Ολοκληρώθηκε το μεγαλύτερο μέρος της πρώτης αγωνιστικής της Elite League, με τον Παπάγο να παίρνει ένα τεράστιο διπλό απέναντι στον Αίαντα Ευόσμου σε ένα τρομερό ματς που είχε τεράστιο ενδιαφέρον μέχρι τέλους. Από εκεί κι έπειτα η Ελευθερούπολη έδειξε ότι φέτος έχει όλα τα φόντα για να ανέβει στην Α1, κάνοντας ότι θέλει τον Τρικούπη, την στιγμή που ο ανέτοιμος Ηρακλής πάλεψε πάρα πολύ απέναντι στον ποιοτικό Πανερυθραϊκό. Τέλος ο αγώνας της Μεγαρίδας με το Μαρούσι, διακόπηκε προσωρινά, για να εκκενωθεί το γήπεδο, με τους Μαρουσιώτες να κρατούν την απόδοσή τους σε υψηλά επίπεδα και μετά από την διακοπή και να παίρνουν την νίκη.

Αγρίνιο – Καβάλα 86-64: Ξεκίνημα με το δεξί για τους Αιτωλοακαρνάνες

Το Αγρίνιο ήταν καλύτερο από το ξεκίνημα της αναμέτρησης κι έτσι νίκησε την Καβάλα με 86-64, με τους οι Αιτωλοακαρνάνες να βάζουν τις βάσεις της δίκαιης επικράτησής τους μετά την πολύ καλή δεύτερη τους περίοδο (20-7), αφού μετέτρεψαν το 27-21 σε 47-28. Από εκεί κι έπειτα οι παίκτες του Πενταζίδη προσπαθούσαν να επανέλθουν, ωστόσο πλησίασαν αρκετές φορές μέχρι τους 12 κι έτσι δεν απείλησαν τους γηπεδούχους, που στο τέλος μάλιστα άνοιξαν και την διαφορά.

To παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στην αρχή, με τους Αγρινιώτες να ολοκληρώνουν το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 27-21. Η άμυνα ήταν ο οδηγός για το σύνολο του Ντίνου Καλαμπάκου, το οποίο με ένα επιμέρους 20-7 έστειλε την διαφορά στις παρυφές των 20 πόντων (47-28), κλειδώνοντας ουσιαστικά την νίκη. Από εκεί κι έπειτα το προβάδισμα των γηπεδούχων κυμαινόταν από τους 12-18 πόντους, ενώ με ένα μικρό ξέσπασμα στο τέλος οι “πράσινοι” επικράτησαν” με το τελικό +22 (86-64).

Οι νικητές σούταραν πολύ καλύτερα από τους αντιπάλους τους  (30/62 έναντι 24/57), ενώ κυριάρχησαν στον τομέα των ριμπάουντ (33-25), αλλά και στην αναλογία ασίστ/ λαθών (23/11 -11/18). Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Νικολαΐδης με 13 πόντους και οκτώ ασίστ, ενώ εξαιρετικός ήταν κι ο John με 16 πόντους. Για τους νικητές επίσης ξεχώρισε ο Τσουργιάννης με 13 πόντους και επτά ριμπάουντ κι ο Νάσος Μπαζίνας με 11 πόντους κι έξι ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους προσπάθησαν οι Ταχυρίδης, Πουλιανίτης και Whitley με 15,15 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Δαρλαμήτσος-Καρπάνος-Μαρινάκης

Δεκάλεπτα: 27-21, 47-28, 63-48, 86-64

Αγρίνιο (Καλαμπάκος): Νικολαΐδης 13 (1), Άβελον 16 (3), Ντουζίδης 5 (1), Καφέζας 7 (2), Τσούκας 5 (1), Τσουργιάννης 13, Κυριλής, Φίσερ 8 (2), Θ. Μπαζίνας 11 (1), Μπαρδάκας 8.

Καβάλα (Πενταζίδης): Γουίτλι 13 (3), Μπόζης 9 (1), Πουλιανίτης 15 (3), Απαζίδης, Ευαγγελίδης, Πρίφτης 2, Πεχλιβανίδης, Ταχυρίδης 15 (2), Γουέμπστερ 7, Τσέλλος 3 (1).

Αίας Ευόσμου – Παπάγος 91-92: Δραματικό διπλό με Peterson για τους “Στρατηγούς”

Τεράστιο διπλό για τον Παπάγο, που αν κι είδε τον Αίαντα να επιστρέφει από τις διψήφιες διαφορές κατάφερε εν τέλει να αποδράσει από την Θεσσαλονίκη (91-92) χάρις σε ένα τεράστιο δίποντο του τρομερού Peterson (22 πόντοι) στα 4΄΄. Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός καθ’όλη την διάρκειά του, ενώ στα τελευταία λεπτά πήγαινε πόντο – πόντο, με την “μπίλια τελικά να κάθεται στους φιλοξενούμενους”.

Οι παίκτες του Κουρή έδειξαν από το πρώτο λεπτό αποφασισμένοι για το μεγάλο διπλό και μάλιστα αιφνιδίασαν τον αντίπαλό τους στο ξεκίνημα, ξεφεύγοντας με 12 πόντους (5-17) στο ξεκίνημα. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (18-28). Από εκεί κι έπειτα το σύνολο του Χατζηκυριακίδη βρήκε ακόμη περισσότερο ρυθμό στην επίθεση, με συνέπεια να μειώσει για αρχή την διαφορά στο ημίχρονο (45-49) και στην συνέχεια να παίρνει τα ηνία του αγώνα (66-65) στο 30′. Στο τέταρτο δεκάλεπτο καμία ομάδα δεν μπορούσε να αποσπαστεί με πάνω από τέσσερις πόντους και τελικά όλα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα με το καλάθι του Peterson.

Αξιοσημείωτο είναι ότι οι δύο ομάδες έβλεπαν το καλάθι σαν βαρέλι, καθώς οι νικητές είχαν 56,9% στα σουτ εντός πεδιάς, ενώ οι Θεσσαλονικείς είχαν επίσης το τρομερό 58,2% χάρις στην μεγάλη ευστοχία τους στα δίποντα (33/47). Βέβαια οι γηπεδούχοι υστέρησαν τόσο στον τομέα των ριμπάουντ (22-27) όσο και σε αυτόν των ασίστ (12-20).

Για την αθηναϊκή ομάδα εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο clutch Peterson με 22 πόντους, με τον Μπαλό να ακολουθεί με άλλους 20. Εξαιρετική για τους νικητές ήταν επίσης η τριπλέτα Μπέλη – Σολωμού και Κόη με 17,15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Για τον Αίαντα μυθική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Jefferson με 35 πόντους και 15/28 σουτ, την ώρα που διψήφιοι ήταν και οι Καραγιαννίδης, Πετανίδης και Πετράκης με 12,11 και 11 πόντους.

Αναλυτικά το φύλλο αγώνα της αναμέτρησης:

Διαιτητές: Ξενικάκης-Κατωτικίδης-Ελευθεριάδης Πλ.

Δεκάλεπτα: 18-28, 45-49, 66-65, 91-92

Αίας Ευόσμου (Χατζηκυριακίδης): Ζαν-Μαρί 2, Τζέφερσον 35 (2), Παπαδόπουλος 6, Ναούμης 3 (1), Πετράκης 11 (2), Πετανίδης 11, Καλογιαννίδης, Δεληγεώργης 9 (1), Καραγιαννίδης 12, Μπαλτζόπουλος 2.

Παπάγου (Κουρής): Γιοβάνης, Γεωργοπαπαδάκος, Σανδραμάνης, Κόης 14 (2), Καρούζος 2, Μαράκης 2, Σολωμός 15, Μπέλη 17 (2), Καρακώστας, Μπάλος 20 (1), Πίτερσον 22 (1).

Ελευθερούπολη – Χαρίλαος Τρικούπης 95-62: Δείχνουν από νωρίς τις διαθέσεις τους οι Καβαλιώτες

Η Ελευθερούπολη δικαίως θεωρείται ένα από τα μεγάλα φαβορί για την άνοδο και το απέδειξε και σήμερα, συντρίβοντας την αξιόλογη ομάδα του Χαρίλαου Τρικούπη με 95-62. Οι παίκτες του Παπαδόπουλου ήταν ανώτεροι από το ξεκίνημα και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +13 (28-15). Το σύνολο του Μούτσιου βελτιώθηκε τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά και με ένα επιμέρους 19-22 στην δεύτερη περίοδο ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο -10 (47-37). Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε πολύ δύσκολα για τους Αιτωλοακαρνάνες, που δέχτηκαν ένα επιμέρους 48-25 και είδαν την διαφορά να παίρνει μεγάλες διαστάσεις.

Οι νικητές σούταραν με 38/69 εντός πεδιάς, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι είχαν μόλις 23/58. Βέβαια ο ΓΣΕ ήταν ανώτερος και στις υπόλοιπες κατηγορίες (38-24 ριμπάουντ, 24-8 ασίστ, 7-14 λάθη), με συνέπεια να φτάσει αναμενόμενα σε αυτήν την άνετη κι επιβλητική νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Hudson με 17 πόντους και 7 ασίστ, την στιγμή που πολλοί παίκτες τους ξεπέρασαν το φράγμα των 10 πόντων (Βύρλας 12, Τουτζιαράκης 10, Γράβας 10, Ναούμης 11). Για τους φιλοξενούμενους πάλεψε η τριάδα Χουχούμη – Δημητρακόπουλου και Μολφέτα με 17, 13 και 11 πόντους.

Το φύλλο αγώνα της αναμέτρησης:

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Ταρενίδης Στ.-Πράττος

Δεκάλεπτα: 28-15, 47-37, 63-45, 95-62

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Χάντσον 17 (3), Φιλοξενίδης 3 (1), Αμπατζάς 7 (1), Γράβας 10, Τσουμάνης 8, Ναούμης 11 (3), Σκουλίδας 8 (2), Ξύδης 9 (1), Γκατζιούρας, Γεωργίου, Βύρλας 12, Τουτζιαράκης 10.

Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χουχούμης 15 (3), Δημητρακόπουλος 13 (1), Μανιάς, Γουίτφιλντ 3 (1), Τόλα 3, Ερμείδης 9 (2), Μολφέτας 11 (1), Κουρουπάκης 4, Καραγεωργίου 4 (1).

Ερμής Σχηματαρίου – ΦΕΑ 77-69: Πήραν τον ντέρμπι των νεοφώτιστων οι Βοιωτοί

Ο Ερμής Σχηματαρίου επιβλήθηκε πιο δύσκολα από ότι δείχνει το σκορ  (77-69) της επίσης νεοφώτιστης ΦΕΑ στο ντεμπούτο των δύο ομάδων στην κατηγορία. Η αναμέτρηση είχε αναγνωριστικό χαρακτήρα στα πρώτα λεπτά της, με τους παίκτες του Οικονόμου να κλείνουν το δεκάλεπτο όντας προηγούμενοι με 5 πόντους (18-13). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και στις δύο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν με 13 πόντους (41-28).

Το momentum φαινόταν πως ανήκε στον Ερμή, αλλά η ομάδα του Καρατζά δεν τα παράτησε και με οδηγό την πολύ καλή της επιθετική λειτουργία, πλησίασε στους τρεις (58-55) στο 30′. Μάλιστα με δίποντο του Δεϊμέζη η αθηναϊκή ομάδα πήρε απόσταση τριών πόντων (63-66), με το ματς να πηγαίνει πόντο – πόντο μέχρι το 36′ (67-68). Κάπου εκεί οι Βοιωτοί βρήκαν πόντους από τους έμπειρους Παππά και Κυρίτση και με ένα επιμέρους 10-1 πανηγύρισαν αυτήν την μεγάλη νίκη, που είναι η πρώτη στην ιστορία τους στην κατηγορία.

Οι φιλοξενούμενοι αν κι ηττήθηκαν είχαν παραπάνω ποσοστό στα σουτ εντός πεδιάς  (31/67 έναντι 26/69), ωστόσο έδωσαν περισσότερες κατοχές στους αντιπάλους τους (45-36 ριμπάουντ), ενώ ήταν κατώτεροι και στον τομέα της δημιουργίας (21-14 ασίστ).

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Κυρίτσης με 20 πόντους (6/22 σουτ) πόντους, με τους Wiley και Μητσιμπόνα να έχουν επίσης πολύ καλή εικόνα με 17 και 11 πόντους αντίστοιχα. Για τους φιλοξενούμενους εξαιρετικός ήταν ο Καραχάλιος με 23 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τον Στεργιάκη να πραγματοποιεί μία πολύ μεστή εμφάνιση με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Διαιτητές: Μαραμής-Παζώλης-Χρυσάφης

Δεκάλεπτα: 18-13, 41-30, 58-55, 77-69

Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Παππάς 8 (1), Γουάιλι 17 (2), Καουφμάνις 5 (1), Νάκης, Ζαρμακούπης 8, Πάππος 6 (2), Καλημέρης, Μέξης, Μητσιμπόνας 11 (2), Τάταρης 2, Κυρίτσης 20.

ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ (Καρατζάς): Καραμίντζος, Βαφειάδης 2, Στεργιάκης 16, Κοντός 1, Ζήρος 6, Λίτσος, Παπανικολάου, Καραχάλιος 23, Δεϊμέζης 12, Καραλευτέρης 9 (1).

Τρίτων – Αμύντας 63-58: Με οδηγό την άμυνα πήρε το αθηναϊκό ντέρμπι το σύνολο του Μιχελάκου

Ο ανανεωμένος πλην όμως ποιοτικός Τρίτων δυσκολεύτηκε αρκετά από τον πάντα σκληρό Αμύντα, ωστόσο κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη για φέτος στην κατηγορία, επικρατώντας του συνόλου του Λιόγα με 63-58. Ο αγώνας όπως είναι ξεκάθαρο κι από το σκορ δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με τους γηπεδούχους όμως να παίρνουν τελικά αυτό που ήθελαν.

Το συγκρότημα του Μιχελάκου ήταν ανώτερο στο πρώτο μέρος κι αρχικά πήρε πλεονέκτημα έξι πόντων (22-16), το οποίο διεύρυνε στους δέκα πόντους (51-41) με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Οι “πορτοκαλί” ανέβασαν το επίπεδο της αμυντικής τους συγκέντρωσης στην συνέχεια, αφού περιόρισαν τους αντιπάλους τους μόλις στους 10 πόντους στην τρίτη περίοδο, με αποτέλεσμα να πλησιάσουν στους τέσσερις (51-47). Στην τελική ευθεία του αγώνα κι οι δύο άμυνες ήταν πολύ σκληρές , με τους γηπεδούχους να μην απειλούνται ουσιαστικά σε κανένα σημείο, ακόμα κι όταν ο Σιούντρης διαμόρφωσε το 61-58 στα 10”.

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν σουτάροντας με παρόμοια ποσοστά με τους αντιπάλους τους (21/57-24/65), ενώ είχαν λιγότερες ασίστ (11-13) και περισσότερα λάθη (18-14). Όπως φάνηκε λοιπόν εκ του αποτελέσματος αυτό που έκανε την διαφορά για τον Τρίτωνα ήταν η μεγάλη υπεροχή στα ριμπάουντ (42-30).

Οι γηπεδούχοι είχαν σε καλή μέρα τον Πολυτάρχου με 14 πόντους και 4 ασίστ, με τους Myers και Καμπερίδη να ακολουθούν με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα. Για τους φιλοξενούμενους ο Γκάτζο ήταν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους, με τον Σιούντρη να ακολουθεί με άλλους 11. Από εκεί κι έπειτα ο Καλογερίας αν κι άστοχος (4/14 σουτ) πέτυχε double -double  (10 πόντους, 13 ριμπάουντ) και ο Τοπάλι σημείωσε 10 πόντους και 5 ασίστ.

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος-Σκαλτσής-Μαρτινάκος

Δεκάλεπτα: 22-16, 41-31, 51-47, 63-58

Τρίτωνας (Μιχελάκος): Μάιερς 11 (1), Κουφόπουλος 2, Ζαραϊδώνης, Πολυτάρχου 14 (3), Πράπας 9 (2), Τσουργιάννης 9, Προίσκος, Καμπερίδης 10 (1), Ντράσκοβιτς 2, Τσάμης 6.

Αμύντας (Λιόγας): Δήμου, Τοπάλι 10, Σιούντρης 11 (3), Γκρέκας 2, Βαρδιάνος, Δαμιανός, Κουκουνιάς 2, Γιούση, Γκάτζο 17 (3), Μιχάλογλου 6, Καλογερίας 10.

Πανερυθραϊκός – Ηρακλής 85-78: “Λύγισαν” στο τέλος τους μαχητικούς Θεσσαλονικείς οι “ερυθρόλευκοι

Ο Πανερυθραϊκός κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο  αγώνα απέναντι στον Ηρακλή (85-78), χάρις στην εξαιρετική του τέταρτη περίοδο. Ο αγώνας ήταν καθ΄ όλη την διάρκειά του ντέρμπι, ωστόσο ο Γηραιός έμεινε αναμενόμενα από δυνάμεις στην τελική ευθεία του, εξαιτίας της έλλειψης προετοιμασίας κι έτσι οι παίκτες του Χουχουλή πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη.

Ο αγώνας ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι από το πρώτο δευτερόλεπτο, με τους δύο ¨μονομάχους να εναλάσσονται συνεχώς στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με το σκορ στο 24-21 υπέρ των γηπεδούχων. Το παιχνίδι εξακολουθούσε να είναι πολύ κλειστό, κάτι που μαρτυρούσε και το οριακό 44-42 του ημιχρόνου.

Η αρμάδα του Ντάγιου εξακολουθούσε να είναι εξαιρετική στο δεύτερο μέρος πάρα την έλλειψη χημείας και προετοιμασίας, αφού μπήκε στην τελική ευθεία του αγώνα όντας στην πρωτοπορία του σκορ (62-64). Κάπου εκεί όμως η έλλειψη ρυθμού έγινε εμφανής για τους Θεσσαλονικείς, αφού δεν έβρισκαν τον δρόμο προς το καλάθι κι ο Πανερυθραϊκός άνοιγε την διαφορά που έφτασε ακόμα και τους 10 πόντους λίγο πριν το τέλος (82-72).

Βάσει στατιστικής το σύνολο του Χουχουλή πήρε δίκαια την νίκη, αφού σούταρε με το εξαιρετικό 75% στο δίποντο και συνολικά 51,6% (32/62), την ώρα που ο Γηραιός είχε 41,4% στα δίποντα και στα τρίποντα (29/70). Ακόμη η αθηναϊκή ομάδα λόγω της υπεροπλίας της στους ψηλούς ήταν καλύτερη στα ριμπάουντ (36-30), την ώρα που μοίραζε καλύτερα την μπάλα (24-14 ασίστ).

Για τους νικητές ξεχώρισε το δίδυμο Καμπουρίδη – Ματαλιωτάκη με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ πολύ καλός ήταν κι ο Παπαδημητρίου με 15 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους μυθική εμφάνιση έκανε ο Gathright με 30 πόντους (12-18) σουτ, με τους Παπαντωνίου και Taylor να ακολουθούν με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Αναστασόπουλος Αντ.-Κατσαπρακάκης-Ασλανίδης

Δεκάλεπτα: 24-21, 44-42, 62-64, 85-78

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παπανδρέου, Καλλιανιώτης 8 (2), Παπαδημητρίου 15 (3), Κωστόπουλος 7 (1), Μωραΐτης 7, Καμπουρίδης 17 (1), Μερμίγκης 2, Αρνόκουρος 2, Οικονομόπουλος, Σταματογιάννης 9 (1), Ματαλιωτάκης 16, Ευστρατίου 2.

Ηρακλής ΚΑΕ 2022 (Ντάγιος): Παπαρέγκας 7, Τσορμπατζόγλου, Γκάθραϊτ 30 (2), Λιάπης 6 (1), Μακρής, Χαριτόπουλος 6, Τζακόπουλος, Παπαντωνίου 16 (2), Τέιλορ 13 (3).

Μεγαρίδα  – Μαρούσι 60-79: Επιβλητικό διπλό για τους “κιτρινόμαυρους”

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι που διακόπηκε για πάνω από 40 λεπτά το Μαρούσι έδειξε ότι φέτος είναι έτοιμο να πρωταγωνιστήσει και πέρασε σαν “σίφουνας” από την έδρα της νεοφώτιστης, αλλά ισχυρής ΝΕΜ με 60-79. Η αρμάδα του Σκαρφίγκα ανέβασε στροφές από την δεύτερη περίοδο κι έπειτα, αφού μετά από το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο  (15-17) το ημίχρονο έληξε στο 36-43.

Οι γηπεδούχοι κράτησαν χαμηλότερα στο σκορ τους αντιπάλους τους στην συνέχεια και πλησίασαν ελαφρώς (56-62), αφήνοντας τα πάντα ανοιχτά ενόψει της τελικής ευθείας του αγώνα. Ο οργανισμός των Βορείων Προαστίων βέβαια άρχιζε να ξεμακραίνει από τον αντίπαλο έχοντας “προίκα” δέκα πόντων στα πέντε λεπτά πριν την λήξη (58-68). Σε εκείνο το σημείο υπήρξε ένταση στο παρκέ, η οποία μεταφέρθηκε και στην κερκίδα μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων, με συνέπεια ο αγώνας να διακοπεί για πάνω από 40 λεπτά.

Η διακοπή αυτή δεν επηρέασε τους φιλοξενούμενους, που βελτιώθηκαν ακόμη  περισσότερο στην άμυνα και χάρις στο εξαιρετικό 4-17 του τετάρτου δεκαλέπτου κατάφεραν να επικρατήσουν με μεγάλη κλίμακα έναντι των αντιπάλων τους, που δεν μετουσίωσαν τον ενθουσιασμό του για τον πρώτο τους αγώνα στην Α2 σε ένα θετικό αποτέλεσμα.

Ο τομέας που κυριάρχησε το Μαρούσι ήταν στα σουτ εντός πεδιάς, καθώς περιόρισε την Μεγαρίδα μόλις στο 30,6% (19/62) , την ώρα που οι φιλοξενούμενοι είχαν 49,2% (32/65). Ακόμη οι νικητές ήταν πολύ ανώτεροι και στο ratio ασίστ/λαθών 19/11 έναντι 12-16, κάτι που δικαιολογεί και την έκταση που πήρε η διαφορά.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σταυρακούκας με 22 πόντους, με τον Καμαριανό να πραγματοποιεί επίσης μία πολύ καλή εμφάνιση με 17 πόντους. Για το σύνολο του Μάνταλου κορυφαίος ήταν ο Καλλινικίδης με 10 πόντους και οκτώ ριμπάουντ, με τον Γερομιχαλό να είναι πρώτος σκόρερ με 12 πόντους.

Διαιτητές: Μηλαπίδης-Καλογερόπουλος Φ.-Στρέμπας

Δεκάλεπτα: 15-17, 36-43, 56-62, 60-79

Μεγαρίδα (Μάνταλος): Παλαιοχωρίτης 3 (1), Γκατζιάς 6 (1), Αγγελόπουλος 10, Γερομιχαλός 12, Καψαλός, Ντουμπίνσκι 4, Σωτηράκης, Καλλινικίδης 10, Χάσα 2, Γεωργαλάς 10, Ζαρκαδούλας 3 (1).

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Σταυρακούκας 22 (5), Μόσιαλος, Στασινός 8 (2), Θεοδώρου 4, Ξύδας 10 (2), Κανέλλης, Μαργέλης 4, Καμαριανός 17 (2), Παπαγεωργόπουλος 4, Μιχαλούτσος 10, Ζορμπάς, Κουτσονικόλας.