπροστά τους γηπεδούχους και με διψήφια τιμή στην απόστασή τους (82-72) σε ένα πολύ καίριο σημείο για την εξέλιξη της βραδιάς.

Αμύντας – Μίλωνας 91-77

Διαιτητές: Τσολάκος-Μάνος-Κούλης Χαρ. (Ντίνος)
Δεκάλεπτα: 28-17, 48-42, 67-64, 91-77

Αμύντας (Κουρής): Καμπούρης 2, Μπιλάλης 5 (1), Σιούντρης 17 (2), Λιακόπουλος, Πίτερσον 8, Γκάτζο 9 (1), Μπέλη 10 (1), Γουίλσον 20 (3), Μπολδόγλου, Γιοβάνης 4, Δόξας 16 (1).
Μίλων (Καραγιάννης): ΜακΚίσικ 13 (2), Πετρίδης 8 (1), Ανέστης, Μελισσαράτος 8, Μοτσενίγος 10 (2), Μπαρτ 18 (1), Δομπρογιάννης 2, Ζούμπος 7 (1), Δημάκος 7 (1), Κανονίδης 2.

Με… όργια Μπράντφορντ η ΝΕΜ στη Μύκονο

Τεράστιο διπλό για τη ΝΕΜ στις Κυκλάδες και την έδρα του ΑΟ Μυκόνου, με τη Μεγαρίδα να επικρατεί με 93-87 των νεοφώτιστων στο ματς που έριξε την αυλαία της 10ης στροφής του φετινού μαραθωνίου.

Αν και δεν κατάφερε να το μεταφράσει μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους κρατώντας τις διαφορές που είχε χτίσει, η ΝΕΜ ήταν η καλύτερη ομάδα στο παρκέ των Κυκλάδων. Και αυτό φρόντισε να επιβαιώσει κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο όταν τόσο με τον Γερομιχαλό (19 πόντοι, 6-11 σουτ, 2-4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 τάπες) σε μεγάλη μέρα όσο και τους Μπράντφορντ (13 πόντοι, 3-5 τρίποντα, 4 ασίστ) και Γκάτζια (10 πόντοι, 2-4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) να δίνουν σημαντικές λύσεις ξέφυγε ακόμα και με 59-68 στο 27′.

Η Μύκονος ωστόσο θα έβρισκε σκορ από τους Χουχούμη, Σταμάτη και Βοτζσιεκόφσκι και μέχρι το 29′ θα είχε κόψει την απόσταση στη μέση (67-71), αλλά η Μεγαρίδα δεν θα αργούσε να ξεκολλήσει και πάλι στον πίνακα του σκορ (67-79 στο 31′) με ένα 0-9 σερί μέσα σε 2.5 λεπτά. Το ματς δεν θα αργούσε να γίνει εκ νέου ροντέο, με την τριάδα των Σπυρόπουλου, Χουχούμη και Σταμάτη να χαρίζουν ένα 10-0 στην Μύκονο και να φέρνουν το ντέρμπι στο καλάθι (77-79) πέντε λεπτά πριν την εκπνοή.

Ο τρομερός Μπράντφορντ όμως θα έφτανε τους 31 πόντους (12-19 σουτ και 5-8 τρίποντα) και θα χάριζε ένα σπουδαίας σημασίας διπλό στη ΝΕΜ στις Κυκλάδες.

Μύκονος – ΝΕ Μεγαρίδος 87-93

Διαιτητές: Ζακεστίδης-Αναστασίου-Αργυρούδης (Κουνάνης)
Δεκάλεπτα: 20-23, 42-45, 67-75, 87-93

Μύκονος (Τζήμας): Χουχούμης 19 (4), Σταμάτης 19 (3), Καψαλός, Καμάρας 14 (2), Σπυρόπουλος 7, Διαμαντάκος 10, Βοϊτσιεχόβσκι 2, Πατσέκο-Ορτίθ, Παύλος 11 (3), Ευστρατίου 5 (1).
Μεγαρίδα (Μάνταλος): Μπράντφορντ 31 (5), Γκάτζιας 10 (2), Τσόχλας 2, Καλλινικίδης 7, Αρνόκουρος 4, Στιούαρτ 7 (1), Μαντίκος 6 (2), Γερομιχαλός 26 (3), Αναστασόπουλος.