Μίλων – Πανιώνιος 56-72: Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά με επιβλητικό Ιστορικό!

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το ντέρμπι της αγωνιστικής ο Πανιώνιος κόντρα στο Μίλωνα τον οποίο κέρδισε με 72-56. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκίκας με 14 πόντους και 6 ασίστ ενώ από πλευράς ηττημένων διασώθηκε ο Burtt με 16.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με τον Πανιώνιο να είναι καταιγιστικός και να έχει τρομερή ευστοχία. Κύριος εκφραστής ήταν ο Γκίκας με τον Μίλωνα να μπαίνει μουδιασμένα και το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει στο 23-8 υπέρ του Ιστορικού. Oι τυπικά φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι κυριαρχικοί και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Γκίκα και Κακλαμανάκη να κόβουν και να ράβουν και να δίνουν στην ομάδα τους προβάδισμα άνω των 20 πόντων.

Στο δεύτερο μέρος, ο Πανιώνιος συνέχισε το βιολί του και με σκληρή άμυνα πλησίασε στο +30 (34-60, 30′). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Μίλωνας προσπάθησε για το θαύμα με πρωταγωνιστή τον Burtt, εντούτοις ο Γκίκας καθάρισε για τον Πανιώνιο.

Τα δεκάλεπτα: 8-23, 22-47, 34-60, 56-72.

Μίλων (Καραγιάννης): ΜακΚίσικ 10 (1), Πετρίδης 2, Ανέστης, Μελισσαράτος 2, Παγώνης, Μοτσενίγος 4 (1), Μπαρτ 16 (3), Δομπρογιάννης 1, Μαλούκος 12, Ζούμπος 3 (1), Δημάκος 6 (2), Κανονίδης.

Πανιώνιος (Λυκογιάννης): Ζανλουί 6, Μιλεντίγεβιτς 10 (1), Δημητρακόπουλος 2, Παπαδιονυσίου 9 (2), Αντωνάκης 5 (1), Χάλαρης, Κακλαμανάκης 12, Βουγιούκας 8, Ντέιβις 4, Γκίκας 14 (2).

Αίας Ευόσμου – Ψυχικό 78-72: Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Θεσσαλονικείς!

Το ματς έγινε θρίλερ και ο Αίας Ευόσμου πανηγύρισε ένα σημαντικό ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στο Ψυχικό. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Victor με 25 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Αθανασούλας με 19.

Ισορροπημένο ξεκίνημα για τις δύο ομάδες με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο εύστοχοι στο τέλος της πρώτης περιόδου και να προηγούνται με έναν. Παρόμοιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα ισόπαλες (33-33).

Κοντά οι δύο ομάδες ήταν και στο δεύτερο μέρος με τις δύο άμυνες να κυριαρχούν αλλά το Ψυχικό με πρωταγωνιστή τον Burke να έχει το προβάδισμα (49-50). Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ματς ήταν ντέρμπι στα τελευταία λεπτά παρά το 60-52 του Αίαντα στο 5ο λεπτό. Έτσι, ο Μάντζαρης αστόχησε για το Ψυχικό στη τελευταία επίθεση και το παιχνίδι οδηγήθηκε στη παράταση (65-65).

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι προσωπικότητες των γηπεδούχων μίλησαν με τον Victor και τον Αμπάτζα να πρωταγωνιστούν με αποτέλεσμα να χαρίζουν στην ομάδα τους τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 33-33, 49-50, 65-65 (κ.δ), 78-72

Αίας Ευόσμου (Γαλάνης): Ετιέν 8 (1), Βίκτορ 25, Αμπατζάς 12 (2), Κωνσταντινίδης 8 (2), Παπαδόπουλος 8 (1), Ναούμης, Πετράκης, Πετανίδης 3, Γαρέζος 8 (2), Αγγελόπουλος 5 (1).

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Παπανικολάου 14, Μπερκ 17 (4), Κουκάς 3 (1), Τοπάλι 6, Τράις 5, Κοντούδης, Μάντζαρης 2, Αθανασούλας 19 (2), Μπαλός 6, Αναγνωστόπουλος, Καμπερίδης, Πιτούλης.

Ερμής Σχηματαρίου – Δόξα Λευκάδας 75-66: Δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα ο Ερμής!

Σε καλή κατάσταση δείχνει να βρίσκεται ο Ερμής καθώς επικράτησε της Δόξας Λευκάδας. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Stephen με 19 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Bουλγαρόπουλος με 16.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με τους γηπεδούχους να έχουν το πρώτο λόγο στα πρώτα 10 λεπτά της αναμέτρησης και να προηγούνται με +7 (19-12). Εν συνεχεία, οι γηπεδούχοι έκαναν το step up στην επίθεση και με επιμέρους 23-12 προηγήθηκαν με +16 (41-25) με τον Κωστόπουλο να βοηθά σημαντικά στην επίθεση.

Στο δεύτερο μέρος, μπορεί ο Ερμής να προηγήθηκε στο ξεκίνημα με +19 (48-29), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με ένα επιμέρους 14-22 μείωσαν στους οκτώ (55-47). Η Δόξα προσπάθησε για την ολική ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και τους πέντε. Ωστόσο, ο Γερομίχαλος με ατομικές προσπάθειες έσβησε κάθε τέτοια ελπίδα για τους Νησιώτες. Τελικό σκορ 75-66

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 41-25, 55-47, 75-66.

Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Μπράιαντ 11 (1), Γράβας 9 (1), Βασιλόπουλος, Κωστόπουλος 10 (2), Αγγελή, Μαργέλης 11 (3), Ουγκοτσούκου 19 (2), Γερομιχαλός 15, Μητσιμπόνας.

Δόξα Λευκάδας (Καλαμπάκος): Ντόναλντσον 7 (1), Ερμείδης 2, Τσέιμπερς 2, Κοντούδης 4, Γοργόνης 13 (3), Σκουλίδας 7 (1), Βουλγαρόπουλος 16, Παπαδάκης 15 (3).

Χαρίλαος Τρικούπης – Αμύντας 82-79: Νίκη-ανάσα στο τέλος για τον Χαρίλαο!

Ο Χαρίλαος Τρικούπης ήταν ο νικητής του δεύτερου θρίλερ της 11ης αγωνιστικής κερδίζοντας τον Αμύντα. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Glasper με 31 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Wilson με 33.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να βαδίζουν μαζί στο πρώτο δεκάλεπτο. Εν συνεχεία, οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση τους στην άμυνα και με πρωταγωνιστή τον Glasper έκλεισαν το ημίχρονο στο +9 (39-30).

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με μπροστάρηδες τους Wilson και Γκάτζο. Έτσι, με το +3 του Χαρίλαου στο τέταρτο δεκάλεπτο, το τέλος προβλεπόταν δραματικό. Εκεί, ο Σταματογιάννης 36” πριν τη λήξη έβαλε μεγάλο τρίποντο για να διαμορφώσει το 79-77. Ο Γκάτζο ισοφάρισε για να ευστοχήσει σε μεγάλο τρίποντο στα 9” ο Glasper.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 39-30, 59-56, 82-79

Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χένρι 15, Γκλάσπερ 31 (4), Αρφαράς 2, Τσουργιάννης 7, Μολφέτας 9 (3), Σάμαρτζιτς 10, Σταματογιάννης 5 (1), Νάνος, Ζαρκαδούλας 3 (1).

Αμύντας (Κουρής): Καμπούρης 6, Μπιλάλης 2, Σιούντρης 12, Πίτερσον 9, Γκάτζο 17 (2), Μπέλη, Γουίλσον 33 (2), Γιοβάνης.

Πανερυθραϊκός – Μύκονος 72-65: Φόρτσαραν στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι!

Με όπλο την πολύ καλή αμυνά του στον τελευταίο δεκάλεπτο, ο Πανερυθραικός επικράτησε της Μυκόνου. Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν οι Κουφόπουλος και Ιωαννίδης με 14 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Σταμάτης με 18.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με την ομάδα της Μυκόνου να μπαίνει πιο δυναμικά στο παρκέ και να χτυπάει στο ζωγραφιστό (11-19, 10′). Το κρεσέντο των φιλοξενούμενων συνέχισε και στη δεύτερη περίοδο και με πρωταγωνιστή τον Κουρουπάκη προηγήθηκε με +10.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με πρωταγωνιστή τον Ιωαννίδη κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στο +5 (54-59). Μάλιστα, στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο Νικολαίδης με τρίποντο έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως, οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Κουφόπουλο έκαναν ένα επιμέρους 19-7 και πήραν το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 29-39, 54-59, 72-65

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Μανοΐλοβιτς 1, Καλλιανιώτης, Παπαδημητρίου, Κουφόπουλος 14 (2), Ιωαννίδης 14 (4), Τσουργιάννης 9, Κορκόντζελος 6, Νικολαΐδης 3 (1), Μπαζίνας 9 (1), Κουρουπάκης 12, Μπότσης, Ζαρμακούπης 4.

Μύκονος (Τζήμας): Χουχούμης 8 (2), Σταμάτης 18 (1), Καψαλός, Καμάρας 7, Σπυρόπουλος 6, Διαμαντάκος 4, Βοϊτσιεχόβσκι 10, Πατσέκο-Ορτίθ, Παύλος 12, Ευστρατίου.

Ηρακλής – Ελευθερούπολη 74-82: Νίκη-χρυσάφι για τους φιλοξενούμενους!

Έχοντας τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, η Ελευθερούπολη επικράτησε του Ηρακλή και πλέον ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Allen με 21 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Σοκκ με 16.

Σε ένα αρκετά κλειστό πρώτο δεκάλεπτο, οι Θεσσαλονικείς χτυπώντας από τη περιφέρεια προηγήθηκαν με 10-8. Στη δεύτερη περίοδο όμως, η Ελευθερούπολη πήρε φωτιά στην επίθεση σκοράροντας 33 πόντους σε 10 λεπτά και πήρε φυσικά διψήφιες διαφορές στην ανάπαυλα (27-41).

Ο Γηραιός στο τρίτο δεκάλεπτο αντέδρασε έχοντας ως κύριο εκφραστή στην επίθεση τον Σοκκ ο οποίος ήδη είχε πετύχει 16 πόντους με αποτέλεσμα να φτάσει την Ελευθερούπολη σε απόσταση αναπνοής (55-57). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και με πρωταγωνιστή τον Allen πήραν μια νίκη-χρυσάφι για τη συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 10-8, 27-41, 55-57, 74-82.

Ηρακλής (Γιαπλές): Τόμπσον 3 (1), Σοκ 16 (2), Πουλιανίτης 7 (1), Πράπας 3 (1), Προίσκος, Ταχυρίδης 3, Μερμίγκης 6, Μαλέσεβιτς 9, Ζορμπάς 6, Σαρικόπουλος 13, Μαστρογιαννόπουλος 8.

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Άλεν 21 (2), Γκάθραϊτ 4, Καμπουρίδης 17 (3), Ιατρίδης 11 (1), Λογοθέτης, Μαστόρος 8, Κουρτίδης 4, Οκεκουόγεν 9, Τσέλλος 8 (2)

Μεγαρίδα – Παπάγος 77-65: Σταθερά ψηλά η Μεγαρίδα!

Ακόμη μια νίκη στο ενεργητικό της πέτυχε η Μεγαρίδα η οποία επικράτησε του Παπάγου. Πρώτη σκόρερ των νικητών ήταν ο Γερομιχαλός με 26 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Griffin με 17.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με τους γηπεδούχους να μπαίνουν με ρυθμό στην επίθεση και να προηγούνται με το ισχνό 16-10. Εν συνεχεία, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και τελείωσα στο επιμέρους μπροστά στο σκορ.

Παρόμοιο σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Γερομιχαλό να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τη ΝΕΜ και τον Griffin από πλευράς Παπάγου. Με όπλο όμως την αμυνά τους, οι γηπεδούχοι δεν αστειεύτηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήραν μάλιστα και διψήφια διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 16-10, 29-24, 50-46, 77-65

Μεγαρίδα (Μάνταλος): Μπράντφορντ 17 (2), Γκάτζιας 9 (1), Μπεθάνης 2, Παπαγγελής, Τσόχλας 3 (1), Καλλινικίδης 6, Αρνόκουρος 11, Στιούαρτ 3 (1), Μαντίκος, Γερομιχαλός 26 (1), Αναστασόπουλος, Μουρτζούκος.

Παπάγου (Καρακώστας): Γκρίφιν 17 (2), Καρακώστας 13 (2), Σταματίου 12 (2), Τουλιάτος 3 (1), Κόης 6, Κασαπίδης, Ματσάγγος 8 (1), Καπόπουλος, Τζουγκαράκης 2, Σανδραμάνης 4, Γάργαλης.

Κόροιβος Αμαλιάδας – Έσπερος Λαμίας 102-77: Έτρεχε με 102 ο Κόροιβος!

Καταιγιστικός ήταν ο Κόροιβος καθώς επικράτησε με 102-77 του Εσπέρου Λαμίας μην αφήνοντας περιθώρια αμφισβήτησης. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Alexander με 24 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διασώθηκε ο Brewer με 19.

Το ξεκίνημα ήταν σχετικά ισορροπημένο για τις δύο ομάδες με τον Κόροιβο να προηγείται με 25-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως ένα επιμέρους 28-12 άνοιξε τη ψαλίδα και η διαφορά έφτασε πάνω από τους 20 (53-30).

Στο δεύτερο μέρος, ο Έσπερος δεν μπόρεσε να αλλάξει και πολλά πράγματα με τους γηπεδούχους να κάνουν και συντήρηση δυνάμεων στο τέλος και να ξεπερνούν τους 100 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 53-30, 77-56, 102-77

Κόροιβος Αμαλιάδας (Λιόγας): Καξχάουζεν 13 (3), Ναυπλιώτης 4, Νοέας 3, Καρράς 12, Αλεξάντερ 24 (7), Δερμιτζάκης 16 (4), Κινινής 2, Καλαϊτζάκης 11 (3), Αλεξανδρόπουλος 2, Πόζογλου 7, Καραγεωργίου 4, Τσίπας 4 (1).

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Φύτρος 9 (1), Λιάπης 10 (2), Πυδαράκης, Καράμπουλας 3 (1), Τζόρτζεβιτς 15 (1), Λεγκίκας 4, Μπρούερ 19 (1), Παπαντωνίου 7, Ξύδης 6, Ιωάννου 4.