Επτά αναμετρήσεις περιέχει η σημερινή ημέρα της 5ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Elite League.

Αναλυτικά η δράση:

Παπάγος-Ψυχικό 74-63: Φόρτσαραν στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι και πήραν το ροζ φύλλο

Την τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα της Elite League πέτυχε ο Παπάγος ο οποίος επικράτησε του Ψυχικού με 74-63. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κόης με 22 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Κούκας με 25.

Εκρηκτικό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους που χτυπώντας στο ανοιχτό γήπεδο προηγήθηκαν με 12-0 στα πρώτα τρία λεπτά. Ωστόσο, με πρωταγωνιστή τον Μάντζαρη, το Ψυχικό αντέδρασε. Ο Καρακώστας όμως ηγούνταν επιθετικά και ο Παπάγος έκλεισε τη πρώτη περίοδο στο +10 (27-17). Στη δεύτερη περίοδο όμως, οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν αισθητά στο επιθετικό κομμάτι και ψαλίδισαν την διαφορά στους πέντε (47-41).

Στο δεύτερο μέρος, το Ψυχικό θύμισε την ομάδα του πρώτου δεκαλέπτου και με ένα επιμέρους 17-12 έκλεισαν την τρίτη περίοδο με διψήφια διαφορά και πρωταγωνιστή τον Κόη (64-53). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το πάνω χέρι μέχρι και το τέλος πετυχαίνοντας μια ακόμη σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 47-41, 64-53, 74-63.

Παπάγου (Καρακώστας): Γκρίφιν 15 (3), Καρακώστας 8 (2), Σταματίου, Κόης 22, Σιλάτζι 6 (1), Κυριλής 2, Ματσάγγος 13 (1), Τζουγκαράκης 2, Σανδραμάνης 5 (1), Γάργαλης.

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Παπανικολάου 4, Κουκάς 25 (5), Τοπάλι 4, Κοντούδης, Μιχαλούτσος 5 (1), Μάντζαρης 10 (1), Μπαλός 6, Αναγνωστόπουλος 1, Καμπερίδης, Κέλι 8, Πιτούλης.

Ερμής Σχηματαρίου-Ηρακλής 83-63: Κυριαρχικός Ερμής στο δεύτερο μέρος!

Με όπλο την πολύ καλή του άμυνα στο δεύτερο μέρος, ο Ερμής Σχηματαρίου επικράτησε άνετα του Ηρακλή με 83-63. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Bryant με 30 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διασώθηκε ο Μερμίγκης με 13.

Ισορροπημένο ξεκίνημα για τις δύο ομάδες με τις δύο άμυνες να έχουν το πρώτο λόγο αλλά τον Ερμή να έχει ένα ισχνό προβάδισμα (15-11. 10′). Παρόμοια εικόνα είχε και η δεύτερη περίοδος με τους γηπεδούχους να εξακολουθούν να έχουν το ελαφρύ προβάδισμα. Κύριοι εκφραστές των επιθέσεων των γηπεδούχων ήταν οι Bryant και Μπολάτογλου (38-31, 20′).

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το ρυθμό και με ευστοχία πίσω από τα 6,75 πήραν διψήφιες διαφορές κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +17 (64-47). Εν συνεχεία η ψαλίδα άνοιξε περισσότερο με τα επιθετικά ατού του Ηρακλή να βρίσκονται σε κακή αγωνιστικά μέρα. Η ίδια εικόνα και στο τέταρτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μια πολύ σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 38-31, 64-47, 83-63.

Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Μπράιαντ 30 (3), Γράβας 12 (2), Βασιλόπουλος 5 (1), Κωστόπουλος, Μπολάτογλου 13 (3), Μαργέλης, Ντάνιελς 4, Αγγελή, Γερομιχαλός 5 (1), Μπόζιτς, Μητσιμπόνας 9 (2), Κασιούμης 5.

Ηρακλής (Γιαπλές): Τόμπσον 11 (2), Σοκ 3, Πουλιανίτης 4, Πράπας, Προίσκος 6, Ταχυρίδης, Μερμίγκης 13, Ζορμπάς, Μπέικερ 9, Σαρικόπουλος 6, Μαστρογιαννόπουλος 11 (1).

Κόροιβος-Χαρίλαος Τρικούπης 80-61: Με μπροστάρη τον Kuhxausen πήρε το ροζ φύλλο!

Έχοντας το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ο Κόροιβος επικράτησε του Χαρίλαου Τρικούπη με 80-61. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Kuhxausen με 24 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Στράτος με 12.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με τον Κόροιβο να ξεκινάει με το πόδι πατημένο στο γκάζι και με όπλο την πολύ καλή άμυνα να προηγείται με 24-8 στα πρώτα 10 λεπτά. Εν συνεχεία, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν απόσταση ασφαλείας με πρωταγωνιστή τον Kuxhausen και πήγαν στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα με +11 (40-29).

Στο δεύτερο μέρος ο Κόροιβος με επιθετικό πλουραλισμό άνοιξε ακόμη περισσότερο τη ψαλίδα διατηρώντας σταθερά υψηλό προβάδισμα. Καλαιντζάκης και Kuhxausen ηγούνταν επιθετικά και έτσι οι γηπεδούχοι δεν είχαν πρόβλημα να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-8, 40-29, 61-47, 80-61

Κόροιβος Αμαλιάδας (Λιόγας): Καξχάουζεν 24 (4), Ναυπλιώτης, Νοέας 4, Καρράς 12, Δερμιτζάκης 9 (1), Κινινής, Καλαϊτζάκης 20 (3), Πόζογλου 9 (1), Καραγεωργίου 2, Τσίπας.

Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Γκλάσπερ 9 (1), Τσουμάνης 9 (1), Τσουργιάννης 5 (1), Τόλα, Μολφέτας 12 (2), Στράτος, Σάμαρτζιτς 11 (1), Σταματογιάννης 12 (2), Νάνος, Ζαρκαδούλας 3 (1).

Πανερυθραικός-Έσπερος Λαμίας 76-72: Στο τέλος πήρε το ροζ φύλλο ο Πανερυθραικός

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε η εν λόγω αναμέτρηση με τον Πανερυθραικό εν τέλει να ρεφάρει την ήττα από τον Ηρακλή και επικράτησε του Εσπέρου με 76-72. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Manojlovic με 13 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Djorjevic με 19.

Ισορροπημένο ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες με τον Έσπερο Λαμίας να χτυπάει μέσα από τη ρακέτα και να προηγείται με 18-16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Εν συνεχεία, οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστές τους Μπαζίνα και Manojlovic πήραν προβάδισμα και διαφορά οκτώ πόντων.

Στο δεύτερο μέρος η διαφορά αυτή σε συνδυασμό με την καλή άμυνα έγινε διψήφια και το σκορ διαμορφώθηκε ως 60-47. Στη τέταρτη περίοδο όμως, ο Έσπερος πίεσε πλησίασε αλλά στο τέλος δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή. Τελικό σκορ 76-72.

Αξίζει να αναφερθεί πως ο Σύλλογος της Λαμίας εκφράζει τα παράπονά του για τη διαιτησία κάνοντας λόγο για δύο χαρακτηριστικές φάσεις που έπαιξαν σημαντικό ρόλο στη διαμόρφωση του αποτελέσματος.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 38-30, 60-47, 76-72.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Μανοΐλοβιτς 13 (1), Καλλιανιώτης 2, Παπαδημητρίου 9 (1), Κουφόπουλος 7 (1), Τσουργιάννης 6, Κορκόντζελος 3 (1), Μπαζίνας 13 (2), Κουρουπάκης 12, Θεοδώρου 11 (3), Ζαρμακούπης.

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Φύτρος, Νικολαΐδης, Λιάπης 2, Καράμπουλας 6, Πολυτάρχου 3 (1), Τζόρτζεβιτς 19 (1), Λεγκίκας 12 (3), Μπρούερ 12 (1), Παπαντωνίου 16 (3), Ξύδης, Ιωάννου 2.

Μύκονος-Αμύντας 69-62: Στο ρελαντί οι Νησιώτες!

Ακόμη μια νίκη που τους διατηρεί στη κορυφή της βαθμολογίας πέτυχε η Μύκονος η οποία επικράτησε του Αμύντα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σταμάτης με 11 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Wilson με 13.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με την ομάδα της Μυκόνου να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στη πρώτη περίοδο (24-17). Εν συνεχεία, η εικόνα δεν άλλαξε θεαματικά με τον Σταμάτη να βοηθάει τόσο εκτελεστικά όσο και δημιουργικά ενώ από πλευράς Αμύντα τις απαντήσεις τις είχε ο Wilson.

Στο δεύτερο μέρος, ο Αμύντας προσπαθούσε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση κυρίως μέσω των Wilson και Γκάτσο, ωστόσο οι Νησιώτες άντεξαν στη πίεση και είχαν ένα σημαντικό προβάδισμα προβάδισμα (54-42). Στη τέταρτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια, έκλεισαν το παιχνίδι επιδιώκοντας στις επαφές αλλά η Μύκονος στο τέλος δεν είχε θέμα να πάρει ακόμη μια νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 36-31, 54-42, 69-62

Μύκονος (Τζήμας): Χουχούμης 7, Σταμάτης 11 (1), Καψαλός 10 (2), Καμάρας 13, Σπυρόπουλος 11, Διαμαντάκος 8, Βοϊτσιεχόβσκι, Πατσέκο-Ορτίθ 7, Παύλος 2.

Αμύντας (Κουρής): Καμπούρης 6, Μπιλάλης, Σιούντρης 7 (1), Γκρέκας 7 (1), Βαρδιάνος, Λιακόπουλος 7, Γκάτζο 12 (1), Μπέλη 2, Γουίλσον 13 (1), Μπολδόγλου, Γιοβάνης, Δόξας 6.

Μίλων-Αίας Ευόσμου 96-90: Άντεξε τη πίεση και πήρε τη νίκη ο Μίλωνας!

Σε ένα παιχνίδι υψηλού ρυθμού στο μεγαλύτερο διάστημα ο Μίλωνας επικράτησε του Αίαντα Ευόσμου με 96-90. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κανονίδης με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ από πλευράς ηττημένων διασώθηκε ο Sheppard με 23 πόντους και παραμένουν στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα στην αναμέτρηση καθώς βρίσκονταν κοντά στο σκορ (26-24, 10′). Εν συνεχεία, στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι πίεσαν στην περιφέρεια, άνοιξαν το ρυθμό και προηγήθηκαν με +9 ως κύριο εκφραστή τον Κανονίδη ο οποίος είχε 13 πόντους (53-44).

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα άλλαξε με τον Αίαντα να πιέζει και τον Sheppard να ηγείται επιθετικά και μάλιστα να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (74-75, 30′). Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε ντέρμπι. Ωστόσο, με ηγέτη τον Burtt ο Μίλωνας πήρε μια πολύ σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 53-44, 74-75, 96-90

Μίλων (Καραγιάννης): Πετρίδης, Ανέστης, Μελισσαράτος 9, Μοτσενίγος 11 (3), Μπαρτ 17 (2), Δομπρογιάννης, Χριστόπουλος 2, Μαλούκος 5, Ζούμπος 14 (4), Δημάκος 17 (1), Κανονίδης 21 (5).

Αίας Ευόσμου (Δελέγκος): Σέπαρντ 23, Βίκτορ 18, Αμπατζάς 2, Κογιώνης, Ναούμης, Πετράκης, Χαβαλές, Πετανίδης, Γαρέζος 15 (3), Σπυριδονίδης 14, Αγγελόπουλος 18 (4).

Δόξα Λευκάδας-Πανιώνιος 90-70: Αγνώριστος Πανιώνιος μεγάλη νίκη για Δόξα!

Έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, η Δόξα επικράτησε του Πανιωνίου παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Donaldson με 19 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διασώθηκε ο Μιλεντίγιεβιτς με 25.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τη Δόξα Λευκάδας η οποία στη πρώτη περίοδο εγκλώβισε σε μεγάλο βαθμό τα επιθετικά ατού του Πανιωνίου. Έτσι, ο Donaldson έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα 13 πόντων (29-16). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι πείσμωσαν και με ένα επιμέρους 14-2 μείωσαν στον έναν (31-30). Μάλιστα, λίγα λεπτά αργότερα ο Ιστορικός προηγήθηκε με τη Δόξα να κλείνει μπροστά το πρώτο μέρος με πρωταγωνιστή τον Donaldson (45-40).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Δόξα απάντησε με επιμέρους 31-12 για να πάρει εκ νέου διψήφιες διαφορές ασφαλείας με τον Ερμείδη να κάνει το step up. Στην αντίπερα όχθη, Γκίκας και Μιλιντίγιεβιτς ηγούνταν επιθετικά με το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου να διαμορφώνεται 76-53. Στη τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι δραματικά με τον Πανιώνιο να μοιάζει εγκλωβισμένο και τους γηπεδούχους να παίρνουν μια άνετη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 45-41, 76-53, 90-70

Δόξα Λευκάδας (Καλαμπάκος): Ντόναλντσον 19 (4), Ερμείδης 14, Μάνα, Τσέιμπερς, Κοντούδης, Γοργόνης 5, Σαχπατζίδης 11 (1), Σκουλίδας 12 (3), Τζουανόπουλος, Βουλγαρόπουλος 9, Τζόρτζεβιτς 18 (2), Παπαδάκης.

Πανιώνιος (Ταυρόπουλος): Ζανλουί 9, Σκάνδαλος, Μιλεντίγεβιτς 25 (5), Δημητρακόπουλος, Παπαδιονυσίου 9 (2), Αντωνάκης, Χάλαρης 2, Κακλαμανάκης 7, Βουγιούκας 6, Βαφειάδης 2, Σεργιένκο, Γκίκας 10 (2).