Σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι σχεδόν σε όλη την διάρκειά του, ο Τρίτων πάτησε το πόδι στο γκάζι στην τελευταία περίοδο και πήρε διψήφιες αποστάσεις, με συνέπεια να επικρατήσει επί της Ελευθερούπολης. Με αυτόν τον τρόπο οι “κυανόλευκοι” ανέβηκαν στο 17-8, παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας, έκαναν το 1-1 και κάλυψαν την διαφορά κόντρα στον σημερινό τους αντίπαλο, την ώρα που ο ΓΣΕ γνώρισε το δεύτερο διαδοχικό του αρνητικό αποτέλεσμα, υποχώρησε στο 16-10 και εξακολουθεί να παλεύει για μία θέση στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας. Για τους νικητές στην ζώνη του λυκόφωτος βρέθηκε ο Καμπερίδης με 29 πόντους και έντεκα ριμπάουντ, ενώ σε εξαιρετική ημέρα βρέθηκαν και οι Myers (18 πόντοι, έξι ασίστ), Manojlovic (21 πόντοι) και Τσάμης (13 πόντοι, πέντε ριμπάουντ). Στην αντίπερα όχθη προσπάθησαν οι Gathright (19 πόντοι), Τουτζιαράκης (17 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και Robinson (14 πόντοι, έξι ριμπάουντ).

Oι γηπεδούχοι εκκίνησαν πολύ δυναμικά την αναμέτρηση και με οδηγό την εξαιρετική τους άμυνα πήραν πλεονέκτημα οκτώ πόντων (8-0), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πλησίασαν στους δύο πόντους (10-8). Aπό εκείνο το σημείο κι έπειτα ο ρυθμός του αγώνα άνοιξε αρκετά, με την ομάδα του Μιχελάκου να φτάνει για πρώτη φορά στο +9 (27-18) και να κλείνει το δεκάλεπτο στο +7 (27-20). Οι Καβαλιώτες έβγαλαν για ακόμη μία φορά σφυγμό και με ένα πολύ άμεσο 0-7 ισοφάρισαν (27-27), ενώ οι δύο “μονομάχοι” πλέον συμβάδιζαν στο σκορ (31-31). Οι Σεπολιώτες προσπαθούσαν να χτίσουν ξανά ένα ικανοποιητικό προβάδισμα και πήραν αέρα έξι πόντων (39-33), ενώ οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα στο +5 (48-43).

Οι “κυανόλευκοι” παρέμεναν συνεχώς στην πρωτοπορία του σκορ (54-47), εντούτοις το συγκρότημα του Κυριάκου Παπαδόπουλου βρήκε τον τρόπο να βρεθεί ξανά σε απόσταση βολής (54-53). Ο κλειστός χαρακτήρας που είχε αποκτήσει ξανά η συνάντηση παρέμενε αναλλοίωτη και ο Τρίτων πήγε στην τελική ευθεία του αγώνα με “βραχεία κεφαλή” (71-68). Το σκηνικό του αγώνα άλλαξε σε τεράστιο βαθμό στα επόμενα λεπτά, αφού οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 9-0 και ξέφυγαν για πρώτη φορά με 12 πόντους (85-73), ενώ ένα πολύ μεγάλο τρίποντο του Manojlovic έγραψε το 88-75 στο 35′ και ουσιαστικά καθόρισε τον νικητή του μεγάλου ντέρμπι της αγωνιστικής.

Tα δεκάλεπτα: 27-20, 48-43, 71-68, 95-84