Φαίνεται πως θα είναι η δική του χρονιά.Σε ένα ρόστερ αστεριών ο Βαγγέλης Τζόλος δείχνει πιο έτοιμος και ώριμος από ποτέ ώστε να αρπάξει την ευκαιρία που του έδωσε ο Εθνικός και να βάλει την καριέρα του σε τροχιά ανόδου, όπως αυτή που προδίκαζαν τα πρώτα του χρόνια στην ΑΕΚ.

Ο 25χρονος γκαρντ, ερχόμενος πίσω από τον Φώτη Βασιλόπουλο, αποτελεί το ιδανικό συμπλήρωμα, κάτι που έδειξε στο παιχνίδι με το Παγκράτι. Με το σκορ στο 30-29 ο Τζόλος μπήκε στο παρκέ, και με 2/2 τρίποντα βοήθησε την ομάδα του να πάρει αέρα, ενώ ήταν ο παίκτης που όταν και πάλι οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο 4ο δεκάλεπτο, με ένα κλέψιμο και γκολ-φάουλ στον αιφνιδιασμό έδωσε το δικαίωμα στον Εθνικό να τρέξει ένα σερί 8-0 και να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Ο Τζόλος σε 2 παιχνίδια έχει 15 πόντους με 3/3 βολές, 3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 28 λεπτά συμμετοχής, και σίγουρα η περσινή του παρουσία στην Β’ Εθνική με τον Ίκαρο Καλλιθέας του Δημήτρη Λιόγα τον έκανε να ανέβει ποιοτικά, παίρνοντας μεγάλο χρόνο συμμετοχής.